Společnost PWO Czech Republic, která se zabývá vývojem a výrobou nástrojů a...

Společnost PWO Czech Republic, která se zabývá vývojem a výrobou nástrojů a kovových součástí pro automobilový průmysl, zaměstnává asi 570 lidí. Je součástí německého průmyslového koncernu Progress Werk Oberkirch. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Práce ve Zlínském kraji je dost, dokonce i pro čerstvé absolventy škol

  • 0
Nářky nad tím, jak složité je najít ve Zlínském kraji zaměstnání, už téměř zlidověly. Nastal ale čas, opustit je. Zatímco v celé republice je bez práce 6,2 procenta lidí, Zlínský kraj se dostal na hodnotu 5,8. Počet nezaměstnaných tady klesá už pět měsíců v řadě.

„A co je ještě významnější, snižuje se víc než v celé zemi,“ doplnila ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. MF DNES popsala čtyři největší pozitiva vývoje nezaměstnanosti.

1. Firmy chtějí absolventy, výhrou je technické vzdělání

Vůbec nejlepší zprávou je, že je v kraji víc práce pro absolventy škol než absolventů samotných. Skončit školu a nemít praxi přitom byla dlouhou dobu jedna z nejtěžších situací vůbec.

V poslední době však firmy velmi často hlásí, že mají volná místa a nebrání se tomu přijmout absolventa. Zvlášť má-li technické vzdělání. Takových ale do evidence přichází málo, firmy si je většinou rozeberou už ve školách.

„Ideální samozřejmě je, když se absolvent pokusí získat praxi ve svém oboru. Když se to ale nepodaří, můžeme jim předložit poměrně širokou nabídku pomocné dělnické práce ve výrobě,“ uvedla Majdyšová.

Ke konci června evidoval úřad práce 1 079 absolventů škol, od těch, kteří skončili základním vzděláním, až po vysokoškoláky. Je to o 261 lidí méně než před rokem.

2. Místa s největšími problémy hlásí největší zlepšení

Počet lidí bez práce klesl ve všech čtyřech regionech kraje, vůbec nejvíc však na Vsetínsku. Oblast přitom dlouhodobě platí - společně s Kroměřížskem - za nejvíce problémovou v rámci kraje.

„Vsetínsko a Valašskomeziříčsko je průmyslová oblast a zaměstnavatelé tam jsou. Když se jim daří, je to znát i na počtu zaměstnaných lidí,“ vysvětlila Majdyšová. Pomůže i to, že firmy přibírají jen po pár lidech, ale stabilně.

Situaci v místě dokresluje i to, že na podzim odejde z Kelče výrobní firma Hasil, která tady zaměstnává zhruba 40 lidí. Prakticky hned poté, co záměr oznámila, začaly její pracovníky kontaktovat jiné společnosti.

„Budeme mít problém je udržet až do konce. Zkušenost máme spíš takovou, že práce je, ale kvalifikovaní lidé scházejí,“ uvedl před časem generální ředitel firmy Jan Kočí.

Na Vsetínsku je aktuálně bez zaměstnání 6,7 procenta a na Kroměřížsku 6,89 procenta lidí. Naopak nejlépe je na tom Uherskohradišťsko, které eviduje 5,01, a Zlínsko s 5,17 procenty nezaměstnaných.

3. Volných míst přibývá, firmy hledají lidi do výroby

Zájemci mohou aktuálně vybírat z 5 642 volných míst. Loni touto dobou jich bylo o 3 219 méně. Jejich počet navíc stoupá měsíc od měsíce, úřad jich tak nabízí o 321 víc než v květnu. V průměru vychází 4,1 uchazeče na jedno pracovní místo.

Pouhý pohled na seznam nabízených profesí navíc dokazuje, že nejde o sezonní práce, ale zaměstnanecké posty. „Vůbec nejčastěji jde o práci ve výrobě, takže nárůst jednoznačně souvisí s tím, že se zlepšuje situace firem,“ ujistila Majdyšová.

Firmy opouští úsporné režimy, roste jim počet zakázek a nejeden podnik se díky tomu pustil do rozšíření výroby či nákupu nových strojů. Nedávno otvíraly nové provozy třeba společnosti PWO ve Valašském Meziříčí a Anvis AVT z Drnovic. Obě vyrábějí komponenty pro automobilový průmysl a dohromady nabídnou přes stovku nových pracovních míst.

„Hledat budeme především dělníky pro gumárenskou výrobu,“ řekl manažer Anvis AVT Jaromír Uher. Potřebovat ale budou i pracovníky do administrativy.

Kromě toho se daří spolupráce mezi úřadem práce a jednotlivými firmami. Ty sice nemají povinnost hlásit úřadu, že mají volná místa, přesto to dělají stále častěji.

Na konkrétní pozici totiž díky tomu dostanou předvybrané kandidáty podle svých požadavků a nemusejí se potýkat se záplavou životopisů. Běžné totiž je, že na jedno pracovní místo - například v administrativě - reaguje i dvě stě lidí.

4. Větší šance pro lidi nad 50 let

Aktuálně je v evidenci 7 700 lidí nad 50 let, ještě na konci loňského roku jich bylo 9 137. Větší naději získat práci mají samozřejmě padesátníci, kteří si mohou vybírat napříč obory.

Stejně jako u absolventů tady platí, že technické vzdělání je výhra. Uplatnit se ale mohou třeba jako řidiči, po kterých je poptávka stabilní.