Pálenice ve Zlínském kraji se rozjíždějí naplno. Kvasu je ale letos méně než v jiné roky. (Ilustrační snímek)

Pálenice ve Zlínském kraji se rozjíždějí naplno. Kvasu je ale letos méně než v jiné roky. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Úroda ovoce pro slivovici je malá, vozí se odjinud

  • 26
Majitelé pálenic ve Zlínském kraji odhadují, že letošní sezona bude mimořádně slabá. Především na Valašsku a Zlínsku se urodilo jen minimum ovoce. Lidé tak nakupují švestky z jiných částí republiky nebo z blízkého zahraničí.

Pálenice se naplno rozjíždějí právě v těchto dnech, hotovo však budou mít podstatně dřív než v předchozích letech. „Letošní sezona bude mizerná, odhaduji to na třetinu té loňské,“ uvedl Radek Navrátil, majitel zlínské Pálenice U Navrátilů.

Důvod je jednoduchý – ve Zlínském kraji se letos neurodilo. Sešlo se špatné počasí, které ovoci nepřálo, a navíc si stromy vybírají oddechový čas. Poslední dvě sezony za sebou totiž většina kraje naopak hlásila mimořádně dobrou úrodu.

Letošní výpadek postihl především Valašsko a Zlínsko, na Kroměřížsku a Slovácku situace tak zlá není. I tamější sady však stěží pokryjí vlastní poptávku. Dohnat to, co jinde chybí, nezvládnou. Ovocné stromy přemrzly, pak zase přišlo sucho.

„Teď dělají největší škody hmyz a hniloba. Snad to sadaři zvládnou ošetřit, aby stromy vůbec přežily zimu,“ doufá Jaroslav Potěšil, jednatel velkoobchodu s ovocem a zeleninou Centrum-ovo z Valašského Meziříčí.

Lidé si raději vypálí vlastní slivovici, vědí tak, co v ní je

Kdo však pálit chce, cestu k ovoci si najde. Proto do kraje míří kamiony švestek z okolních států. V minulých dnech například dorazila první várka švestek z Rumunska do velkoobchodu Wastex.

„Zájem je obrovský, zákazníky už máme sepsané a švestky chystáme přímo pro ně. Je to důsledek neúrody, ale i metanolové aféry. Lidé si raději vypálí vlastní slivovici, vědí tak, co v ní je,“ podotkl Pavel Vasko z Wastexu.

Kromě toho jsou k mání i švestky z Polska a Maďarska. Často se však prodávají mimo obchodní sítě, narazit se na ně dá třeba na internetových portálech s inzeráty.

Drobní obchodníci zase převážejí ovoce z jiných částí České republiky. Tuzemské švestky nabízí třeba uherskobrodská firma Ovonira. „Jsou ze sadů u Olomouce,“ potvrdil Radek Medůsek. Nejvíc jich poveze na Valašsko, za kilo švestek zájemci zaplatí od 8 do 10 korun.

Špatnou sezonu švestkových kvasů mohou mírně vyrovnat jablečné. Jsou ale pracnější a zkušenosti z pálenic potvrzují, že je lidé dělají stále méně. Jablka se totiž musí pošrotovat. „Ideální je vytlačit z části mošt, ale lidé často nemají lisy nebo to neumí,“ uvedl Navrátil.

S kvasem vylepšeným kompotem se pochlubí jen málokdo

Za třicet let praxe zažil i sezonu, kdy švestky prakticky vůbec nebyly, zato se záplavou jablek si lidé nevěděli rady. „Volali k nám do pálenice a já je po telefonu učil dělat jablečný kvas,“ vzpomíná Navrátil. Letos s podobnými dotazy počítá také.

Kromě toho si lidé vypomáhají i kompotovaným ovocem, které přidávají do kvasu. Laika to může překvapit, odborníky v pálenicích ale hned tak něco nezaskočí.

„Za důkaz, že je situace s ovocem kritická, to nepovažuji. Ale za normální také ne,“ pousmál se Stanislav Mach z Pálenice Malenovice. „Zákon přikazuje, aby v kvasu bylo ovoce. Nepíše se v něm, že by to nesměl být kompot,“ dodal.

I když takto vylepšeným kvasem se málokdo pochlubí, najdou se výjimky. Páleničáři pak vyslechnou různé historky. Třeba že po babičce zbyl sklep plný kompotů, starých i desítky let. A bylo by přeci škoda je vyhodit.