Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Městská policie Zlín

Městům ve Zlínském kraji chybí strážníci, zájemci často pohoří na fyzičce

  • 5
Města v kraji mají problém. Marně hledají strážníky. Adeptům chybí fyzička a potíže mají i s psychotesty. V Uherském Hradišti hledají marně už téměř čtvrt roku a podstav hlásí i další města ve Zlínském kraji.

„Za posledních deset let šla úroveň uchazečů dolů,“ přiblížil velitel uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. „Chybí jim fyzická připravenost a psychická odolnost, které jsou pro práci strážníka nezbytné.“ Řadě adeptů schází také obecný rozhled.

„Často nemají téměř žádný přehled o regionálním politickém dění, nevyznají se ani v orgánech ve vedení města,“ nastínil Pauřík. Důsledkem toho drtivá většina zájemců o práci strážníka při výběrovém řízení neuspěje. V Uherském Hradišti odpadne zhruba 80 procent zájemců, ve Zlíně je to ještě více.

„Ze stovky lidí, kteří mají o práci zájem, jich obvykle vybereme jen tři až pět,“ podotkl Milan Kladníček, ředitel Městské policie Zlín. „Radši budeme mít lidí méně, ale kvalitních.“

Ve Zlíně nyní zaměstnávají stovku strážníků, v ulicích by se jich ale mělo v nejbližší době objevit ještě více. Na září chystá městská policie další kolo výběrových řízení. Kromě vlastnoručního sepsání životopisu při nich žadatelé absolvují pohovor, sportovní test, psychotest a nakonec lékařské vyšetření.

„Fyzicky i mentálně bývají lépe připravená děvčata. Navíc jsou komunikativnější,“ poukázal Kladníček. „Naopak u mužů jsme tu před časem měli rekordmana, který udělal snad jen deset kliků a pak úplně odpadl.“

Kvalitní lidi odvádí armáda a státní policie

Výraznou roli hrají také nábory nových zaměstnanců pro armádu, policii a hasiče. Práce u těchto složek je lépe placená i sociálně lépe zabezpečená než profese strážníka. Kvalitní uchazeči proto zkoušejí napoprvé štěstí právě tam a nezřídka úspěšně.

Že je výběr nových strážníků o to složitější, potvrdil také ředitel vsetínské městské policie Patrik Pecina. „Někteří lidé přicházejí jen ze zvědavosti. Vůbec nevědí, co ta práce obnáší, nemají k ní žádný vztah,“ konstatoval.

Ve Vsetíně momentálně scházejí do plného stavu dva strážníci. Před několika dny proto městská policie vyhlásila nový konkurz. Ten přitom vypsala už na jaře, ale bez úspěchu. „Už po ústních pohovorech jsme jej zrušili. Adepti to jen zkoušeli,“ popsal Pecina.

Podobně dopadlo nedávné výběrové řízení také u strážníků v Kroměříži. „Z devíti lidí jsme nevybrali ani jednoho, nebyli kvalitní. Je to loterie,“ informoval ředitel tamní městské policie Libor Kubiš.

Další příležitost přihlásit se do konkurzu mají zájemci do 10. srpna. „Chybí nám jeden strážník,“ vypočítal Kubiš.

Přestože oslovené městské policie hlásí podstav, podle jejich šéfů by to pořádek v ulicích nijak ohrozit nemělo. Aby se člověk vůbec mohl ucházet o práci strážníka, musí před samotným přijímacím řízením splnit několik kritérií. Mezi ně patří věk nad 21 let, občanská a trestní bezúhonnost, zdravotní a tělesná způsobilost a od Nového roku také minimálně maturitní vzdělání.