Podle státního zástupce Romana Kafky jsou ve Zlínském kraji potřeba i policejní odborníci na korupci. (Ilustrační snímek)

Podle státního zástupce Romana Kafky jsou ve Zlínském kraji potřeba i policejní odborníci na korupci. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Po kauzách metyl a Maslák kraj získá odborníky na korupci a mafii

  • 3
Policie pošle do Zlínského kraje své specialisty na korupci, organizovaný zločin nebo mafii. Dva útvary zde zřídí svá pracoviště jako odpověď na metanolovou aféru, řádění slovenského gangu a další kauzy.

Je to jeden z největších případů v dějinách české kriminalistiky. Metanolová kauza, při které zemřelo sedmačtyřicet lidí a z větší části se odehrávala ve Zlínském kraji, má ale ještě jeden zásadní dopad.

I díky ní totiž v příštím roce začnou zdejší region hlídat specialisté na organizovaný zločin.

"Na základě kauz z poslední doby jsme začali plánovat nové pracoviště ve Zlínském kraji," potvrdila mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

Stát chce posílit počty specialistů celorepublikového Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) v Brně a Ostravě. Právě odtud by odborníci měli přijít i na Zlínsko.

Policie tím nepřímo dává za pravdu kritikům, kteří upozorňovali, že odborníci jsou v příhraničním regionu potřební. A že velké kauzy by možná nemusely být tak rozsáhlé, kdyby na Zlínský kraj dohlíželi už dříve.

"Je zjevné, že tady dochází k různorodé závažné trestné činnosti a specializované útvary jsou potřeba," prohlásil zlínský státní zástupce Roman Kafka.

Žalobce: Potřebujeme i odborníky na korupci

Právě elitní kriminalisté totiž řeší velké daňové úniky, které se prokázaly v metanolové aféře a začínají i končí ve Zlíně. Stejně jako vyděračský gang v čele s údajným bossem slovenského podsvětí Miroslavem Maslákem. A podobných, i když ne tak závažných případů, je víc.

"Velmi potřebujeme i odborníky na korupci," doplnil Kafka. Třeba kvůli nelegálním obchodům bratrů Březinových sem jezdili kriminalisté stovky kilometrů.

"Případy, které se tady odehrávají, patří do organizované sofistikované trestné činnosti, která navíc přesahuje hranice kraje," upozornil šéf krajského policejního ředitelství Bedřich Koutný.

Kolik odborníků v kraji bude, zatím není úplně jasné. V plánu je přesunutí dvaceti specialistů. Po deseti v každém útvaru.

"Vyhodnotili jsme, že naše přítomnost v tomto regionu je opodstatněná," vysvětlil tiskový mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Sídlo možná získají v Přerově

Kde budou mít noví policisté své pracoviště, není definitivně rozhodnuto. V každém případě se pro ně nebude stavět nová budova, ani žádná rekonstruovat. Proto je možné, že zasednou vedle svých kolegů v Přerově, kousek od hranic kraje.

"Je tam nové moderní sídlo okresní policie, kde by byly vhodné prostory," vysvětlil krajský šéf policie Koutný.

Odborníci na milionové daňové podvody, nelegální obchodování, korupci, propojení mafiánských skupin nebo extremismus přitom v kraji už dříve působili. Bylo to hned po revoluci v 90. letech.

"Privatizovaly se obrovské majetky po slušovickém podniku a s tím bylo spojené velké vyšetřování," připomněl Koutný.

Navíc se právě na Zlínsku rozjela i obrovská kauza s lehkými topnými oleji. "A tady byla i silná zlínská klika," zdůraznil krajský policejní šéf Bedřich Koutný.

Což byly důvody pro zřízení expozitur dvou zásadních útvarů ve Zlínském kraji. Dlouho tady ale elitní policisté nevydrželi. Kvůli snižování počtu policejních zaměstnanců pracoviště v kraji zanikla.

Útvary budou nabírat nové specialisty

Minimálně posledních deset let proto na Zlínsku neexistuje pracoviště ÚOOZ a zhruba osm let postrádají policisté i posily z ÚOKFK.

Teď bude policejní prezidium naopak nové zaměstnance hledat. Rozhodovat u nich bude hlavně odbornost a zkušenost.

"Vždy si vybíráme lidi, kteří jsou schopní proniknout do prostředí, zmapovat si ho a získat informace," přiblížil Hanták.

Šanci tak budou mít policisté z kraje, kteří místní poměry dobře znají, i ti ze vzdálenějších míst.

Ve Zlínském kraji má své pracoviště Generální inspekce bezpečnostních sborů. Stále ale chybí například zástupci Národní protidrogové centrály.