Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž si myslel, že má nadváhu. V břiše mu zatím rostl obří nádor

  17:04aktualizováno  17:04
Unikátní operaci mají za sebou lékaři zlínské Baťovy nemocnice. Staršímu pacientovi odoperovali z břicha zhoubný nádor vážící 27 kilogramů. Podobně velké tumory nejsou v Česku běžné.

Lékaři Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně odstranili obří nádor, vážil 27 kilogramů. | foto: KNTB Zlín

Původně si myslel, že rostoucí břicho souvisí s nadváhou a připisoval mu i bolesti zad. Když bolest nepolevovala, dorazil Josef Martinec do zlínské nemocnice a překvapil sebe i lékaře - vyšetření ukázalo velký nádor. Navíc zhoubný.

Následoval náročný zákrok. „Nešlo o ojedinělou operaci, ale nejde ani o běžný denní chleba,“ přiznal primář chirurgického oddělení Baťovy nemocnice Jiří Klein, který pacienta se svým týmem spolu s primářem Hynčicou operoval.

Fotogalerie

Lékaři si tak připsali další úspěch, před dvěma lety tady odstranili nádor o devět kilogramů těžší, který je zatím největší v Česku (více zde). Podle odborníků jsou u nás tyto typy nádorů vážících kolem deseti kilogramů běžné. Větší ale tak časté nebývají.

V případě osmašedesátiletého muže museli zlínští chirurgové zvažovat řadu rizik. Měl totiž další vážná onemocnění, bolesti a i v klidu byl dušný. „Riziko operace bylo velmi vysoké,“ přiblížil Klein. Jenomže šance, že by se tumor zmenšil nebo vyléčil jiným způsobem byla mizivá.

„Nádor mi tlačil na ledviny, játra, plíce a poslední týdny před operací jsem měl velké potíže s dýcháním. Cítil jsem konec a sám jsem chtěl operaci, i když mi lékaři říkali o riziku. Říkal jsem si, že nemám co ztratit,“ svěřil se Martinec.

Muž zůstává v péči onkologů

Zlínští chirurgové nakonec na operačním sále strávili šest hodin. Kromě větší krevní ztráty, která u podobných zákroků hrozí vždycky, ale žádné závažné komplikace nenastaly.

Zvýšenou pozornost museli lékaři věnovat pacientovi hlavně po operaci. Nutné byly reoperace, náročná intenzivní péče i rehabilitace. Muž nakonec v nemocnici strávil více než půl roku. Jak se mu bude dařit dál, lékaři příliš odhadnout neumí.

„Prognóza je vzhledem k povaze růstu tumoru a jeho vztahu k důležitým strukturám dutiny břišní nejistá. Ale to jsme věděli předem,“ poukázal Klein. Pacienta lékaři bez dozoru nenechávají a stále je v péči onkologů.

Stejně tak se starají i o čtyřicetiletého muže z Uherského Hradiště, kterému nedávno odoperovali nádor velký 12 kilogramů. Neměl sice žádná další onemocnění, ale tumor zasahoval do ledviny, kterou mu lékaři museli také odstranit.

„Šlo o nutnou oběť v rámci onkologické bezpečnosti,“ konstatoval Klein, na kterého se tento pacient obrátil cíleně kvůli jeho zkušenostem s operacemi nadměrných nádorů.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Najdete na iDNES.cz