Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tyran dívce dal 70 zákazů. Nesměla se bavit s rodiči ani krmit kachny

  19:10aktualizováno  19:10
Zlínský soud řeší ojedinělý případ týrání, kterého se podle spisu dopouštěl muž na mladé dívce. Podle obžaloby ji zcela zmanipuloval a zakázal jí normálně žít. Muži, který má sklon k bludům a často mění své jméno, hrozí až dvanáctileté vězení.

Sebastien Anthony Christiansen u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zakazuje se: jezdit veřejnou dopravou, chodit k lékaři, mít v pokoji odtemněné žaluzie, nosit krátké sukně a tričko na ramínka, bavit se s rodiči, mluvit s jinými muži či dokonce krmit kačeny pokud jsou poblíž kačeři. To je několik pravidel ze seznamu sedmdesáti „přikázání“, kterými se musela čtyři roky řídit dnes devatenáctiletá dívka ze Zlína.

Pokud některé porušila, čekal ji trest od jejich autora a jejího přítele Sebastiena Anthony Christiansena.

I když to tak podle jména nevypadá, je to muž ze Zlína. Je mu 34 let, mění si často jména a podle psychiatrů trpí ojedinělou směsí patologie a sklonů k bludům. V pondělí ho justiční stráž přivedla v poutech do soudní síně, kde mu hrozí za vydírání, nebezpečné vyhrožování a pokus o ublížení na zdraví až dvanáct let vězení.

Z dívky chtěl dostat „černou princeznu“

Na první pohled sympaťák oblečený v bílé košili a riflích s kamennou tváří poslouchal státního zástupce, když četl obžalobu. Skoro nemrkal.

„Uchopil dívku a rdousil za to, že je ovládána ‚černou princeznou‘ a že musí tuto část její osobnosti zabít. Dusil ji polštářem. Až řekla, že ho miluje, tak ji pustil,“ četl Kafka.

Christiansen nereagoval ani na část obžaloby, v níž se píše o tom, jak měl v roce 2011 demonstrativně spálit a zakopat v lese asi deseticentimetrový plod dítěte, které jeho přítelkyně potratila.

Když pak dívka v roce 2013 opět otěhotněla, měl s ní souložit tak brutálně, aby o plod opět přišla. Tentokrát však dítě donosila a porodila holčičku. Christiansen měl svoji choromyslnost obrátit proti své dceři, již v e-mailu nazval čistým zlem, které je třeba zničit.

To už se s ním přítelkyně rozešla a vše oznámila policii. Týrání mělo trvat od roku 2010 do roku 2014. Dívka zpřetrhala vazby se světem a skončila v péči psychiatrů.

„Ona lže, mám fotky a videa, které dokazují, že jsme byli šťastní,“ tvrdil u soudu Christiansen a chvílemi plakal.

Popsal, jak dívku potkal na hřišti a zamiloval se do ní. A jak do ní měla čas od času vstoupila zlá síla - „černá princezna“.

„Chovala se hrozně, pak to bylo zase dobré. Byl jsem nervózní z toho paranormálního jevu,“ vypovídal. „Vím, že to zní jako šílenost, ale řekla mi, že ji ta síla ovládá.“

Chtěl koncentrační tábory pro sportovce a celebrity

To, že by dívku napadl nebo ji nutil žít podle seznamu pravidel, odmítnul. Přiznal jen, že jí po rozchodu napsal výhružný e-mail, v níž dceři hrozil zabitím a rodiče přítelkyně nazval zrůdami.

„V tom zoufalství jsem zvolil děsivý způsob, nechtěl jsem ale nikomu ublížit,“ dušoval se muž.

Sám se považuje za vyvoleného, jemuž slouží zvláštní bytosti - ilumináti, kteří mají řídit běh světa. Ve svých chorých plánech, jak dokazují jeho zápisy, chtěl zničit různé firmy i divadla a zřídit pro sportovce a celebrity koncentrační tábory. Mimo jiné před časem vydal knihu, kterou poslal s věnováním americkému prezidentovi Obamovi.

Dívku podle znalců ovládnul, protože byla mladá.

„Na začátku jsem ho milovala, pak už jsem se ho jenom bála. Zakazoval mi chodit na školní akce, dostala jsme kvůli tomu důtku,“ popsala u soudu někdejší studentka gymnázia, která má nadprůměrnou inteligenci. Dnes trpí posttraumatickou poruchou a mívá noční můry.

„Bývala to pěkná holka, ale jak s ním začala chodit, tak se změnila. Byla tuctová, nevýrazná, oblečená do černého. Dříve krásně malovala, chtěla studovat architekturu. Zajímala se o rostliny. Obžalovaný jí všechno zakázal, její vývoj šel dolů. Nic nedělala. Nesměla jezdit na školní výlety, chodit do divadla. Úplně ji stlačil dolů. Považuji za úspěch, že dokončila studium na gymnáziu,“ uvedl u soudu dívčin otec.

Christiansen je duševně nemocný. A snad jen v tom dosahuje své výjimečnosti, o níž podle znalců před přítelkyní usiloval.

„Za dvacet let jsem se setkal se dvěma případy tak obtížně uchopitelnými,“ řekl psychiatr Tomáš Novák.

„Jde o psychickou poruchu a propojení více bludů s různým obsahem. Vznikl tak propracovaný systém, který se vztahoval ke kultuře i esoterice, ale byl v rozporu s realitou,“ popsal znalec.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Církev se části pozemků v Podzámecké zahradě v Kroměříži nedomohla

Zahradnictví tvoří tři budovy - zázemí pro zahradníky, sklady techniky a

Okresní soud odmítl vydat církvi pozemky v Podzámecké zahradě v Kroměříži, na nichž stojí jen pár let staré Zahradní...

Najdete na iDNES.cz