Ředitel zlínské školy Educare International Rudolf Chmelař.

Ředitel zlínské školy Educare International Rudolf Chmelař. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ve Zlíně vznikla pobočka britské školy, studenty hledá v Bangladéši a Indii

  • 5
Ve Zlíně se chystá na svůj start pobočka britské soukromé vysoké školy. Láká především studenty ze zahraničí, ti první jsou například z Nepálu, Indie, Bangladéše či Turecka, i když zatím čekají na víza. Studium na škole, která sídlí ve svitovském areálu, bude výhradně v angličtině.

Pobočka firmy Educare International nabízí vysokoškolské studium zakončené tituly MBA, BBA nebo PhD. MF DNES měla jako první možnost zjistit, jak prostory v 54. budově továrního areálu Svit pro výuku vypadají.

V prvním patře budovy, v němž sídlí i strojírenská firma, je naleštěná recepce s usměvavou mladou dámou. "Jak vidíte, máme všechno připraveno. Čekáme už jen na studenty," říká Rudolf Chmelař, zlínský zastupitel za Věci veřejné a ředitel školy.

Sídlo školy Educare International v areálu Svit ve Zlíně.

Uvnitř jsou čtyři učebny, každá v jiné barvě. "Stejně je to na naší mateřské škole v Anglii," podotýká vedoucí organizační složky školy Zuzana Štěpánková, která zastupuje britského investora.

Ve Zlíně první a (zatím) neznámá

Technicky vybavená už je i počítačová učebna a sborovna, jen tam ještě nikdo nesedí. Problém je ve vízech. "Studenti zatím nedostali víza na dlouhodobý pobyt v Česku," vysvětlil Chmelař. Většinou totiž pocházejí ze států, kde je vízová povinnost nezbytná.

"Jsou z Bangladéše, Nepálu, Indie, teď přibylo Turecko," vyjmenoval ředitel. "Navazujeme také kontakty s východní Evropou, například s Ukrajinou nebo Ruskem," dodal. "Čekáme i studenty z naší základny v Anglii," slibuje Štěpánková. "Náklady na život jsou tam enormní. Pro ně je levnější studovat tu samou školu a dostat stejný diplom za poloviční cenu."

Podobných poboček zahraničních vysokých škol je v Česku zhruba dvacet. Většina sídlí v Praze, několik je v Brně a Ostravě. Ve Zlíně je EduCare s takovým modelem první. A příliš se o něm zatím neví.

Počítačová učebna.

"Moc o tomto projektu nevím. Musím se na něj pana Chmelaře zeptat," reagoval primátor Zlína Miroslav Adámek. "Jsem zvědavý, jak se tenhle zajímavý nápad podaří uskutečnit."

První rok budeme mít 400 studentů, věří si škola

Zlínská pobočka britské vysoké školy má ambiciózní plány. "První rok by tu mělo studovat až 400 studentů v anglickém modelu studia," objasnila Štěpánková. Co to znamená? "Nejsou prázdniny a víc se sází na samostudium. Studenti budou ve škole tak tři hodiny denně."

Všechny obory prý mají potřebné formality. "Akreditace máme ze zahraničí od naší základny v Británii. Přejímáme je," uvedla Štěpánková.

Vedoucí organizační složky školy Educare International Zuzana Štěpánková.

Soukromá škola už si prý zajistila i vyučující. "Počítáme s výměnnými pobyty anglických profesorů, naopak naši kantoři by byli zase v Anglii," uvedl Chmelař. "V plánu jsou i přímé videopřenosy přednášek na trase Londýn-Zlín."

Konkrétní jména vyučujících ale prozradit nechce. V této souvislosti ovšem padlo jméno Štěpána Prachaře, bývalého mluvčího Univerzity Tomáše Bati a osobního asistenta tehdejšího rektora Ignáce Hozy, který později neúspěšně kandidoval za Věci veřejné v senátních volbách.

"Štěpán Prachař je náš konzultant, jiná jména ale neřeknu," uvedl ředitel. "Můžu jen naznačit, že jde v naprosté většině o odborníky ze zahraničí."

Budeme propagovat celý Zlín, doufá Chmelař

Školné se má pohybovat v řádech tisíců až desítek tisíc korun. Záleží na tom, jaký směr studia si zájemce zvolí. Na výběr jsou nejrůznější kurzy i standardní studium se zaměřením na management a hotelnictví.

Chmelař věří, že škola bude mít pozitivní vliv na celý Zlín.

"Vezměte si jenom, kolik zahraničních studentů absolvovalo Baťovu školu práce a pak přímo i nepřímo propagovali Zlínsko. Toho chceme dosáhnout i my," plánuje Chmelař a vyzývá kritiky: "Dejte nám klid na práci, abychom dokázali, že to nejsou jen slova."