Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Zlíně postaví na místě hrůzného Baťáku laboratoře za půl miliardy

  14:58aktualizováno  14:58
Ve Zlíně vyroste během dvou let špičkové laboratorní centrum. Stavět se bude v místech, kde dnes stojí zpustošený areál Baťák. Výzkumné centrum bude spadat pod technologickou fakultu zlínské univerzity.

Vizualizace Laboratorního centra Fakulty technologické ve Zlíně. | foto: archiv UTB Zlín

"Zatím jsme pořád stavěli budovy pro ostatní fakulty a technologie zůstávala v baráku z 30. let," uvedl kvestor Univerzity Tomáše Bati Alexander Černý.

Supermoderní laboratorní centrum vznikne u autobusového nádraží místo nevzhledného zpustlého tržiště, které před půl rokem dokonce dvakrát vyhořelo. Mladí výzkumníci v objektu najdou běžné výukové i speciální laboratoře vybavené nejmodernějšími přístroji, šest poslucháren a devět seminárních místností.

Stavba spolkne asi 600 milionů

Univerzita už má jistou dotaci z ministerstva školství ve výši téměř půl miliardy korun. Dalších skoro sto milionů musí zaplatit ze svého. Stavba by měla začít letos na podzim. Firmy čeká demolice stávajících betonových objektů, vyčištění pozemku a následná stavba čtyřpodlažního centra.

Novinka pro FMK

Nové prostory bude mít i Fakulta multimediálních komunikací. Univerzita je koupí za 46 milionů korun od pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, která budovu dosud užívala. Škola zde měla dva ateliéry katedry designu. Oba výuku ukončily. Fakulta tady má dva ateliéry: prostorovou tvorbu a design skla. K nim chce přidat další.

S první výukou univerzita počítá v roce 2013. Budova bude mít čtyři podlaží nad zemí, jedno snížené a jedno pod zemí. "Tam budou parkovací místa zhruba pro osm desítek automobilů," upřesnila projektová manažerka univerzity Bohdana Škrabalová. Ve druhém podlaží budou speciální laboratoře navržené přesně podle požadavků technologů.

"Už víme, jaké tam budou přístroje, proto jsme mohli do laboratoří naplánovat chlazení, přívod technologických plynů i stlačeného vzduchu," řekl technik výstavby centra Radek Ševčík.

Moderní přístroje, které budou mít výzkumníci k dispozici, budou stát přes 25 milionů korun. "Nechceme kopírovat žádnou jinou laboratoř v republice. Ani Prahu ani Pardubice. Máme vlastní originální studijní programy," připomněl rektor Petr Sáha.

Radnice si plány pochvaluje

Radnice, od které si univerzita pozemek koupila za dvacet milionů korun, laboratorní centrum vítá. "Jsme rádi, že se okolí baťovského areálu začíná konečně opravovat," pochvaloval si vznik laboratoří primátor Miroslav Adámek.

Město totiž právě v této době veřejnosti představuje projekt, podle kterého se má 14. a 15. budova areálu změnit v moderní kulturní a společenské centrum. "Velký kus centra Zlína pak bude mít nadstandardní podobu," doplnil Adámek.

Vizualizace Laboratorního centra Fakulty technologické ve Zlíně.
Vizualizace Laboratorního centra Fakulty technologické ve Zlíně.
Vizualizace Laboratorního centra Fakulty technologické ve Zlíně.

Než na Baťáku vznikla tržnice, lidé se tam chodili koupat. Původní koupaliště nechal u svitovského areálu postavit v roce 1939 Tomáš Baťa. Oficiálně se jmenovalo U Továrny.

"Plavat jsme tam chodili opravdu hodně často," zavzpomínal před časem zlínský básník Jaroslav Kovanda.

Baťák zažil i bombardování. I to ale přežil. Osudným se mu stal až konec 80. let, kdy koupaliště fungování ukončilo. Pak tu byla tržnice a poté už Baťák jen chátral.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Najdete na iDNES.cz