Jeřáb mandžuský, ilustrační foto

Jeřáb mandžuský, ilustrační foto | foto: Wikipedia

Ve Zlíně po patnácti letech odchovali vzácného jeřába mandžuského

  • 0
Zlínská zoologická zahrada slaví. Po dlouhých patnácti letech se tam poprvé podařil odchov jeřába mandžuského, který je v Japonsku uctívaný coby národní symbol. Mládě se vylíhlo už na konci července, zoo s jeho představením čekala až do doby, kdy bude dostatečně velké a silné.

Chov jeřábů mandžuských není snadná záležitost. "Když jsme po dlouhých jednáních konečně získali samečka a samičku, nebylo vůbec zaručené, že vznikne harmonický pár," podotkl zoolog Pavel Shromáždil.

"Na první snůšku vajec nebo na první odchov mláděte se může čekat i deset let," upozornil. V případě zlínské zoo se úspěch dostavil až po patnácti letech. Na svědomí jej má samička z japonské zoo Uena a jeřáb z lotyšské Rigy, kteří jsou ve Zlíně už pět let.

Mládě se od dospělých jedinců, kteří mají bílé a černé peří s červenou čepičkou na hlavě, dá poznat na první pohled. Je totiž bílohnědé. "Jeho pohlaví zatím neznáme, proto jsme mu odebrali peří a poslali na rozbor DNA," vysvětlil Shromáždil.

Zlínská zoo chová v současnosti sedm druhů jeřábů. "Jednáme ještě o získání jeřábů černokrkých, kteří jsou snad ještě vzácnější než mandžuští," řekl hlavní zoolog Roman Horský.

Malý jeřáb mandžuský doroste až do výšky 150 centimetrů a vážit bude přibližně sedm až deset kilogramů. Tento druh patří mezi nejvzácnější na světě, už ho zbývá jen asi 2000 kusů hlavně v Číně, Japonsku a Rusku. Dožívá se kolem šedesáti let.