V blízkosti zařízení Horizont na zlínské Letné má vzniknout 11 nových bytů pro lidi se schizofrenií. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Byty pro schizofreniky plánuje město na zlínské Letné. Lidé jsou proti

  • 6
S neklidem sledují obyvatelé zlínské čtvrti Letná záměr radnice, která tady chce do tří let postavit jedenáct bytů pro lidi se schizofrenií. Lidé se obávají jejich útoků.

Před třemi týdny psychicky narušená žena, která opustila léčebnu v pražských Bohnicích, ubodala k smrti ženu v nákupním centru. V roce 2014 zase útočila schizofrenička ve škole ve Žďáru nad Sázavou, kde zabila nožem šestnáctiletého studenta.

Právě tyto případy mají na paměti lidé z okolí centra pro duševně nemocné Horizont, který stojí ve zlínské čtvrti Letná. Pacienti se schizofrenií se tam dosud chodí léčit ambulantně. Město však plánuje přestavbu dvou sousedních baťovských domků, v nichž chce vybudovat jedenáct bytů pro tyto klienty. Místní obyvatelé z toho ale nejsou nadšení.

„Proč máme mít podobnou ubytovnu v místě, kde vychováváme naše děti? Nejsou ve Zlíně vhodnější lokality než centrum na Letné? Jaké budeme mít záruky, že nikomu neublíží?“ napsal na internetové stránky magistrátu Ondřej Vlk.

Také další obyvatelé mají obavy. A to i proto, že přesně nevědí, co tady město plánuje. Někteří dokonce mluví o detenčním zařízení pro trestance.

Byty mohou vzniknout do tří let

„To je naprostý nesmyl,“ vyvrací to Milan Antoš, ředitel Centra služeb postižených ve Zlíně, které zařízení Horizont provozuje. „Obyvatelé z okolí mají v povědomí, že lidé s psychickým onemocněním jsou nebezpeční. Nemusejí ale mít obavy, že jim naši klienti naruší klid,“ vzkázal.

Podle Antoše budou v Horizontu bydlet lidé se schizofrenií, kteří si prošli psychiatrickou léčebnou. Nepůjde však o pacienty, již mají na svědomí nějaký trestný čin. Ani o alkoholiky či drogově závislé.

„Budou to klienti, kteří berou pravidelně léky. A když vidíme, že vybočují ze standardu, kontaktujeme psychiatra, aby se na ně zaměřil, případně jim upravil dávkování léků,“ nastínil Antoš.

Lidé z Letné ale takové informace nemají. Alespoň prozatím. „Kdy proběhne stavební řízení a nějaká diskuse s obyvateli Letné, kterých se takové ubytování zcela jistě velmi dotkne?“ ptal se na stránkách města další občan.

Radnice má zpracovanou studii a čeká na vypsání programu na evropské dotace, které pro výstavbu ubytování potřebuje. Podle radní Kateřiny Francové by mělo být vše hotovo do tří let. „Diskusi s obyvateli se ale nebráním. Pokusíme se jim vysvětlit, že s těmito klienty nebudou problémy,“ naznačila Francová.

Útoky psychicky nemocných lidí Zlín zná

Podobné byty pro schizofreniky, kteří se „vracejí“ do života, jsou také v jiných zlínských čtvrtích – v Jaroslavických a na Mokré, kde potíže nejsou. Tragické případy, jejichž hlavní postavou je agresivní člověk se schizofrenií, obyvatele Letné ale straší. V roce 2013 na Jižních Svazích ve Zlíně psychicky narušený muž mačetou zabil svoji matku, vážně zranil otce a potom vyskočil z okna bytu. Přežil.

Soud ho o dva roky později propustil z léčebny do domácí péče otce právě proto, že jeho stav byl stabilizovaný. Od té doby s ním problémy nebyly. „U psychicky narušených lidí ale nikdy nevíte, co udělají. Tisíckrát může být všechno v pořádku, ale pak se něco stane,“ neskrývala obavy žena s dítětem, která bydlí poblíž Horizontu.

Podle Antoše podobně velké ubytování tohoto typu pro psychicky nemocné lidi v kraji zatím není. Dodal ale, že v zařízení budou platit přísná pravidla. Zapovězený bude alkohol, nemluvě o drogách.

„Pokud to bude někdo porušovat, bude vyloučen,“ řekl Antoš. „Za deset let, co řídím tuto organizaci, se ještě nestalo, aby klient napadl zaměstnance nebo někoho jiného,“ upozornil.

S ohledem na to, že Letná je kvůli baťovským domkům památkově chráněná, budou muset záměr schválit památkáři. Ti bývají na obyvatele domků přísní, neradi jim povolují i jen výměnu starých dřevěných oken za plastová. V tomto případě jde o větší zásah, byť původní charakter stavby je zachovaný.