Ve Zlíně je zájem o nové byty, výstavba je naplánovaná i blízko filmových ateliérů.

Ve Zlíně je zájem o nové byty, výstavba je naplánovaná i blízko filmových ateliérů. | foto: vizualizace Tekoo Reality

Chcete nový byt ve Zlíně? Nejsou a letos nebudou, nejdřív příští rok

  • 1
Poptávka po bytech ve Zlíně roste, ale nabídka je omezená. Bytový komplex s 45 byty ve Zlíně-Malenovicích začali stavět před dvěma lety a v květnu budou mít hotovo. A hned na podzim se vrhnou na další etapu, která nabídku rozšíří o dalších deset bytů. Zájem je totiž obrovský.

„Ještě než jsme měli stavební povolení, byla zarezervovaná polovina bytů. A když se stalo, že některý klient odstoupil, volný byt byl za čtyři dny pryč,“ líčí Tomáš Možný, jednatel společnosti A. M. O. invest.

Přitom když v minulosti stavěli osm bytů naproti malenovické sokolovny, prodávali je asi půl roku. Jenže to bylo v době ekonomické krize. Teď se lidem daří lépe a roste jejich chuť investovat.

„Ještě dva tři roky nazpět bylo v Malenovicích hodně volných starších bytů. To už neplatí, kupující berou všechno,“ upozornil Možný.

Právě nové byty jsou ale nejžádanější. Například známá realitní kancelář Zvonek má nové byty vyprodané až do roku 2017. „Teď jsem mluvil s klientem, který nedokázal pochopit, že pokud chce nový byt, musí rok čekat, než se dostaví. Mrzí mě to, rád bych prodával, ale není co,“ krčí rameny majitel realitky Miroslav Zvonek.

Nová výstavba přitom nestíhá držet krok s rychle rostoucím hladem po vlastním bydlení. A odbyt nových bytů proto vede k jejich zdražování. „Každý blok, který nově stavíme, stojí o 4 až 6 procent více než ten starší,“ přisvědčil Zvonek.

Jeho firma společně s developerem dokončuje stavbu bytových domů u Centrálního parku na sídlišti Jižní Svahy nedaleko zastávky Kocanda. Volných je jen 8 z 39 bytů, které budou dokončené za rok v březnu. Z nabídky už zmizely i ty nejdražší byty 4+kk a 3+kk v ceně přes 3 nebo 4 miliony korun.

„Platí, že nejatraktivnější a nejdražší byty jsou prodané nejdřív,“ uvedl Zvonek.

Výstavba vzrostla o 50 procent

V kraji bylo loni dokončeno celkem 934 bytů, což je meziroční nárůst o necelých 16 procent. Právě jednotek v bytových domech přibylo nejvíc, skoro o stovku.

Během roku 2015 se pak začalo stavět 1 043 bytů, což je o deset procent více než rok předtím. V okrese Zlín pak výstavba vzrostla o skoro padesát procent. Zlínský územní plán však moc nových a atraktivních lokalit nenabízí. „Na současném nedostatku volných bytů vydělal ten, kdo se i během nedávné krize nebál a investoval do výstavby,“ podotkl Zvonek.

Aktuální územní plán Zlína je platný od 31. prosince 2011 a navrhuje jen minimum ploch pro bytové domy – celkem asi čtyřicet hektarů. Naopak pro bydlení v rodinných domech je nyní k dispozici zhruba 200 hektarů.

„Je to méně, ale nedá se to takto poměřovat. Možnost stavět bytové domy dával totiž územní plán na Jižních Svazích ve stávajících plochách bydlení hromadného. Tam se za poslední čtyři roky postavilo bytových domů nejvíce,“ konstatoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Zatímco Zlínsko zažívá stavební boom, na Uherskohradišťsku klesl počet bytů, které se začaly stavět, asi o 20 procent. I tady se ale najdou zajímavá nová místa, jako například Štěpnice nebo Sluneční terasy, kde se teď staví druhá etapa a v červnu začne třetí. „Do budoucna hodláme pokračovat v bytové výstavbě v lokalitě MařaticeVýchod, kdy již máme připravenou novou koncepci bytového domu,“ sdělil Petr Kvapil, ředitel ST development.

V každém bytovém domě je 24 až 28 bytů, v právě rozestavěném už jsou volné jen tři z nich. „Zájem o nové byty nás v posledním roce pozitivně překvapil,“ dodal Kvapil.

Bytovky na Valašsku netáhnou

V kraji jsou však i oblasti, kde tento typ bydlení tolik neláká. Na Vsetínsku loni nevznikl ani jeden nový byt v bytovém domě. Důvodem je mimo jiné fakt, že jde o ekonomicky slabší část regionu.

„Není tady moc práce a firmy ani nenabízejí nová místa,“ řekl Tomáš Kocourek z rožnovské RK Kocourek. Největší poptávka je podle něj po nízkopodlažních cihlových domech, kde je kolem šesti bytů.

„Novostavby jsou pro spoustu lidí drahé, dát za byt 2,5 milionu korun je pro ně nereálné. Za takové peníze si postaví dům,“ popsal Kocourek. „Kdyby se ozvalo dvacet zájemců, dům postavíme a byty prodáme. Jenže lidé se na ně ani neptají.“