Karel Štefl

Karel Štefl | foto: Luděk Ovesný, MAFRA, MAFRA

Ve stopách Sherlocka Holmese. Zlín nabízí unikátní exit game

  • 2
Ve Zlíně se hraje takzvaná exit game Ve stopách Sherlocka Holmese. Až pětičlenné týmy v ní řeší logické a matematické rébusy a snaží se v omezeném čase zachránit město před geniálním zločincem.

Ve Zlíně ji loni převzal a rozjel Karel Štefl, který se zabývá firemním vzděláváním, zážitkovou pedagogikou pro školy – ale také rozvojem schopností práce v týmu. A právě tomu se exit games věnují.

Zjednodušeně řečeno jde o zábavnou hru pro skupinku 2-5 lidí, která se dobrovolně nechá uvěznit v uzavřeném prostoru plném hádanek a úkolů. Cesta ven v předem daném čase je podmíněná jejich vyřešením. „Je to hra, která nabízí směs napětí, vynalézavosti, překvapení, inteligence a potřeby týmové práce,“ popsal Štefl.

Jeho zlínská exit game se nachází na náměstí T. G. Masaryka a skládá se ze čtyř místností, mezi nimiž se účastníci přesouvají. Aby otevřeli jednotlivé dveře, musejí zjistit číselnou kombinaci nebo najít klíč k zámku.

V roli slavného detektiva Sherlocka Holmese mají hráči za úkol zachránit Londýn před výbuchem bomby, kterou kdesi ve městě nastražil geniální matematik a zločinec Moriarty.

„Hra trvá 75 minut a během ní je vidět odpočet, kolik schází do konce. Pokud někdo nemůže přijít na řešení, nabízíme i lehkou nápovědu. Vždy ale lidem říkám, že je to otázka vaší sebeúcty, nakonec ji chce jen málokdo,“ usmál se 34letý muž z Velíkové. Cena pro tým je 999 korun, rodiny a středoškoláci mají slevu.

Řešení najde asi 60 procent lidí, ostatní se pak vrací

A o jaké úkoly jde? Jejich přesný obsah je logicky tajný, zjistí ho jen samotní účastníci. Obecně řečeno se jedná o různé logické nebo matematické hádanky, potřebné jsou i manuální nebo technické dovednosti.

„Hru jsme vymýšleli tak, aby prověřila schopnost práce v týmu,“ upozornil Štefl. „Zájemcům nabízíme i videozáznam a v rámci zpětné vazby mohou analyzovat, kdo a jak se ve skupině projevoval, kdo více rozděloval úkoly, kdo byl motivátor či kdo se naopak držel stranou,“ shrnul.

Exit game je ale vhodná i pro celé rodiny, doporučuje se však dítě od druhého stupně základní školy nebo ideálně středoškolák. Hra je totiž docela náročná.

„Neuspěje kolem šedesáti procent lidí. Někteří z nich však přijdou i podruhé, chtějí za každou cenu hru dokončit a přijít na to, v čem minule chybovali,“ vysvětlil Štefl, který má v plánu na podzim přidat další místnosti a celou hru rozšířit.