Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Zlíně by chtěli měnit odpadky ze skládky na teplo a elektřinu

  9:17aktualizováno  9:17
Likvidovat odpadky a současně při tom jako vedlejší produkt získávat elektřinu a teplo. Zlín by rád začal využívat moderní technologie, s jejichž pomocí by se vypořádal s odpady, které sváží na skládku Suchý důl na Mladcové. Mimo jiné by to ve městě pozitivně ovlivnilo ceny tepla.
Zlín by rád využil moderní metodu likvidace odpadků, při které se navíc získává teplo a elektřina (Ilustrační snímek).

Zlín by rád využil moderní metodu likvidace odpadků, při které se navíc získává teplo a elektřina (Ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Na největší zlínskou skládku stále míří nákladní auta, ale kupodivu směrem na skládku prázdná a až nazpět plná - plná odpadu, který vozí do speciálního kotle ve zlínské elektrárně Alpiq, kde se odpadky pomocí moderní technologie spalují a vzniká z nich teplo a elektřina. Píše se rok 2020.

Někomu to možná může připadat jako sci-fi inspirované spisovatelem Julesem Vernem, nicméně jde o reálné postupy, které už v Evropě fungují. "Chceme smysluplně využívat komunální odpad, má velký potenciál, ale končí na skládce," naznačil náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld

K tomu, aby ho využilo, má městu pomoci odborná studie, kterou si nechá zpracovat. Odborníci v ní popíší moderní technologie likvidace odpadů. Jednou z nich je metoda plazmového spalování. Při ní se v kotli velkým žárem nebo plynem odpad rozloží a přetaví v prakticky novou hmotu složenou ze stejných prvků. Například na amoniak, jenž má uplatnění v zemědělství jako součást hnojiva. "Existuje to ve světě, tak proč ne u nás," podotkl Landsfeld.

Při spalování by vznikalo teplo a elektřina. Což by přispělo k tomu, že by ceny tepla nerostly tak razantně jako dosud a stav zlínského ovzduší by se zlepšil, neboť by vše probíhalo ekologickou cestou.

Není to kouzelné řešení, raději recyklujte, radí ekologové

Město se ale nechce zaměřovat jen na nové a drahé technologie. "Prověříme i možnost přidávání odpadu k hnědému uhlí. Z něho se vyrábí ve Zlíně nejvíce tepla," upřesnil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ekologové sice vítají, že chce Zlín snížit množství odpadu, který končí na skládce, nicméně cestu spalování, byť plazmovou metodou, příliš nedoporučují. Razí cestu recyklace. "U každého způsobu spalování zůstanou zbytky, které se budou muset někde uložit. Není to kouzelné řešení," naznačil Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Z přetaveného odpadu se podle něj sice dá využít amoniak, mnoho prvků už ale ne: třeba z barviva z PET lahví nebo rtuť z baterií. "Smysluplnější je recyklovat," je přesvědčený Petr Ledvina z ekologického institutu Veronica.

Ekologové upozorňují i na to, že ve Francii se vytřídí až 80 procent odpadu, zatímco ve Zlínském kraji jen kolem dvaceti. Landsfeld však řekl, že v třídění město bude i nadále pokračovat.

Jedno je jasné. Zavedení nové technologie bude ještě trvat. Možná deset až dvacet let. Jen zpracování studie zabere několik měsíců.

Zástupci města už přesto o studii jednali s vedením firmy Alpiq Generation ve Zlíně, jež tady provozuje elektrárnu. A to je záměru nakloněno. "Studie má dát také odpověď na otázku, zda a v jakém objemu by bylo možné odpad spalovat v současném zařízení naší firmy," upřesnila mluvčí společnosti Markéta Čapková.

Autor:Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

OBRAZEM: I během března krmte ptáky, uvidíte rarity, nabádají ornitologové

STRAKAPOUD VELKÝ. Stačí nasypat do krmítka. Když bude mít člověk štěstí, může...

Stačí nasypat do krmítka. Když bude mít člověk štěstí, může pozorovat vzácné druhy ptáků, které jindy spatřit nelze....

Erotika v lidové kultuře se objevovala v písních i na kraslicích

Příklad milostné velikonoční kraslice.

Medvěd při masopustu je symbolem fyzické síly, zdraví, ale také plodnosti. A k erotickému podtextu směřuje i tradiční...

V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení...

Najdete na iDNES.cz