Na linku důvěry často volají i staří lidé. Ilustrační foto

Na linku důvěry často volají i staří lidé. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ve Vsetíně zrušili linku důvěry. Nebyly peníze a přibývalo zneužití

  • 0
Pracovníci vsetínské linky důvěry často čelili nesmyslným hodinovým telefonátům. Na to doplatili mnozí seriózní klienti. Provozovatel totiž nakonec linku zrušil.

V kraji tak už fungují jenom dvě nepřetržité linky důvěry - ve Zlíně a v Kroměříži. Ostatní města čtyřiadvacetihodinový provoz zrušila. Důvody? Jsou dva. Chybí na něj peníze, navíc lidé je příliš často zneužívali.

"Lidé linku zneužívali. Neplnila svůj účel, proto jsme ukončili její provoz," uvedl Michal Trčálek, ředitel vsetínského azylového domu pro ženy a matky s dětmi, který linku důvěry provozoval. Zaměstnance trápilo, že až příliš často na linku volali lidé pod vlivem alkoholu.

Linka důvěry

Na linku důvěry se může obrátit člověk s jakýmikoliv problémy, ať se týkají rodiny, vztahů, zdraví nebo práce. Ve Zlínském kraji fungují jenom dvě - v krajském městě a v Kroměříži.

V republice existují také desítky dalších telefonních čísel specializovaných na nejrůznější problémy. Lze na nich řešit domácí násilí, závislosti, anonymní porody nebo problémy spojené s nejrůznějšími onemocněními.

"Je velký rozdíl mezi telefonem, který má někomu pomoci, a telefonem, kdy někdo volá jen z recese, nebo že se opil," uvedla pracovnice azylového domu Johana, která na vsetínské lince důvěry strávila sedm let.

Pracovníci často čelili urážkám nebo napadání od klientů

Dalším důvodem pro zrušení Vsetínské linky byl nedostatek peněz na výplaty. "Azylový dům funguje díky fondům a zakázkám. Kdysi dávno tady pracovali jen dobrovolníci, pak už k nám nepřicházeli a nebylo z čeho platit zaměstnance," vzpomíná Johana.

Vsetínská linka důvěry ovšem nezmizela doslova. Azylový dům nahradil její neomezený provoz internetovou schránkou důvěry. "Ta funguje úplně ukázkově," pochvaluje si Johana. Lidé do ní prý někdy posílají i několikastránkové dopisy. "My jim do týdne odpovíme," dodává pracovnice.

Lidé, které něco trápí, ale stále můžou volat do Zlína. Zaměstnanci místní linky důvěry zůstávají na telefonu ve dne v noci. Stejná situace je i v Kroměříži, kde linka důvěry funguje při rodinné a manželské poradně.

Linky důvěry evidují nejvíc telefonátů v krizových obdobích, hlavně o vánočních svátcích, kdy se někteří lidé cítí více sami. Na konci školního roku zase telefonují hlavně studenti, kteří se obávají vysvědčení.