Bezpilotní dron, který vyvinuli ve Vojenském technickém ústavu letectva a...

Bezpilotní dron, který vyvinuli ve Vojenském technickém ústavu letectva a protivzdušné obrany | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ve Vrběticích nasadili záchranáři speciální dron, v akci je poprvé

  • 3
Pyrotechnikům, kteří prohledávají muniční sklad ve Vlachovicích, pomáhá bezpilotní přístroj, takzvaný dron. Je to vůbec jeho první nasazení do akce, odborníci z Vojenského technického ústavu ho původně sestrojili pro vojáky v Afghánistánu.

Složený se vejde do kufru auta, a když visí sto padesát metrů nad zemí, působí jako návštěvník z jiné planety. Dálkově ovládaný dron vyrobili odborníci z Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany. „V ostré akci zatím nebyl,“ upřesnil Jiří Kuzdas, který vede jedno ze specializovaných pracovišť ústavu.

Jak to myslíte?
V ústavu jsme vyrobili tři přístroje, které původně byly určené pro české vojáky v Afghánistánu. Aby jim pomáhaly ve složitých akcích nebo při bojových situacích. Tam se ale zatím nedostaly. Tento teď může usnadnit práci v podobně mimořádných událostech, jako je tato. Ale zatím měl za sebou jen cvičení.

Díky němu mají pyrotechnici jasno, co je před nimi?
Ano. Přístroj má několik vrtulí, šest motorů, denní i noční kameru i systém automatického visení. Takže může zůstat nad nějakým objektem a operátor si ho ovládá a snímá. Doletí až do deseti kilometrů.

Jak se k policistům dostane obraz, který dron vidí?
Přenos je v reálném čase. Ale pochopitelně se pořizuje i záznam, který si štáb vždy vyhodnocuje. Dron přelétává nad celým areálem a také doprovází pyrotechniky, když se vydávají do terénu, a monitoruje jejich pohyb. Do štábu pak může předávat informace o tom, zda je kolem nich něco nebezpečného.

To dělá několikrát denně?
Ano. Už jsme tady několik dní a obvykle máme tak osm letů, v neděli jich bylo asi čtrnáct. Jeden let trvá zhruba půl hodiny. Denně máme nalétáno kolem sedmi hodin.

Jak blízko k epicentru výbuchu se díky němu můžete podívat?
Létáme ze vzdálenosti asi 1,5 kilometru a dostaneme se i nad muniční sklad. Zhruba 100 až 150 metrů nad zem.

Hrozí stále nebezpečí výbuchu?
To by museli říct spíše pyrotechnici, protože my monitorujeme jejich činnost, aby se nedostali do nebezpečí. Ale nejsme schopní jim říct, že tam je třeba granát, to necháváme na nich.

Používáte stejný druh dronu, jaký se dá sehnat v obchodě?
Rozhodně nejde o žádný modýlek na hraní. Jak se říká, musí být vojákům vzdorný. Takže to není hračka, která nesnese tvrdší přistání. Základní rozdíl je ten, že tam je třeba doba letu 7 minut. S tím bychom tady ani nevzlétli. Náš přístroj vydrží zhruba 40 minut, během kterých zvládneme pyrotechniky sledovat od úplného začátku, tedy vysednutí z auta, přes práci v terénu až po odjezd.