Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Valašském Meziříčí se nesmí do lesa. Radnice chrání stromy před zloději

  15:33aktualizováno  15:33
Zákaz vstupu platí až do 24. prosince v lesích s malými stromky ve Valašském Meziříčí. A nemůže za to vydatná sněhová nadílka a hrozba padajících stromů. Radnice se k tomuto kroku rozhodla po špatných zkušenostech se zloději. Na dodržování zákazu bude dohlížet lesní stráž a strážníci.

Radnice ve Valašském Meziříčí nechala mladé stromky postříkat látkou, která při pokojových teplotách zapáchá. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"O jaké lesy jde, uvidí každý na první pohled. Umístili jsme všude informační tabule," uvedla Vendula Králová, mluvčí valašskomeziříčské radnice. Ve Zlínském kraji jde o výjimečný zákaz. Má ale důvody. Od té doby, co v lesích v Meziříčí vstup zakázali, zmizely problémy s vandaly. Opatření města si pochvalují i místní ekologové.

ZÁKAZ V MEZIŘÍČÍ

Valašské Meziříčí od 1. do 24. prosince vyhlásilo zákaz vstupu do mladých lesních porostů. Chce tak předejít tomu, aby zloději uřezali borovice a jedle, které rostou blízko centra. Lidi na zákaz upozorní informační cedule. Dřeviny město nechalo navíc nastříkat látkou, která při vyšších teplotách zapáchá. Vánoční stromky si lidé mohou koupit na místní plantáži.

"V Meziříčí totiž rostou blízko centra borovice a jedle a ty jsou samozřejmě lákadlem pro zloděje. Proto zákaz vítáme. Škody, které zloději mohou napáchat, bývají velké, zpravidla uřežou špičku stromu, a tím ho zničí," popsal Milan Orálek, místní ekolog.

Mladé stromky chrání zapáchající směs

Pokud by se našel někdo, kdo si přeci jen stromek v lese uřeže, doma ho čeká nemilé překvapení. "Jehličnany jsou natřené směsí repelentů a ovčího tuku, která za pokojové teploty silně zapáchá," upozornila Králová.

Město naopak lidem nabízí ke koupi stromky z plantáže v městské části Podlesí. Prodej začal 6. prosince. "Lidé mohou přijít a vybrat si mezi stovkami stromečků ten, který se jim bude nejvíc líbit. Zvolený stromek si označí, a pak si pro něj mohou přijít třeba těsně před Vánocemi," uvedl Marek Netolička, ředitel městských lesů Valašské Meziříčí.

V ostatních městech v kraji zákazy neplatí. Například ve Zlíně městské lesy uzavřené nejsou. "Možným krádežím předcházíme ve spolupráci se strážníky, kteří místa, kde rostou mladé jehličnany, pravidelně kontrolují," podotkl Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínské radnice. Podobná je situace také v Uherském Hradišti a Kroměříži. Typicky vánoční stromky tady rostou v omezené míře.

Pro vánoční trh jsou v kraji připraveny tisíce stromků. Zájemci si mohou vybrat mezi smrkem pichlavým, borovicí černou nebo lesní, v menším počtu také mezi douglaskou, jedlí nebo smrkem lesním. "Ceny jsou závislé od typu dřeviny a výšky. Nejlevnější smrček stojí sto padesát korun, nejdražší jedle čtyři sta korun," uzavřel Netolička.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

Najdete na iDNES.cz