Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Valašském Meziříčí se musí šetřit, město chystá zrušení školy

  9:45aktualizováno  9:45
Zastupitelé Valašského Meziříčí potřebují ušetřit peníze za mzdy učitelů, provozní náklady a investice do školních zařízení. Zvažuje proto uzavření jedné ze škol, přestože před čtyřmi roky takové úvahy vyvolaly silný odpor u obyvatel.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Třídy jsou málo obsazené dětmi. Máme o jednu školu více než ve Vsetíně. A jeden areál je navíc," uvedl starosta Jiří Částečka. Pokud by došlo ke zrušení jedné školy, radnice by uspořila hned několik milionů korun ročně. "Nemuseli bychom platit provozní náklady, energie, investovat do oprav. Další milion a půl bychom uspořili na mzdách pro učitele," dodal Částečka.

Pokud totiž město udržuje v provozu všech šest škol, každý rok doplácí stovky tisíc za stát i na mzdy. "Dvě školy ve městě, základní školy Poličná a Masarykova, fungují na výjimku, kterou povoluje město. To znamená, že jim radnice doplácí peníze na mzdy. Počet žáků tu klesl," vysvětlila Hana Skácalová, vedoucí odboru školství meziříčské radnice.

Platy učitelů sice hradí stát, pokud si ale radnice chce udržet vyšší počet škol s nízkým počtem dětí ve třídách, platy učitelů hradí z vlastní kasy a fungování takovéto školy povoluje právě na výjimku.

"Pro město je udržení všech škol příliš drahé, nepříznivá situace bude jen gradovat," dodala Skácalová. Vedení města proto rozhodlo o vytvoření expertní komise, která navrhne úsporná opatření. Tvoří ji zástupci všech politických stran, jejím předsedou je zastupitel Jiří Hruška. "Každý z ředitelů škol nám sepsal svou představu o optimalizaci školství, teď vyhodnotíme odpovědi," uvedl Hruška.

Ušetřit se ještě dá na pouličním osvětlení a silnicích

Do konce srpna by komise měla navrhnout varianty opatření ve školství. "V září budou možnosti řešení posuzovat zastupitelé," doplnil Hruška, podle kterého ke zrušení školy dojít nemusí.

"Dají se najít i jiné možnosti úsporných opatření," upozornil. Už teď je ale jasné, že skoro každá varianta narazí na odpor u rodičů, dětí i učitelů. "Nechápu, proč chtějí rušit školu, ať ušetří jinde. Nechci, aby si můj syn zvykal na nové učitele a kamarády," uvedla Věra Z. z Meziříčí.

"Samozřejmě můžeme šetřit i na něčem jiném. Třeba nebudeme opravovat chodníky, silnice a pouliční osvětlení nebo zvýšíme daň z nemovitosti," reagoval Částečka. To, že by se dál snižoval počet dětí ve třídách, nehrozí. Nelze ale očekávat, že by se počet dětí zvýšil natolik, že by se naplnily veškeré kapacity meziříčských škol. Proč tedy tenhle problém neřešilo město už dřív?

Nikdy totiž přesně nesdělilo, na čem vlastně ušetří, když nechce volnou budovu prodat. A to Částečka nechce ani dnes. "Můžeme do uvolněného areálu přestěhovat třeba městskou policii nebo knihovnu, tím se nám uvolní další objekty a ty případně prodat můžeme," uzavřel.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Najdete na iDNES.cz