Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruční práce ve sklárnách se za staletí nezměnila, počítač pec jen hlídá

  13:22aktualizováno  13:22
Ve sklárnách Crystalite Bohemia ve Strání-Květné uvedli do provozu novou tavicí pec. V pondělí ráno u ní začali skláři foukat první výrobky. MF DNES byla u takzvaného zanášení pánví, tedy obřích nádob, v nichž se sklovina taví.

Zanášení rozžhavených šamotových pánví do tavicí pece vyžaduje sílu několika mužů. Uprostřed ředitel skláren Marek Mikláš. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Skupina mužů v montérkách chystá několikametrovou kovovou lopatu, vozík, který má místo dna pohyblivé válce, a nespočet dlouhých tyčí s různými průměry. Zkušeně si měří vzdálenost mezi rozpálenými pecemi. V tuto chvíli v nich je zhruba 1 200 stupňů Celsia.

Fotogalerie

Ve sklárnách Crystalite Bohemia v pátek brzy ráno dokončili poslední přípravy před spuštěním nové tavicí pece.

„Všechno se podařilo, jak mělo, termíny se dodržely a v pondělí už začneme foukat první výrobky,“ chválil ředitel sklárny v Květné Marek Mikláš. V tu chvíli ještě neví, že ho čeká jedna zásadní komplikace, jež výrobu o něco zdrží.

Stejně jako ostatní je v montérkách, hlavu ovázanou bavlněnou plenkou, která saje pot a chrání před horkem.

Přípravy jsou hotové. Pohyby mají muži dokonale sehrané, povely taky. „Hej rup! Vozík! Zvedej, zvedej,“ rozléhá se po dílně. Mezitím se otevírají vrata pece, v níž se pánve nahřívají. Strčit lopatu dovnitř a nabrat na ni obří a navíc rozžhavenou šamotovou nádobu, vyžaduje sílu několika chlapů.

Když se to podaří, podkládá se lopata vozíkem a na válcích se posunuje dál. Tavicí pec, kam pánve patří, mají muži za zády, takže se musejí s nákladem otočit a pánev zase vsunout na nové místo. Tady už zůstane, do ní patří sklovina, která se přetaví a skláři z ní vyfouknou křehké sklo.

Pánev vydrží zhruba čtyři měsíce. „Životnost má devadesát sto taveb. Potom se musí vyměnit, jinak hrozí, že by praskla,“ vysvětluje technolog Josef Černý. Pec samotná se používá šest let, potom ji rozeberou a postaví novou. A právě to nyní ve sklárnách udělali. I s instalací vyšla na čtyři a půl milionu korun. Pánví se do ní vejde osm, každá pro jednoho skláře.

Proces přenášení je nejen rizikový, ale hlavně fyzicky náročný. Při každém otevření pece prudce stoupá teplota. Ostatně odpadním teplem tady vytápí celý areál, ohřívají vodu, suší sklářský písek.

Třetí pánev práci na chvíli zastavuje. Praskla. „Když je studená, vady nejsou vidět, projeví se až po nahřátí,“ říká Mikláš. Stává se to zřídka, a i když v Květné mají pánev navíc, znamená puklina zásadní problém.

„Jedno pracoviště bude tři týdny stát. Máme přitom spoustu práce,“ dodává ředitel. Teď bude muset počkat, než vychladne pec, ve které se pánve rozehřívaly. Pak se musí znovu nahřát i s náhradní nádobou.

Než dosáhne kýžené teploty, uplyne 10 dnů. Na dlouhé úvahy tady ale nejsou zavedení. Věci se dávají znovu rychle do pohybu, skláři usazují další pánve.

Sklárny v Květné jedou nepřetržitě už 222 let a manipulace s pánvemi se za tu dobu změnila jen málo. Žádnou část procesu neřídí stroje, dřina zůstává stejná. Počítač pec jen hlídá - teplotu, tlak, tah komínu. Dnes tady pracuje 184 lidí, mohlo by jich ale být víc, zakázky firma má. „Kolik je mladých sklářů? Nula, prostě nejsou,“ potvrzuje Mikláš.

Chybějí skláři. Firma chystá nábor ve školách

Sklářský obor překonal nedávnou krizi a hlásí každoroční nárůst zakázek. Co ale schází, jsou skláři. „Aktuálně potřebujeme do Květné alespoň sedm, lépe deset sklářů. Není ani jediný,“ říká personální šéf firmy Crystalite Bohemia Jan Vaněk. Společnost provozuje sklárny ve Strání-Květné a ve Světlé nad Sázavou.

Nedostatek absolventů má řada profesí, sklářský obor se ale v kraji už několik let nevyučuje. Proč?
Nejsou studenti. Lidé mají v paměti krizi, která obor hodně postihla, a děti tam nedají. Jediná škola je teď ve Světlé, skláře ale potřebujeme především tady, v Květné.

Co s tím?
Uvažujeme, že uděláme náborovou akci na zdejších školách. Studium by zájemci absolvovali ve Světlé a pak by se vrátili domů. Máme pro ně zázemí.

Daří se zajistit rekvalifikaci?
Obtížně. Je to specifický obor, těžká práce, u pece je horko. A dobrým sklářem se člověk nestane za měsíc, učí se patnáct dvacet let. Hledáme možnosti zvýšení platů, abychom tyto profese udělali zajímavější.

Můžete být konkrétnější? Jaký je aktuální průměrný plat?
Rozdíly jsou velké, protože takové jsou i rozdíly v kvalifikaci lidí. Pohybují se mezi 17 a 25 tisíci korun hrubého. Po zavedení nového odměňovacího systému by se to mohlo zvýšit až o několik tisíc.

Říkáte, že krize je pryč, jak je to se zakázkami?
Rostou každým rokem, uspokojit poptávku nestíháme. Přibývá zákazníků, kteří jsou ochotní investovat do ruční práce. Celkovým prodejům vládne Írán, co se týká ruční výroby, tak tam je to tradičně Rakousko, Itálie a zvedají se rusky mluvící země.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Anonym urážel Židy a divadlo kvůli čtení hry o prostějovském hřbitově

Ovčáček čtveráček má u diváků velký úspěch (na snímku vpravo ředitel divadla...

Policie řeší anonymní dopis plný protižidovských nadávek a urážek ředitele Petra Michálka, který dorazil do zlínského...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz