Včelí mor děsí chovatele ve Zlínském kraji, cena medu vzroste

  11:37aktualizováno  11:37
Téměř celý Zlínský kraj postihla nebývale rozsáhlá nákaza včelím morem. Řešení je jediné: chovatelé musejí svá včelstva spálit. Důvodů, proč kilo medu podraží až o třicet korun, je ale víc.
Včelí mor ve Zlínském kraji má letos přes sto ohnisek. Ilustrační snímek.

Včelí mor ve Zlínském kraji má letos přes sto ohnisek. Ilustrační snímek. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pohroma. Tak hovoří včelaři o moru včelího plodu, který řádí na východní Moravě. Ohniska se objevila ve třech desítkách obcí, nejvíc je jich na Zlínsku.

První případy zaregistrovali veterináři už v dubnu v Ratiboři, Lidečku, Hošťálkové a Nedachlebicích. Od té doby se nákaza šíří téměř geometrickou řadou.

Naposledy se vyskytla v Zádveřicích, Kaňovicích, Doubravách či v Jasenici u Valašského Meziříčí. Veterináři evidují nákazu na 115 stanovištích.

Mapa nákazy včelím morem ve Zlínském kraji.

Mapa nákazy včelím morem ve Zlínském kraji.

„Už jsme zlikvidovali 98 ohnisek,“ vypočítal Petr Jínek z Krajské veterinární správy.

Na jednom stanovišti se přitom včelaři klidně mohou starat o osm, deset, ale i více úlů. Chovatelé tak museli spálit stovky včelstev i s jejich příbytky. Je to jediná možnost, jak šíření nemoci zastavit. Léčit se nedá.

„Nákazu v takovém rozsahu nepamatuju,“ hořekuje předseda Včelařského spolku v Lidečku Jan Bajza.

Jeho slova potvrzuje i pohled na celostátní mapu sledující ohniska nákazy. Ve srovnání s ostatními kraji republiky je situace v tom Zlínském jednoznačně nejvážnější.

Pro chovatele je to psychická rána

Včelaři z řady míst v regionu se proto nyní musejí řídit mimořádnými opatřeními, které vydali krajští veterináři. Kromě ohnisek nákazy na rok vymezili i ochranná pásma, která tvoří okruh pěti kilometrů od míst, kde se mor vyskytl.

Chovatelé v nich nesmějí bez souhlasu Krajské veterinární správy přemisťovat včelstva, navíc se musejí postarat o jejich prohlídku. Tato opatření se týkají drtivé většiny obcí na území od Uherského Hradiště až po Valašské Meziříčí.

Například ve zlínském okrese se kontrola dotkla 130 stanovišť. Morem je nakaženo až třicet z nich. Dva včelaři před pár dny o včelstva přišli. Museli je spálit.

„Zejména pro starší chovatele, kteří se včelám věnují desítky let, je to velká psychická rána,“ poznamenal předseda Základní organizace Českého svazu včelařů Zlín Jiří Kalenda.

Mor včelího plodu je bakteriální onemocnění, které se šíří infikovanou potravou, ale i včelařským příslušenstvím a mohou ho způsobit i roztoči. Vliv může mít i stres ve včelstvech po zimním očkování proti infekční varroáze.

„Včelám se tím naruší životní rytmus a jsou méně odolné vůči případné nákaze morem,“ vysvětlil Bajza.

Nákaza, ale také mírná zima, dřívější start jara, květnové deště a sucha z počátku léta zřejmě budou mít vliv na vyšší cenu medu. Lidé musejí počítat s tím, že za kilo si připlatí 20 až 30 korun.

„Nebývale málo medu je v celé Evropě,“ upozornil Kalenda.

Chovatelé, u jejichž včel se nemoc vyskytla, navíc nesmějí med prodávat vůbec. Jejich kolegové z ochranného pásma ano, ale pouze takzvaně ze dvora.

„Do tržní sítě, tedy sběren a obchodů, může jít med pouze v případě, že si jej včelaři nechají vyšetřit,“ podotkl Jínek.

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Vsetínská nemocnice bude mít do dvou let novou dialýzu za 70 milionů

Nové hemodialyzační středisko v Kroměřížské nemocnici.

Za dva roky by pacienti z Valašska měli mít k dispozici nové hemodialyzační středisko. To, které funguje ve Vsetínské...

Tajmac ve Zlínském kraji sílí, koupil vsetínskou nástrojárnu

Vsetínská firma ZV nástroje se zabývá zakázkovou výrobou nástrojů, měřidel,...

Strojírenská společnost Tajmac koupila vsetínské ZV nástroje, jejichž historie sahá až do 30. let minulého století. V...

Kraj se v boji o D49 zastal silničářů. Děti Země mluví o politickém tlaku

Ilustrační snímek

Krajský úřad zamítl odvolání proti drobnějším stavbám, které jsou nutností pro stavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku....

Najdete na iDNES.cz