Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Medu bude dost, ale podraží. Brzy může stát stejně jako kvalitní máslo

  • 7
Po katastrofálním loňském roce, kdy včelstva zdecimovaly nemoci, se včelařům ulevilo. Medu bude letos dost, lidé si ale budou muset připlatit.

I když závěrečné vytáčení medu je teprve čeká, vědí už včelaři ve Zlínském kraji jedno: letošní rok bude jeden z nejlepších za poslední dobu.

„Podle množství medu by včelaři měli být spokojeni,“ hodnotila Martina Neckařová z krajského odboru životního prostředí.

Pro včelaře je to kompenzace za loňský rok, kdy včelstva decimoval mor včelího plodu a medu bylo málo. Zlínský kraj byl nejpostiženější z celé republiky (více zde).

„Úbytek byl vysoký, spousta včelstev se musela spálit a některá se pálí ještě teď. Kvalitativně je to ale letos výborné, což úbytek včel vykompenzuje,“ řekl předseda zlínských včelařů Jiří Kalenda.

Podle něj včelařům nahrálo počasí s dostatkem teplých dnů bez bouřek a trvalých dešťů.

„Už začátek jara byl teplý, ale přitom byla v noci dostatečná vlhkost. To bylo pro snůšku ideální,“ dodal Kalenda.

Podle včelaře Josefa Řádka z Liptálu je letošek mimořádně bohatý na med z medovice, kterou včely sbírají z listů či jehličí.

„Jeden z nejlepších roků, taková nadílka se jen tak nepoštěstí,“ liboval si Řádek.

Včelař: Kilo dobrého medu má stát jako kilo dobrého másla

Cena medu přesto zřejmě bude o něco vyšší než v minulosti. Za dobrý lesní med lidé zaplatí kolem 160 korun za kilogram, v budoucnu by se pak cena mohla vyšplhat ještě výš.

„Faktem je, že je u nás med dlouhodobě podceněn. Teprve se blížíme cenám v zahraničí, které jsou mnohem vyšší. Někdo možná ceny podstřelí a bude teď prodávat kilogram za 130 korun, ale taková částka neodpovídá realitě. Lidé, kteří teď levně prodávají, už na podzim nic mít nebudou,“ vysvětlil Řádek.

Podle něj už dlouhé roky platí pravidlo, že cena za kilo dobrého medu by se měla rovnat ceně kilogramu dobrého másla, což je kolem 200 korun.

Pozor by si lidé měli dát na příliš levný med. Na trhu totiž fungují překupníci, kteří jej prodávají levněji, ale je méně kvalitní.

„Každému bych doporučil najít si svého osvědčeného včelaře. Ať si nejdřív vezme jen vzorek, a když bude spokojený, ať nakupuje jen od něj,“ radí jednatel kroměřížských včelařů Pavel Buřinský.

Včelstva budou díky skvělé sezoně odolnější

Poptávka po medu je podle něj po chudých letech vysoká. „Asi málokomu vydrží zásoby až do jara,“ zmínil Buřinský.

Tropické počasí, které v těchto dnech panuje, včelaře příliš netrápí. „Včely to nijak neohrožuje. Příliš se jim ani nechce létat ven,“ vysvětlil Kalenda.

Výhodu mají ti včelaři, kteří mají poblíž úlů nějaký přirozený zdroj vody. „Jediné riziko může být přehřátí plodiště. Už se stalo, že se zřítily čerstvě vystavěné plásty zanesené medem, který pak vytekl. To je nepříjemné,“ popsal Řádek.

Po vytočení posledního medu včelařům s koncem prázdnin pomalu začne zimní sezona. Včelstva budou léčit a připravovat na zimu. A tu vyhlížejí s optimismem.

„Díky skvělé letošní snůšce jsou i včely silnější a odolnější. Nečekám, že by nemoci řádily stejně jako loni. Mnoho včelařů už doplnilo stavy a za rok nás snad budou čekat ještě lepší výnosy,“ uzavřel předseda zlínských včelařů.