Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vlachovicích chystají varovné esemesky, další obce mají špatný signál

  8:17aktualizováno  8:17
Jen minimum českých měst využívá systém výstražných SMS. Ty obyvatele informují o sněhových kalamitách, zhoršené kvalitě ovzduší nebo záplavách. Textové zprávy by mohly pomoct třeba v okolí muničních skladů u Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku.
Díky SMS servisu se důležité informace dostanou i k lidem, kteří zrovna najsou doma. (Ilustrační snímek)

Díky SMS servisu se důležité informace dostanou i k lidem, kteří zrovna najsou doma. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

O výbuších muničních skladů a následných evakuacích se lidé z Vlachovic-Vbětic, Lipové a Haluzic dozvídali především z obecního rozhlasu. Minimálně v první jmenované obci by se to ale mělo už brzy změnit.

„Zvažujeme, že kvůli nedávným událostem službu zavedeme. Co nejrychleji oslovíme firmy, které systém varovných SMS nabízejí,“ potvrdil vlachovický starosta Zdeněk Hověžák.

Lidé, které v posledních týdnech už dvakrát stihla evakuace, jsou pro.

„Přes zavřená okna není vždy rozhlas slyšet. Nejen my bychom určitě o zprávy na telefon měli zájem,“ souhlasí Milan Michálek, který bydlí jen několik set metrů od vojenského areálu.

Obyvatelé Lipové a Haluzic naopak zřejmě budou mít smůlu. V obcích je totiž signál mobilních operátorů velmi špatný, na některých místech dokonce není vůbec. Varovné SMS v takovém případě ztrácejí smysl.

„Operátory o nápravu žádám už osm let. Dokonce jsme jim nabídli, aby si na kapličku umístili vysílač bezplatně, ale nemají zájem,“ krčí rameny starosta Lipové Miroslav Pala.

SMS fungují ve Zlíně nebo Otrokovicích, chystá je Kroměříž

Ve Zlínském kraji je momentálně systém výstražných SMS aktivní jen v každém desátém městě či obci, například v Otrokovicích a částečně i Zlíně, chystají jej v Kroměříži.

„Počet SMSkujících starostů na Zlínsku stoupl v roce 2014 kvůli povodním meziročně asi o 15 procent,“ informoval František Brož ze společnosti Neogenia, která je v Česku jedním z hlavních poskytovatelů služby.

Od léta 2012 si mohou na zlínském magistrátu zažádat o SMS varování před hrozbou povodní majitelé místních nemovitostí. Stoletou vodou je jich podle povodňového plánu města ohroženo hned 547.

„Zájem o zasílání varovných SMS přesto projevilo jen několik desítek lidí,“ konstatoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Také proto město rozšíření systému na další druhy zpráv neplánuje.

Přímo do mobilu dostanou zprávy o hrozícím nebezpečí lidé z Otrokovic. Zájem o službu jich projevilo od května 2011, kdy ji radnice spustila, přes 700.

Systém využívají i k bleskové anketě mezi lidmi

Krizové SMS rozesílají i ve Fryštáku nebo Jankovicích, kde také pomáhají informovat o akcích hasičů, fotbalistů a folklorních kroužků. Zároveň si obec pochvaluje možnost rychlého průzkumu názorů obyvatel.

„Ptáme se například, zdali jim vyhovuje uspořádání dětského dne v pátek nebo sobotu. Odpovědi máme zpátky během chvíle, je to velmi elegantní způsob,“ cení si místostarosta Jankovic Jaroslav Dvořák.

O zavedení SMS proto přemýšlí i ve Vsetíně, naopak Uherské Hradiště se k tomu nechystá.

Kroměříž letos spustí informační systém, ale zatím řeší, zda půjde pouze o varovné SMS, nebo i o zprávy z kultury či jednání zastupitelstva.

Výhody SMS servisu jsou neoddiskutovatelné. Ve srovnání s obecním rozhlasem totiž lidé významnou informaci obdrží i v případě, kdy nejsou doma.

K tomu, aby na mobilní telefon zájemců začaly SMS přicházet, stačí často pouze navštívit web města a obce a vyplnit příslušný formulář. Další možností je požádat o zařazení do databáze na úřadě osobně či telefonicky.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Felicia s propadlou technickou skončila na střeše, řidiče našli opilého

Škoda Felicia skončila na střeše na silnici poblíž obce Modrá na...

Policistům se podařilo vypátrat řidiče, který s autem havaroval na Uherskohradišťsku a poté z místa utekl. Nezranil se,...

Najdete na iDNES.cz