Hradiště a Meziříčí lákají i na kluziště, Zlín na vánoční stodolu

  16:20aktualizováno  16:20
Města ve Zlínském kraji v nejbližších dnech rozsvítí své vánoční stromy a s adventem odstartují i jarmarky. Většina měst rozšířila předvánoční program, Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí chystají i venkovní kluziště. Zlín pro něj nenašel vhodné místo.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan SalačMAFRA

V ulicích města už si jich lidé mohou všimnout nyní, se vší parádou se ale vánoční ozdoby ve Zlíně rozsvítí první adventní neděli. Ve stejném termínu, 2. prosince, se rozzáří také vánoční strom na náměstí Míru.

V krajském městě se objeví stejné světelné prvky jako loni, které tehdy radnice pořizovala nově. Jednalo se o sedm různých motivů, které propojuje téma hvězdy.

„Celkem jde o 180 kusů. Vyzdobeny jimi budou hlavní ulice v centru a širším centru, tedy náměstí Míru, Sokolská, Okružní či třída Tomáše Bati,“ uvedl Lukáš Fabián z tiskového odboru zlínského magistrátu.

Náměstí Míru zaplní od 8. do 23. prosince jarmark. Připraveno je 33 dřevěných a 56 plachtových stánků. Novinkou v programu bude vánoční stodola, v níž každé odpoledne bude hrát živá hudba.

Na pódiu se vystřídá Vašo Patejdl, Gipsy.cz, Fragile, Marek Ztracený a řada dalších. Každou sobotu si děti budou moci přijít vyrobit vánoční dekorace do tvořivých dílniček, 15. prosince dokonce budou moci tesat z ledu.

Rozsvícení vánočních stromů

Zlín: 2. prosince v 17.00 na nám. Míru

Otrokovice: 30. listopadu v 16.30 na náměstí 3. května

Napajedla: 30. listopadu před radnicí (součást jarmarku od 12 do 19.00)

Luhačovice: 7. prosince na náměstí 28. října (součást jarmarku od 9 do 17.00)

Valašské Klobouky: 30. listopadu v 17 hodin (součást Mikulášského jarmeku)

Uherské Hradiště: 30. listopadu v 17 hodin na Masarykově náměstí

Staré Město: 5. prosince v 17.00 na náměstí Velké Moravy

Vsetín: 3. prosince v 16.30 na n. Svobody

Valašské Meziříčí: 7. prosince v 17 hodin na Náměstí

Rožnov pod Radhoštěm: 30. listopadu v 16.30 na Masarykově náměstí

Holešov: 1. prosince v 17.30 na náměstí E. Beneše

Bystřice pod Hostýnem: 6. prosince v 17 hodin na Masarykově náměstí

Hulín: 30. listopadu v 17 hodin na náměstí Míru

S čím se však ve Zlíně nepočítá, je kluziště s umělým povrchem, které oživilo náměstí Míru před třemi lety.

„Nemáme ho kam dát. Zvažovali jsme prostor před zámkem, ale ještě musíme promyslet, jak to místo propojit s náměstím, aby se nejednalo o dvě samostatné akce,“ vysvětlil primátor Jiří Korec.

„Pokud zamrzne Dřevnice, určitě zase část osvětlíme,“ slíbil primátor.

O umístění kluziště uvažoval Obchodní dům Zlín. „Z provozních důvodů ještě letos nebude, spíše v příštím roce,“ uvedla mluvčí Obchodního domu Martina Žáčková.

Prostory před nově zrekonstruovanou baťovskou památkou obsadí stánky s občerstvením i dárky, vedení Obchodního domu tam chystá takzvanou vánoční uličku.

„Bude to nejen příležitost k nákupům, ale i k setkání u vánočního stromu při šálku čaje, svařáku, punče a horké čokolády,“ doplnila Žáčková.

Na umělé kluziště doporučují dobře nabroušené brusle

Kdo si chce zajezdit na umělém ledě, bude muset vyrazit jinam. Na nádvoří v bývalé jezuitské koleji v Uherském Hradišti se po roce znovu objeví kluziště o rozměrech 20,6 x 10,6 metru. Zájemci budou mít možnost si zasportovat od 30. listopadu.

„Bruslení na umělém povrchu je takřka totožné jako na skutečném ledě, nicméně doporučujeme mít kvalitně nabroušené brusle,“ poznamenal Evžen Slavík, ředitel Sportovišť města Uherské Hradiště, která kluziště provozují.

Vánočním stromem na Masarykově náměstí bude jedle ze soukromé parcely z Vinohradské ulice. Od 30. listopadu zaberou stánky na Masarykově náměstí prodejci občerstvení, od 8. prosince pak i lidoví výrobci. Kulturní program nabídne vystoupení celé řady souborů, kapel a skupin různých hudebních žánrů, 22. prosince se počítá s módní přehlídkou v prvorepublikovém duchu.

Ve Valašském Meziříčí bude kluziště umístěno na Náměstí. Město letos rozšířilo vánoční výzdobu.

„Poprvé se objeví v ulicích Masarykova a Mostní. Po dokončení opravy mostu přes řeku Bečvu se nově rozzáří LED světelnými závěsy jeho zábradlí. Také vánoční strom na Náměstí prozáří nové ozdoby,“ vypočítala místostarostka Yvona Wojaczková.

Na 3. prosince připravili ve Vsetíně Mikulášský den, kdy se také rozsvítí vánoční výzdoba ve městě a všech šest městských vánočních stromů.

„Na Dolním náměstí rozsvítíme dva vánoční stromy, a to smrk, který bude laděn do zlaté barvy, a ozdobena bude také lípa,“ upozornila mluvčí města Alexandra Buršíková.

„Společně se stromy se rozsvítí světelné řetězy, svítící vločky, efekty padajícího sněhu a hvězdy, které jsou hlavním letošním vánočním motivem Vsetína,“ doplnila mluvčí. Atmosféru dokreslí adventní trhy, které se konají od 17. do 22. prosince.

Vánoční osvětlení v Kroměříži bude podobné jako loni, kdy kromě historického centra světelné prvky zdobily i ulice na průtahu městem. Velké náměstí rozzáří strom, který pochází z předzahrádky rodinného domu v ulici Pod Barbořinou.

„Jedná se o smrk ztepilý, který je vysoký zhruba 18 metrů a který byl vysazen asi před pětatřiceti lety,“ uvedl Martin Posolda z radničního odboru služeb.

Svítit bude od 29. listopadu. Adventní čas na Velkém náměstí vyplní jarmark a kulturní program až do 9. prosince, poté se akce přesunou na radniční nádvoří.

Autor:

Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:1, dvě zahozené penalty, dvě červené a totální kolaps

Fotbalisté Slovácka (v bílém) slaví cenné vítězství nad Spartou, Pražané naopak...

Kdo neviděl, neuvěří. Fotbalová Sparta v 17. kole nevídaně zkolabovala na hřišti Slovácka. Ve druhém poločase na Moravě...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel...

Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na...

Vyloučení Kanga a Čivič dostanou od Sparty nejvyšší možné pokuty

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) v utkání proti Slovácku

Guélor Kanga a Eldar Čivič dostanou od vedení fotbalové Sparty nejvyšší pokuty, jaké stanovuje klubový řád. Oba budou...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Další z rubriky

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Na Zlínsku hořel seník, vzniklá škoda je 1,5 milionu

Požár seníku v Nedašově na Zlínsku (9. prosince 2018)

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na neděli u požáru seníku v Nedašově na Zlínsku. Jeho majitel se snažil plameny...

Světlo Valmez uspělo mezi světovými festivaly, porota ocenila zapojení dětí

Festival Světlo Valmez získal prestižní mezinárodní ocenění Bea World.

Mladičký festival Světlo Valmez patří mezi světovou špičku. V konkurenci nízkorozpočtových akcí z celého světa získal...

Najdete na iDNES.cz