Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to ověřovací kód, že nejste robot, žertují lidé o logu „Valmezu“

  16:43aktualizováno  16:43
Dresy sportovců, plakáty, trička, hrníčky. Tam všude se příští rok objeví nové logo Valašského Meziříčí vytvořené Studiem Najbrt. Na Facebooku města si ale značka vysloužila desítky kritických i posměšných komentářů.

Roztančená písmena na podkladu z historické pavézy tvořící nápis VALMEZ představují nové logo Valašského Meziříčí. Jeho autorem je známé pražské grafické a designérské Studio Najbrt.

Hned po oficiálním představení se však logo, které s dalšími doprovodnými materiály stálo 300 tisíc korun, dočkalo velké kritiky ze strany veřejnosti. Odborníci ho ale chválí.

Na facebookovém profilu města se pod ukázkami využití loga začaly sbíhat desítky komentářů. A výrazně mezi nimi převažují ty negativní.

„Tento znak by dokázalo vytvořit i dítě na prvním stupni základní školy a dokonce by to bylo zadarmo,“ píše například Ondřej Zeman.

Další diskutéři si přisadili, že je to takzvaná captcha, vygenerovaný ověřovací kód, který se na webu používá s cílem automaticky odlišit skutečné uživatele od robotů.

„Když se na něj dívám, napadají mě výrazy jako chaos, zmatek, nečitelnost,“ přidala se Hana Vinklárková.

Vedení města podobu loga a vizuálního stylu, který vychází z původního erbu a lidových krojů, hájí. „Po marketingové stránce je značka nepřehlédnutelná. Věřím, že se s ní lidé sžijí,“ podotkla místostarostka Yvona Wojaczková.

Valašské Meziříčí je složitý název, tvrdí odborník

„Logo je originální, chvíli trvá, než si na něj člověk zvykne. I u mě byl první dojem trošku rozpačitý, v zastupitelstvu jsme je ale schválili jednohlasně,“ doplnil opoziční zastupitel Marek Irgl.

Jak poukázal Rostislav Illík, který je vedoucím ateliéru Grafického designu na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, logo je pro město šancí dostat se do obecného povědomí jinak, než svým složitým názvem.

„Ten je i pro Čecha obtížně textově srozumitelný, pro cizince pak téměř nevyslovitelný, což město v současném světě internetu a cestovního ruchu předem diskriminovalo,“ nastínil Illík.

Zároveň upozornil, že Valmez je v regionu už léta zavedená a úspěšná značka. „Nadčasovost řešení spočívá i v dynamické typografii obsažené v logu, které se dá animovat a působí hravě,“ ocenil.

Fotogalerie

Právě tančící písmena mají podle tvůrců loga vyjadřovat energii, emoce nebo bohatý kulturní a společenský život, se kterými se ve Valašském Meziříčí setkali.

„Značka nabízí téměř nekonečné možnosti kombinování písmen tak, aby se neokoukala. Je lehce zapamatovatelná a překreslitelná i laikem,“ popsal záměr majitel studia Aleš Najbrt.

Ten se spolu s kolegy pravidelně podílí na vizuálním stylu karlovarského filmového festivalu, z dílny studia vyšla i loga České televize, Prahy nebo Ostravy.

Logo a znak je rozdíl

„I v Ostravě vyvolalo zavedení nového loga se třemi vykřičníky zpočátku vlnu negativních ohlasů. Dnes je ale značka k vidění úplně všude a lidé ji vzali za svou. Lepí si ji třeba na auta,“ nabídl srovnání starosta Robert Stržínek.

Ten také poukázal na fakt, že si někteří kritici nevědomky pletou logo se znakem města v podobě zlaté korunky na červeném štítě. „Spousta lidé tento rozdíl nechápe,“ zmínil.

Zatímco erb zůstane například součástí oficiálních dokumentů radnice, logo by se mělo od ledna začít objevovat na propagačních materiálech města, plakátech nebo dresech sportovců. „Bude se na nich pěkně vyjímat,“ myslí si opoziční zastupitel Vlastislav Navrátil, který se už léta v oblasti grafiky pracovně pohybuje.

Výtky přitom radnice slyší i kvůli tomu, že si jednotný vizuální styl objednala u Studia Najbrt přímo, bez veřejné soutěže. Radní a následně i zastupitelé tento postup schválili na doporučení marketingové komise města.

„Šlo o jasný výběr. Oslovili jsme nejlepší firmu, která se na trhu nabízela. Příhodná byla i pořizovací částka 300 tisíc korun bez DPH,“ objasnila Wojaczková, která argumentuje sumami, za které si nový vizuální styl pro marketingovou prezentaci pořizovala v nedávné době jiná města.

Zatímco srovnatelně velké Uherské Hradiště za něj zaplatilo 400 tisíc bez DPH, v případě Plzně se jednalo o více než milion korun.Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

VIDEO: Route 66 není jen silnice, ale komunita. Zlín žije festivalem aut

Ve Zlíně probíhá festival Route 66 (11. srpna 2018).

Zlín zažívá o víkendu evropský festival milovníků legendární americké silnice spojující východ země se západem. Ulicemi...

Vandal poškodil oplocení, myslivci přišli o bažanty za statisíce

Ilustrační snímek

Myslivci na Zlínsku přišli za jediný den o všech 150 bažantů, které chovali v bažantnici. Neznámý pachatel poškodil...

Za podvody s petrolejem v kauze podnikatele Vaškůje soud opět snížil tresty

Roman Vaškůj musí před soudem vysvětlovat obchodování s leteckým petrolejem v...

Dalšího zmírnění trestu se u Krajského soudu ve Zlíně dočkali lidé obžalovaní z daňových úniků při obchodech s leteckým...

Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské
Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské

Jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou, za jakých podmínek vám na ně vzniká nárok a kolik peněz měsíčně dostanete? Kompletní přehled jsme pro vás připravili s Petrem Novákem z Právní poradny pro odškodnění a náhradu škody.

Najdete na iDNES.cz