Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Rokytnici budou hlasovat o nevýhodně směně pozemků

  7:41aktualizováno  7:41
Zastupitelé obce Rokytnice u Slavičína budou ve středu hlasovat o tom, zda obec smění své pozemky s firmou TVD Slavičín. Ta už má přitom povolení, aby na pozemcích vznikla fotovoltaická elektrárna. Ač by solární panely přinesly firmě značný zisk, směna s žádnou finanční náhradou nepočítá.
Zastupitelé v Rokytnici budou hlasovat o směně obecních pozemků s firmou TVD Slavičín. Vyrůst by na nich měla fotovoltaická elektrárna. Ilustrační foto

Zastupitelé v Rokytnici budou hlasovat o směně obecních pozemků s firmou TVD Slavičín. Vyrůst by na nich měla fotovoltaická elektrárna. Ilustrační foto | foto: AP

Rokytnici přitom starostuje Antonín Goňa, který v TVD dříve pracoval. To se nelíbí obecnímu zastupitelstvu.

"Starosta zapomněl, že hájí zájmy obce, a že by měl s jejím majetkem nakládat jako se sobě vlastním," zlobí se jeden ze zastupitelů.

Pozemky pro fotovoltaiku se totiž běžně prodávají za 150 – 200 korun, zatímco zemědělská půda, kterou Rokytnice získá výměnou, má hodnotu několika korun za metr.

Obec tak může přijít o značnou částku. Kompenzaci za směnu však nepožaduje. "Znalecký posudek na to, jakou mají pozemky hodnotu, zatím nemám," sdělil starosta Goňa.

Nejde o střet zájmů, brání se starosta

Že je jeho bývalým zaměstnavatelem firma, které chce výhodně směnit pozemky, prý také nehraje roli. "Žádný střet zájmů v tom nevidím, v TVD nejsem ani jsem nebyl v žádné vedoucí pozici," podotkl starosta.

V zápisech ze zasedání zastupitelstva přitom nikde není uvedeno, že by starosta na své předchozí zaměstnání zastupitele upozornil.

Jakékoliv pochybnosti odmítá také předseda představenstva TVD Otto Durďák. "Můžu vás ubezpečit, že všechno proběhlo v souladu s platnými předpisy. Není tu jediný důvod se domnívat, že jde o něco nekalého," ujišťuje Durďák.

Podle něj se na pozemku č. 802, o kterém se bude hlasovat, fotovoltaika vůbec stavět nebude. A to i přesto, že pozemek figuruje v územním rozhodnutí i stavebním povolení. "Tam je záměr postavit protipovodňový val, ale není na to povolení. To teprve budeme projednávat na CHKO a tak dál," objasnil Durďák s tím, že fotovoltaika bude jen na pozemcích, které má firma vykoupené.

Se směnou nesouhlasí více zastupitelů

Zastupitelé to ale slyšeli jinak. "Starosta řekl, že tam chce TVD udělat povodňový val, tak jsme to odhlasovali, a pak nám řekl, že část toho pozemku bude na elektrárnu," kroutí hlavou zastupitel.

I proto bude na středečním zastupitelstvu obce zřejmě rušno. Z plánované směny pozemků už couvá i starosta. "Směna je na programu, ale hlasovat se nemusí. Ten bod můžeme stáhnout z programu nebo ho nějak doplnit," hájí se Goňa.

Sedmičlenné zastupitelstvo doposud hlasovalo poměrně jednotně. Při dřívějších zasedáních byl totiž bod, který se týkal směny pozemků, na program několikrát přidán až dodatečně. Vždy ho navrhl starosta a dal o něm mimořádně hlasovat. "Pak si kolikrát ani neuvědomíte, co odhlasujete. Docvakne vám to až potom," říká jeden ze zastupitelů.

Teď už to prý ale nebude tak jednoznačné. "Pokud vím, je nás víc, co s tím nesouhlasíme," dodal zastupitel.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Najít kvalitního učitele je problém, shodují se ředitelé škol

Ilustrační snímek

Školy čeká rozsáhlá generační obměna. Kantoři totiž stárnou, například ve Zlínském kraji jich za pár let bude polovina...

Ve Zlínském kraji je přes 11 tisíc volných míst, zaplňují je cizinci

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Firmy ve Zlínském kraji chtějí zaměstnat přes 300 ukrajinských dělníků. Žádostí je skoro nejvíc v České republice....

Zlínský kraj pomáhá zanedbaným obcím na Kroměřížsku, poslal jim miliony

Ilustrační snímek

Zlínský kraj vybral dvanáct nejvíce zanedbaných obcí na Kroměřížsku, pro které uvolnil dotaci 42 milionů korun. Mají...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz