Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Rokytnici budou hlasovat o nevýhodně směně pozemků

  7:41aktualizováno  7:41
Zastupitelé obce Rokytnice u Slavičína budou ve středu hlasovat o tom, zda obec smění své pozemky s firmou TVD Slavičín. Ta už má přitom povolení, aby na pozemcích vznikla fotovoltaická elektrárna. Ač by solární panely přinesly firmě značný zisk, směna s žádnou finanční náhradou nepočítá.
Zastupitelé v Rokytnici budou hlasovat o směně obecních pozemků s firmou TVD Slavičín. Vyrůst by na nich měla fotovoltaická elektrárna. Ilustrační foto

Zastupitelé v Rokytnici budou hlasovat o směně obecních pozemků s firmou TVD Slavičín. Vyrůst by na nich měla fotovoltaická elektrárna. Ilustrační foto | foto: AP

Rokytnici přitom starostuje Antonín Goňa, který v TVD dříve pracoval. To se nelíbí obecnímu zastupitelstvu.

"Starosta zapomněl, že hájí zájmy obce, a že by měl s jejím majetkem nakládat jako se sobě vlastním," zlobí se jeden ze zastupitelů.

Pozemky pro fotovoltaiku se totiž běžně prodávají za 150 – 200 korun, zatímco zemědělská půda, kterou Rokytnice získá výměnou, má hodnotu několika korun za metr.

Obec tak může přijít o značnou částku. Kompenzaci za směnu však nepožaduje. "Znalecký posudek na to, jakou mají pozemky hodnotu, zatím nemám," sdělil starosta Goňa.

Nejde o střet zájmů, brání se starosta

Že je jeho bývalým zaměstnavatelem firma, které chce výhodně směnit pozemky, prý také nehraje roli. "Žádný střet zájmů v tom nevidím, v TVD nejsem ani jsem nebyl v žádné vedoucí pozici," podotkl starosta.

V zápisech ze zasedání zastupitelstva přitom nikde není uvedeno, že by starosta na své předchozí zaměstnání zastupitele upozornil.

Jakékoliv pochybnosti odmítá také předseda představenstva TVD Otto Durďák. "Můžu vás ubezpečit, že všechno proběhlo v souladu s platnými předpisy. Není tu jediný důvod se domnívat, že jde o něco nekalého," ujišťuje Durďák.

Podle něj se na pozemku č. 802, o kterém se bude hlasovat, fotovoltaika vůbec stavět nebude. A to i přesto, že pozemek figuruje v územním rozhodnutí i stavebním povolení. "Tam je záměr postavit protipovodňový val, ale není na to povolení. To teprve budeme projednávat na CHKO a tak dál," objasnil Durďák s tím, že fotovoltaika bude jen na pozemcích, které má firma vykoupené.

Se směnou nesouhlasí více zastupitelů

Zastupitelé to ale slyšeli jinak. "Starosta řekl, že tam chce TVD udělat povodňový val, tak jsme to odhlasovali, a pak nám řekl, že část toho pozemku bude na elektrárnu," kroutí hlavou zastupitel.

I proto bude na středečním zastupitelstvu obce zřejmě rušno. Z plánované směny pozemků už couvá i starosta. "Směna je na programu, ale hlasovat se nemusí. Ten bod můžeme stáhnout z programu nebo ho nějak doplnit," hájí se Goňa.

Sedmičlenné zastupitelstvo doposud hlasovalo poměrně jednotně. Při dřívějších zasedáních byl totiž bod, který se týkal směny pozemků, na program několikrát přidán až dodatečně. Vždy ho navrhl starosta a dal o něm mimořádně hlasovat. "Pak si kolikrát ani neuvědomíte, co odhlasujete. Docvakne vám to až potom," říká jeden ze zastupitelů.

Teď už to prý ale nebude tak jednoznačné. "Pokud vím, je nás víc, co s tím nesouhlasíme," dodal zastupitel.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Najdete na iDNES.cz