Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vjezd do průmyslového areálu je hotový, lidem v Otrokovicích se uleví

  14:50aktualizováno  14:50
Necelý rok trvala výstavba nového vjezdu do významného průmyslového areálu firmy Toma v Otrokovicích na Zlínsku. Uleví městu od nákladních aut. Otevírá se v pátek.

Díky novému vjezdu do průmyslového areálu už se těžká nákladní auta zcela vyhnou Otrokovicím. | foto: MěÚ Otrokovice

Přestože nový vjezd z dálnice do průmyslového areálu firmy Toma leží na okraji Otrokovic, bude mít jeho páteční otevření pozitivní dopad na většinu obyvatel města.

Nákladní auta už se nebudou muset proplétat mezi domy a místní budou ušetřeni hluku, smogu a otřesů. Nejvíc to ocení lidé, kteří žijí nedaleko odtud v Nerudově ulici, po níž projíždějí desítky kamionů denně k zadní bráně do areálu, jež slouží jako hlavní vjezd.

Fotogalerie

Tak to bude už jenom pár dní. V pátek začne fungovat nový vjezd, starý se v pondělí uzavře a bude sloužit pouze cyklistům a chodcům.

„Pro obyvatele Nerudovy ulice to bude zásadní změna, žádná osobní ani nákladní auta směřující do Tomy už tudy jezdit nebudou,“ zdůraznil starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Lidé, kteří si na hustý provoz stěžovali, budou konečně spokojení.

„Je to tady hrozné. Těžká auta nám jezdí pod okny, na to si těžko zvykáte,“ postěžoval si jeden ze starousedlíků. „Jsem moc rád, že se to změní. Pozdě, ale přece,“ dodal.

Nerudovu ulici teď radnice zrekonstruuje

Kamiony se k zadní bráně dostávají složitě, protože musejí areál objíždět, využít nadjezd ve městě a někdy i řešit komplikované dopravní situace, protože zdejší cesty pro ně nejsou stavěné. A to platí doslova.

Budek upozornil, že díky novému vjezdu zůstanou povrchy silnic ušetřené a déle vydrží. Dělníci ve středu ještě stěhovali závory, ve čtvrtek byla kolaudace a v pátek nastane den D.

„V sobotu a neděli bude takzvané mezidobí, kdy mohou jezdit kamiony oběma cestami. V pondělí se zatarasí vjezd původní, aby do Nerudovy ulice nemohly kamiony vjet,“ upřesnil marketingový manažer Tomy Jan Řehořek.

„V Nerudově ulici se pak odkryjí zákazové značky, které jsou tam už umístěné. Apelujeme na řidiče, aby tomu věnovali zvýšenou pozornost,“ podotkl Budek.

Radnice navíc Nerudovu ulici na jaře zrekonstruuje, takže její obyvatelé si polepší dvojnásob.

Těžit z nového vjezdu do areálu budou i firmy, jež v něm působí. Zatímco průjezd Nerudovou ulicí měly kamiony v noci zakázaný, teď budou moci dovnitř najíždět nepřetržitě. To může také přinést oživení areálu a jeho zatraktivnění pro investory. „Zásobování bude možné 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ potvrdil Řehořek.

Prosincový termín se nepodařilo dodržet

Kvůli výstavbě vjezdu byla loni omezena doprava na sousedním frekventovaném železničním koridoru. Nová silnice, která vede z dálnice, prochází pod kolejemi. Postavit podjezd bylo časově i technologicky náročné.

Příjezdovou cestu do areálu zaplatilo město a o navazující části se podělily společnosti Toma a Mitas. Celkově investice vyšla na více než sto milionů korun, přičemž polovinu zaplatila Evropská unie.

Otrokovická radnice původně počítala s náklady kolem 80 milionů, včetně evropské dotace. Zakázku ale vysoutěžila o 30 milionů dráž. Získalo ji sdružení Eurovia a GJW Praha. Jde o jednu z největších investic města za poslední roky.

Starosta Budek upřesnil, že čtyřicet milionů korun zaplatí radnice jako kompenzaci Správě železniční a dopravní cesty za výluky na železničním koridoru.

Nový vjezd měl být původně otevřený loni v prosinci, termín se ale nepodařilo dodržet.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Najdete na iDNES.cz