Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otrokovice budou mít novou křižovatku, doprava ještě zhoustne

  14:27aktualizováno  14:27
Příští rok v únoru se v centru Otrokovic otevře nové velké nákupní centrum. Kvůli němu vznikne na hlavním průtahu městem nová světlená křižovatka. Řidiči se obávají, že v místě, které je už teď dopravně přetížené, ještě víc zkomplikuje situaci.

V Otrokovicích vznikne další světelná křižovatka, kvůli obchodnímu centru. (Ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Zhruba 1 700 m² ploch pro prodejnu Kaufland, obchody Kik, Planeo Elektro a další vyrůstá v místě bývalé Chludovky hned vedle hlavního tahu městem.

Aby se k centru dostali nakupující pohodlně i autem, vybuduje investor na hlavní cestě novou světelnou křižovatku. Z ní se bude dát odbočit na dosud jednosměrnou ulici Edvarda Beneše, jež bude po nákupní centrum nově průjezdná v obou směrech.

Fotogalerie

"Je to nejšetrnější dopravní řešení, i když víme, že způsobí i negativa. Semafory zpomalí dopravu přes město," upozornil místostarosta Otrokovic Milan Plesar.

Potíž je v tom, že město je důležitým dopravním uzlem (železničním i silničním) a hlavní tah neslouží jen místním. Využívají jej spousty řidičů, kteří jedou ze severu na jih nebo naopak.

Denně tam projede až 17 tisíc aut. Po otevření obchodního střediska se toto číslo ještě zvýší. "V dopravních špičkách bude doprava v okolí houstnout," připustil Plesar.

Situaci navíc komplikuje fakt, že jen pár desítek metrů odsud vede železniční přejezd přes hlavní průtah městem. Takže nová světelná křižovatka může zasáhnout i vlakovou dopravu.

Obchvat může pomoci, jenomže je za poplatek

"Nehrozí ale, že by auta stála na kolejích," ujistil zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš. Policie s výstavbou centra souhlasila. Podle propočtů by doprava zkolabovat neměla.

"Chceme ale, aby byl nejdříve zahájen zkušební provoz. Kdyby se ukázalo, že semafory příval aut nezvládnou, musely by se udělat další úpravy," naznačil Jaroš.

"Vydali jsme k projektu kladné vyjádření. Nepředstavuje to pro nás problém," podotkl Marek Illiaš z tiskového odboru Správy železniční dopravní cesty.

Investor, kterým je developerská společnost Realsant, si z možných dopravních trablů vrásky nedělá. Argumentuje tím, že existuje obchvat Otrokovic, byť je hotový zatím pouze z poloviny a není jasné, kdy bude dokončen.

"Přesto existuje pro řidiče alternativa, jak se centru města vyhnout. Většina z nich toho využije," nepochybuje jednatel investorské firmy František Chrást.

"Situace bude i po otevření centra lepší, než když tady obchvat nebyl. Nevidím to nijak dramaticky," dodal Chrást.

Jihovýchodní část obchvatu je však zpoplatněná stejně jako dálnice. Vedení radnice se už několik let snaží na ministerstvu dopravy prosadit zrušení mýtného, aby jezdilo méně aut přes střed města. Zatím marně. Navíc teď musí čekat na nového ministra.

Nové obchodní centrum chce investor dokončit příští rok v únoru. Vyjde na zhruba 200 milionů korun. A budou to další rozsáhlé obchodní plochy na relativně malém prostoru.

Jenom pět kilometrů odtud ve Zlíně-Malenovicích totiž teprve před pár týdny rozšířilo své služby obří nákupní centrum Centro. V přístavbě vzniklo čtrnáct nových obchodů a restaurace, které se rozkládají na 6 000 metrech čtverečních.

V otrokovickém areálu známém jako Chludovka vznikne hypermarket a několik menších obchodů.

V otrokovickém areálu známém jako Chludovka vznikne hypermarket a několik menších obchodů.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Najdete na iDNES.cz