Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Napajedlích slavnostně odemkli Baťův kanál. Návštěvníky zkropil déšť

  17:06aktualizováno  17:06
Unikátní vodní cesta Baťův kanál vstupuje do nové sezóny. V sobotu odemkli kanál v přístavišti Pahrbek v Napajedlích, v neděli ho otevřou v Otrokovicích. Baťův kanál očekává letos návštěvu kolem 70 tisíc turistů. Nabídne jim nově zrekonstruované areály Pahrbek u Napajedel a Výklopník v Sudoměřicích.

Baťův kanál vstoupil do nové sezóny. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Do Napajedel se v sobotu ráno vydaly i dva pelotony po cyklostezce, která vodní cestu lemuje. První vyjel z Kroměříže, druhý z Uherského Ostrohu.

"Na kolech přijelo na odemykání kanálu asi šedesát lidí. Cestou se zastavili v jednotlivých obcích, kde jim starostové řekli, co u nich pro cyklisty letos připravili," řekl iDNES.cz Jiří Durďák, manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě.

V Napajedlích byly pak pro návštěvníky připraveny půlhodinové plavby po kanále. "Svézt se mohli na lodi Moravě, která má kapacitu šedesát lidí. Několik plaveb jsme ale museli zrušit, protože nás přepadl sice chvilkový, ale zato dost vydatný déšť," vysvětlil Durďák.

Baťův kanál vstoupil do nové sezóny.

Turistům se otevřel i rekreační areál Pahrbek

Společně s otevřením Baťova kanálu zahájilo provoz i kdysi vyhlášené rekreační středisko Pahrbek, které prošlo kompletní proměnou. "Návštěvníci tam mohou zastavit a kotvit nejen s loďkami, ale třeba i s hausbótem. Je tady restaurace, možnost ubytování i sportovního vyžití," popsal Durďák.

Výklopník Sudoměřice

Technická památka byla postavena roku 1939. Zařízení sloužilo k překládání lignitového uhlí, které se přiváželo po železniční trati z nedalekého dolu. Plně naložený vagon se pomocí lanového navijáku vtáhl do místnosti výklopníku. Tady se nacházela důmyslná kolébka s výsypkou. Ta byla i s kolejí, násypkou a plným vagonem zdvižena a obsah vysypán do připravené lodi, která se pak plavila po Baťově kanále až do Otrokovic (do elektrárny).

Rekonstrukcí prošel i areál Výklopník v Sudoměřicích. I tady vzniklo nové zázemí pro turisty, navíc s "bonbónkem" v podobě funkčního modelu Výklopníku v poměru 1:45.

Vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem nabídne turistům i v letošním roce nezměněnou provozní dobu plavebních komor, tedy v květnu a září v pátek až neděli od 10:00 do 18:00, v červnu až srpnu od úterka do neděle rovněž od 10:00 do 18:00.

Opravy a údržba stály 19 milionů korun

"Po loňském propadu, způsobeném povodněmi, bychom chtěli zvednout celkovou návštěvnost asi o třetinu na 70 tisíc turistů," řekl Vojtěch Bártek z obecně prospěšné společnosti Baťův kanál.

Na novu sezónu připravil kanál i správce plavební cesty, podnik Povodí Moravy. "Opravy v podobě šestice staveb, doplněné o další údržbu toku, si vyžádaly více než 19 milionů korun," připomněl generální ředitel Radim Světlík.

Pracovníci povodí vyčistili kvůli zlepšení plavební hloubky u všech komor dolní a horní rejdy. Největší nánosy objevili pod plavební komorou Kunovský les. "V rámci údržby jsme v zimě provedli i ořezy stromů, nezbytná kácení či vyřezávání křovin a provedli sanaci několika nádrží," vypočítal ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

O venčení psů z útulku měli lidé zájem, Meziříčí to přesto zakázalo

Ilustrační foto.

Ve Valašském Meziříčí po pěti letech končí možnost pro veřejnost vzít si psa z útulku a zajít s ním na procházku....

Turisté porušují zákaz vstupu, na beskydské Kněhyni ruší vzácné ptáky

Pohled na dva beskydské vrcholy - vlevo Kněhyně, vpravo Čertův mlýn. Foceno z...

Zábradlí, zátarasy z kmenů ani varovné tabule je neodradí. Turistů, kteří přes hrozbu pokuty míří na vrchol Kněhyně...

Najdete na iDNES.cz