Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Modré byl k vidění jelen se třemi parohy i mistr republiky ve vábení

  11:05aktualizováno  11:05
V Archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku měli lidé v neděli možnost spatřit raritní trofeje zvěře. K vidění byl například jelen se třemi parohy či srnec s tesákem. Součástí akce Halali aneb Lov od Velké Moravy po současnost byly i zajímavé ukázky vábení zvěře.

Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré ( Jan Niedoba mistr ČR ve vábení jelenů). | foto: Jan Karásek, MAFRA

Představte si, že jste v lese a najednou zahlédnete jelena. Když se podíváte pozorněji, zbystříte. Ne, nezdá se vám to. To zvíře má na hlavě tři parohy.Tato scéna se mohla odehrát před mnoha lety v hlubokých moravských hvozdech. Možnost spatřit trofej takového jelena na vlastní oči měli v neděli lidé v Archeoskanzenu Modrá.

"To jsem ještě neviděla. Chudák zvíře," přemítala před exponátem Petra Zemánková ze Zlína, která do Modré přijela i s manželem a dvěma malými dětmi. Rodinu velmi zaujal také srnec, kterému narostl tesák.

Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré (výstava preparovaných trofejí).Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré (sběratel trofejí Jaroslav Šmíd).

Výstava trofejí patřila k divácky nejatraktivnějším částem akce s názvem Halali aneb Lov od Velké Moravy po současnost. Kromě zmíněných anomálií mohli návštěvníci vidět také mimořádné kusy zvěře. Třeba jednoho z nejsilnějších jelenů (byl to šestnácterák), který byl u nás kdy uloven.

"Trofeje zvěře, která v naší oblasti žila či ještě žije, jsou vždy velkým lákadlem. Letos je k vidění i zubr či pratur, což je vyhynulý druh zvířete podobný krávě," uvedl správce Archeoskanzenu Modrá Lubomír Sláma.

Většinu trofejí poskytl Jaroslav Šmíd z Kroměříže. Celkem šestatřicet. "Zajímavý je i sambar indický či sob. Tomuto koníčku se věnuji od roku 2004. Mám už řadu exponátů," pochlubil se Šmíd a dodal, že plánuje výstavu i pro nevidomé.

Návštěvkům zahrálo myslivecké trio z Hradíště

Velké pozornosti se těšily ukázky vábení zvěře. Zejména když šlo o jelena. Mistři svého oboru vydávali při těchto pokusech na vábničku neuvěřitelné zvuky. Až se dospělí smáli a děti skoro plakaly. "Umí napodobit řadu zvířat. Od zajíce po tetřívka," vysvětloval Sláma.

Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré (na snímku trio loveckých rohů okresního mysliveckého svazu v Uherském Hradišti).

Zpestřením akce bylo vystoupení trubačů z mysliveckého spolku v Uherském Hradišti, kteří předvedli myslivecké fanfáry. Návštěvníci mohli zhlédnout i menší výstavu policie, na níž byly fotky zbraní zadržených u pytláků či popsány neobjasněné případy pytláctví.

Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré (na snímku sokolník Pavel Mazurek ze Zlechova s dravcem Alexem křížencem Raroha loveckého a Raroha velkého).

Mezi další taháky v Modré patřilo vystoupení členů sdružení Velkomoravané, kteří v dobovém oblečení a v tamních slovanských příbytcích připravovali jídlo ze zvěřiny. Lidé se mohli nejen dívat, ale i ochutnat. "Ta kachna je vynikající," pochvaloval si Petr Hrabník, který přijel z Přerova.

Součástí 7. ročníku akce byla také tradiční Hubertova jízda. Letos však termín jízdy kolidoval s Velkou pardubickou, a tak účast nebyla tak hojná. Celkově Archeoskanzen v Modré navštívilo kolem pěti set lidí.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz