Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Luhačovické přehradě je víc bahna, než se čekalo, bagry zůstávají

  11:34aktualizováno  11:34
Čištění dna z Luhačovické přehrady mělo být hotové do konce června. V nádrži je ale víc bahna, než odborníci čekali. "Těžba" se tudíž protáhne nejméně do podzimu. Na pokračování prací však nyní Povodí Moravy nemá peníze. Okolní obce navíc chtějí, aby zde byl přes prázdniny klid.

Bagristé začali těžit bahno z Luhačovické přehrady loni v listopadu. Práce měly být hotové do konce června. foto 23.11.2010 | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Obrovská prázdná nádrž s jedním potůčkem uprostřed namísto lesklé vodní hladiny. Na tento pohled už si lidé z okolí Luhačovické přehrady zvykli.

Přestože Povodí Moravy dodrželo svůj slib a vybagrování 235 tisíc kubíků usazenin zvládlo do konce června, práce v přehradě zdaleka nekončí. Objevil se totiž další problém. Nové zaměření odhalilo, že je v přehradě dalších 65 tisíc kubíků nánosů.

Na další bagrování ale Povodí nemá peníze. Hodlá o ně požádat ministerstvo zemědělství, které čeká na oficiální žádost. "Momentálně tady nic takového nemáme," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.

Obce chtějí, aby další práce začaly nejdřív po prázdninách

I kdyby Povodí peníze sehnalo hned, stejně by nezačalo pracovat. Obce okolo přehrady chtějí během prázdnin klid. "Už teď se tady turisté proplétali mezi tatrovkami a bylo to dost nebezpečné," objasnila starostka Pozlovic Olga Tkáčová.

Dosáhnout požadavku nebude pro obce složité. Pozlovice totiž vlastní příjezdovou cestu k přehradě, po které auta s nákladem usazenin vyjížděla. "Požadavek akceptujeme," uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Po odhalení dalších nánosů nechala společnost vzorky otestovat. Existovala totiž naděje, že by další usazeniny nemusely být živnou půdou sinic. V takovém případě by se přehrada mohla začít napouštět už teď. Jenže expert z Akademie věd Bohumil Maršálek na konci minulého týdne tyto naděje zhatil.

"Doporučil, abychom i zbylé nánosy odtěžili," poznamenala Hrdá. "Kdybychom to neudělali, sinice by se v přehradě zase objevily a všechno, co se doposud udělalo, by bylo úplně zbytečné."

V okolí přehrady ubývá návštěvníků

Povodí proto oslovilo firmu, která přehradu bagrovala, aby vytvořila odhad, kolik bude dočištění stát. "Už dříve se mluvilo o sumě třicet milionů. To ale odhadl někdo u piva," upozornila mluvčí. "My si počkáme na oficiální čísla. Je však možné, že se ta částka bude pohybovat v této výši."

Lidé z okolí přehrady jsou zklamaní. Čištění trvá už příliš dlouho. "Je velká škoda, že se to nestihlo vytěžit všechno. Snad to zvládnou v průběhu podzimu. Všichni už by byli hrozně rádi, kdyby to bylo hotové," povzdechla si starostka Tkáčová.

Pokles návštěvnosti v okolí přehrady je znatelný. "Čištění přehrady už nás trápí několik let. Asi čtvrtinu našich hostů tvořili rybáři, o které jsme samozřejmě přišli," řekl Luboš Novosad z Autocampingu Luhačovice, který leží těsně u přehrady. "Ale nepanikařím, letošní sezonu přežijeme a pak sem zase budou lidé jezdit kvůli koupání," dodal optimisticky.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz