Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalita vody v Luhačovické přehradě se zhoršuje, i tak láká návštěvníky

  17:18aktualizováno  17:18
Teprve před čtyřmi roky prošla Luhačovická přehrada nákladným vyčištěním, ovšem už na začátku léta zaznamenali hygienici zhoršenou kvalitu vody a situace se od té doby nezměnila. Viníkem je patrně velké sucho, které poslední léta panuje.

Voda v Luhačovické přehradě má od začátku léta zhoršenou kvalitu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Na pětistupňové škále kvality vody kolísá ta luhačovická mezi druhým a třetím stupněm. Jednoduše řečeno – koupat se v ní dá, ale je velmi vhodné se pak osprchovat.

Návštěvníky to však neodrazuje. Po tříletém čištění a napouštění se na přehradu těšili a nenechají si ji vzít. Dokazuje to fakt, že se i po nucené pauze vrátili. „Kemp máme plný, chatky jsou obsazené, místa pro stany tak z 80 procent. Nestěžujeme si, sezona je dobrá,“ potvrdil majitel Autocampingu v Luhačovicích Luboš Novosad. Také město eviduje více návštěvníků než v době, kdy byla přehrada prázdná.

Otázka ale je, proč se voda kazí, je-li nádrž čistá. Z jejího dna nechalo Povodí Moravy v roce 2010 a 2011 vybagrovat 300 tisíc kubíků bahna. Práce stály 125 milionů korun, voda ale vydržela skutečně čistá jen tři sezony.

„Kvalitu vody v nádrži ovlivňuje kvalita vody na přítoku, který znečišťuje zemědělská produkce a nedostatečně čištěné odpadní vody,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ještě zásadnější problém je ale sucho. Kdyby bylo vody dostatek, škodliviny v potoce by se naředily a také voda v přehradě by se hýbala. „Dnes se stala prakticky stojatou,“ upozornil tajemník luhačovické radnice František Hubáček.

Pomohla by další nádrž

Problém nastal už při napouštění přehrady v roce 2012. Podle předpokladu měla být plná během pár měsíců, jenomže nepršelo a voda přitékala jen pomalu. Další roky se sešly extrémní letní teploty s mírnými zimami, kdy sníh nedoplnil zásoby spodních vod.

Ačkoliv to vypadá, že jediný, kdo to může vyřešit, je příroda sama, člověk může pomoci. „Vhodné by bylo vybudovat sedimentační přednádrž, která bude sloužit k zachycení splavenin z povodí tak, aby se nedostávaly do prostoru vlastní nádrže,“ doplnil Chmelař.

Z takové nádrže by se daly sedimenty snadno odstraňovat. Jenomže žádné konkrétní plány na stavbu Povodí nemá. Přehrada ještě není napuštěná dost dlouho na to, aby se daly vysledovat přesné údaje.

Mírně zhoršenou kvalitu vody by mohly vyrovnat sprchy na pláži. Uškodit totiž může jen malým dětem či lidem s citlivou pokožkou. Když ale nečistoty spláchnou, mohou se koupat beze strachu. Obec Pozlovice, na jejímž katastru přehrada leží, ale zřízení sprch neplánuje – neuhlídala by je.

Stejné znečištění hlásí i Bystřička a Nový Hrozenkov

„Provozujeme tam dvoje toalety, které nám systematicky ničí vandalové. Naposledy asi před měsícem rozbili veškerou keramiku,“ posteskla si starostka obce Olga Tkáčová. „Teď nás čeká milionová investice do nového zařízení.“

To, že vyčištění dna vodní nádrže a úpravy jejího okolí nezaručují trvalé koupání, se potvrdilo i na Zboženském rybníku ve Zlíně.

Radnice ho v roce 2004 nechala za desítky tisíc korun vyčistit, postavila na břehu altánek a vytvořila menší pláž. Lidé to uvítali. Ovšem už za rok byla situace jiná. Horší.

Voda byla opět kalná a rekreanti se sem nehrnuli. Hygienik hlásil, že je koupání na vlastní nebezpečí a měl tím na mysli kvalitu vody. To platí i dnes, kdy Zboženský rybník opět slouží hlavně rybářům.

Stejnou kvalitu vody jako Luhačovice hlásí i přehrada Bystřička a nově i nádrž v Novém Hrozenkově. Vůbec nejhorší je situace na Pahrbku, kde už se kvalita vody posunula z nevhodné ke koupání na nebezpečnou. Ostatní sledovaná místa ve Zlínském kraji jsou bezproblémová.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Zlínský kraj letos zažívá babyboom, porodnice hlásí plno

Ilustrační snímek

Vyšší počet porodů než ve stejném období loňského roku hlásí porodnice ve Zlínském kraji. Například ve Zlíně se v první...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Za podvody s petrolejem v kauze podnikatele Vaškůje soud opět snížil tresty

Roman Vaškůj musí před soudem vysvětlovat obchodování s leteckým petrolejem v...

Dalšího zmírnění trestu se u Krajského soudu ve Zlíně dočkali lidé obžalovaní z daňových úniků při obchodech s leteckým...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz