Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sezonu v Lázních Luhačovice zahájí třídenní slavnost, vyvrcholí mší

  14:49aktualizováno  14:49
Za první republiky začínala lázeňské sezona v Luhačovicích mší pod širým nebem. Dnes ji zahajuje třídenní slavnost Otevírání pramenů, která nabídne dobovou modní přehlídku, zábavu pro děti, jarmark i koncerty. Vyvrcholí nedělní mší a průvodem po jednotlivých pramenech.

Na fasádě Jurkovičova domu v Luhačovicích je freska Cyrila a Metoděje. U ní letos bude jedna ze zastávek průvodu, který otevírá prameny. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Letošní oslavy 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu inspirovaly i tradiční Otevírání pramenů v Luhačovicích. Jejich tradice sahá až do první republiky, kdy se konaly mše pod širým nebem u kaple svaté Alžběty. Současnou podobu mají od konce 90. let.

Celá akce začne v pátek v podvečer módní přehlídkou toho, co se v lázních nosilo na počátku 20. století. Do minulosti vtáhne i děti.

"I když Otevírání pramenů vždycky mělo duchovní rozměr, letos ho chceme ještě víc zdůraznit," poznamenala místostarostka Luhačovic Marie Semelová.

Kam vyrazit o víkendu ve Zlínském kraji

Městské divadlo Zlín zítra uspořádá den otevřených dveří. Zákulisí, dílny, kostýmy nebo maskérnu si bude možné prohlédnout v čase od 10 do 14 hodin. Od 13 do 14 hodin pak zazpívají herečky.

Na Všemině budou mít děti v sobotu pohádkový les. Celá akce začne v Activitypark Hotel Všemina. Trasa pohádkového lesa povede už tradičně areálem hotelu. Bude plná úkolů, jako je chytání rybiček na udičku, zdolávání schodů s knihou na hlavě nebo slalom s pingpongovým míčkem na lžičce.

Březolupy pořádají jarní auto-moto-burzu, koná se v sobotu od 7 do 12 hodin v areálu místního plochodrážního stadionu. Součástí bude i bleší trh ve víceúčelové hale.

Už devátý farmářský jarmark se uskuteční v sobotu v Bystřici pod Hostýnem. Od 8 do 13 hodin si zájemci na Masarykově náměstí nakoupí regionální potravinářské produkty nebo řemeslné výrobky. V Držkové se bude konat nultý zkušební ročník Výhonu ovcí.

Expozice salašnictví Držková zve v sobotu na rekonstrukci zvyku výhonu na salaš na začátku pastevní salašnické sezony. Od 10 hodin nabízejí ukázky salašnických obřadů, košárování ovcí nebo výroby sýra.

Lázeňské město se tentokrát ponoří do minulosti celé. V sobotu budou kolonádou korzovat elegáni v cylindrech a dámy se slunečníky, jezdit se bude v historických vozech i na dobových kolech.

Kromě toho se otevřou významné sakrální památky ve městě. Přístupné budou kostely svaté Rodiny a svatého Josefa nebo kaple v Augustiniánském domě.

"Ten je dnes součástí hotelu, dřív to však býval klášter, ve kterém žili augustiniáni. Je v něm velmi cenná kaple, v níž mívali bohoslužby," připomněla Semelová.

Průvod zastaví u Jurkovičova domu

Otevírání pramenů v posledních letech láká stále více lidí. Odhady počtu návštěvníků se pohybují za hranicí deseti tisíc lidí.

"Jsou to skutečně odhady. Akce jsou volně přístupné, neplatí se vstupné, takže spočítat návštěvníky nemůžeme," upozornila ředitelka domu kultury Elektra Hana Slováková.

Řídit se dá tím, že je město plné lidí. Například na Lázeňské náměstí se jich vejde zhruba sedm tisíc, další jsou rozptýlení po městě. Třeba v Nábřežní ulici, kde bude jarmark, nebo u haly Vincentka, kde bude program pro děti.

"Mohou si vyzkoušet, jak si hrály děti dříve, třeba honit kovové obruče nebo chodit na chůdách," lákala Semelová.

Vrcholem oslav bude mše, průvod kolem pramenů a samotné otevírání. Převážně krojovaný průvod se po bohoslužbě vydá na cestu od pramene svatého Josefa, přes Ottovku, pramen doktora Šťastného k hale Vincentka.

"Před ní ale uděláme ještě jedno zastavení. U Jurkovičova domu, kde je na fasádě freska Cyrila a Metoděje. Připomeneme si odkaz, který nám zanechali," doplnila Semelová.

Konec průvodu bude u kapličky svaté Alžběty, kde před víc než stoletím tradice začala. Kaple je zasvěcená patronce chudých a nemocných a měla velký význam v počátcích lázeňství v Luhačovicích.

Její zvon totiž svolával k procedurám. Během první světové války jej však vojáci zrekvírovali a od té doby je zvonice kaple tichá. "Letos jí chceme zvon vrátit," prozradila Semelová.Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...

U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Další z rubriky

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Obchody ve Zlínském kraji zaměstnávají 5 tisíc lidí, další hledají těžce

Do nově otevřené prodejny Billa ve Zlíně-Malenovicích, která je největší na...

Ve Zlínském kraji bylo na konci července 11 tisíc nezaměstnaných. Volných pracovních míst je ale téměř o tisíc více....

Cyklista sjel ze stezky a srazil se s autem, nadýchal přes tři promile

Na autě je podle policistů škoda za 300 tisíc korun.

Více než tři promile alkoholu nadýchal cyklista, který způsobil nehodu na Valašsku. Když sjel z vyvýšené cyklostezky na...

Najdete na iDNES.cz