Josef Machů odebírá vzorky vody u pramene Viola v Luhačovicích.

Josef Machů odebírá vzorky vody u pramene Viola v Luhačovicích. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V Luhačovicích objevili po šestnácti letech nový minerální pramen

  • 2
Luhačovice mají po šestnácti letech nový minerální pramen. Viola, jak se pramen jmenuje, se objevila před dvěma měsíci a vyvěrá na povrch kousek nad Ottovkou v lese u turistické stezky.

Viola, která je v Luhačovicích už šestnáctým minerálním pramenem, se ale neobjevila jen tak zničehonic. "O nalezení nového pramenu se snažíme už od roku 1998. Teď se to konečně podařilo," těší se Anna Kneblová, ředitelka Lázeňského léčebného domu Praha, která projekt financuje.

Během zimy se tak na místě nedaleko pramene Ottovka objevil přístřešek, který ukrývá výkonné čerpadlo a vede z něj hadice, aby každý, kdo půjde kolem, mohl Violu ochutnat. "Lidé už sem chodí a napouštějí vodu. Na Silvestra tu prý bylo snad padesát lidí," podotýká Kneblová.

Ředitelka hotelu Praha v Luhačovicích Anna Kneblová u pramene Viola.

Pramen se teď dvakrát denně kontroluje. "Vydatnost je dobrá, tři deci za vteřinu," hlásí za chvíli Josef Machů, který hadicí napouští vodu do kyblíku a čas měří mobilem.

Pečlivě se ale dohlíží i na všechny ostatní luhačovické prameny. "Jejich síla nebo složení se vybudováním nového pramenu nesmí nijak narušit," vysvětluje hydrogeolog Vladimír Řezníček, který vytipoval místo, kde by se mohl další léčivý zdroj najít.

Luhačovickým pramenům se totiž věnuje už padesát let. "Nalezení Violy je velká událost, nestává se to běžně. Poslední takový vrt tu byl v roce 1994," upozorňuje Řezníček.

Při hledání pomohl proutek i jasnovidka

Najít místo, kde je pramen, ale rozhodně není nic jednoduchého. Hydrogeolog Řezníček navrhl vrt umístit do pravého svahu údolí Luhačovického potoka nad většinu tamních pramenů.

Ke slovu pak přišly i proutky nebo-li virgule. "Když víte, kam máte jít, tak virgule to pak dokáže upřesnit. Místa, kam vrtat, si tak ověřuju už pětadvacet let a ušetřilo to spoustu peněz," tvrdí hydrogeolog.

"Proutek opravdu funguje," potvrzuje Kneblová. "Chodili jsme s doktorem Řezníčkem po lese a hledali. Já si tehdy proutky zapomněla v kanceláři, tak jsme místo toho utrhli kus větvičky," směje se.

Virgule nakonec ukázala na několik míst a ve výběru toho nejvhodnějšího pomohla i jasnovidka. Viola se objevila v hloubce 56 metrů.

"Provrtali jsme to až na hloubku sedmdesáti metrů a ve vrtu je čerpadlo," podotkla Kneblová. Tak se čerpají všechny prameny v Luhačovicích vyjma těch nejstarších – Aloisky a Ottovky.

Nový pramen svedou až do hotelu k recepci

Analýzy z laboratoře zatím mluví o tom, že je to kvalitní, silně mineralizovaná voda. "Máme v úmyslu ji dovést až sem do hotelu Praha, abychom mohli hostům poskytnout léčebné koupele z vlastního pramene," říká ředitelka.

Hotel Praha v Luhačovicích.Ester Fénešová chutná vodu z pramene Viola u hotelu Praha v Luhačovicích.Ester Fénešová chutná vodu z pramene Viola u hotelu Praha v Luhačovicích.

Na místě vrtu, které je dobře dostupné z centra města, vyroste ještě letos domeček s obsluhou, která bude Violu zájemcům nalévat. Stejně tak se podává například Vincentka.

"Až dovedeme pramen do hotelu, bude kohoutek i u recepce a naši klienti i lidé z Luhačovic si budou moct napouštět vodu i tam," plánuje Kneblová.

Budova, která vznikne u pramene Viola v Luhačovicích.

Jak moc léčivé schopnosti Viola má, bude jasné, až se dokončí veškeré měření a pramen bude prohlášený oficiálně za léčivý. Poté se sejdou odborníci, kteří její parametry ohodnotí.

"Má podobné složení jako ostatní luhačovické prameny, v některých parametrů i větší hodnoty, tak je předpoklad, že bude prospěšná u všeho, co se v Luhačovicích léčí," podotkla ředitelka.

Těšit se tak můžou hlavně lidé s onemocněním dýchacího ústrojí, s onkologickými nemocemi, žaludkem, žlučníkem, diabetem nebo s nemocemi cév. Viola je už šestnáctý luhačovický pramen.