V Luhačovicích otevřeli nový pramen, má název Nový Jubilejní.

V Luhačovicích otevřeli nový pramen, má název Nový Jubilejní. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lázně v Luhačovicích nabízejí nový pramen, poprvé po půl století

  • 2
Téměř půl století čekali lázeňští hosté a pacienti v Luhačovicích na nový léčivý pramen. Má název Nový Jubilejní a návštěvníci ho najdou u kolonády mezi Společenským domem a vilou Alpská růže. Po Aloisce, Ottovce, Vincentce a Dr. Šťastného je to v pořadí páté veřejně přístupné zřídlo.

"Má o něco svěžejší chuť než Vincentka a také je méně slaný," přiblížil ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Pramen Nový Jubilejní byl navrtán v roce 1988 a jeho vydatnost je 15 litrů za minutu. Tento přírodní léčivý zdroj se nachází v hloubce více než 50 metrů a dosud ho využívali hosté lázní k přírodním minerálním koupelím a inhalacím.

Společnost Lázně Luhačovice spravuje celkem dvanáct pramenů včetně pěti veřejně přístupných. Všechny mají charakter kyselek s obsahem jódu, o teplotě 10 až 12 stupňů Celsia.

Pítko zdobí bedrník, který používal i Jurkovič

Při lázeňské léčbě je pacienti využívají k pitné kúře, inhalacím a přírodním minerálním koupelím.

Samotné pítko i netradiční zákoutí kolem něj za 1,3 milionu korun zaplatila lázeňská společnost. Kruhové prostranství by časem měly obklopit vzrostlé rododendrony.

Pítko připomíná svým tvarem krystal soli, kterou obsahují zdejší minerální prameny, a podle legendy o solných sloupech ukrytých v zemi vystupuje symbolicky nad terén.

Podle architektů pítko svou podobou spojuje funkcionalistické stavby s typickými domy vytvořenými podle návrhů architekta Dušana Jurkoviče. I proto do pítka obtiskli květinové motivy rostliny bedrníku, které při svých stavbách Jurkovič hodně využíval.

Součástí zákoutí je také atypická čtrnáctimetrová lavice vyrobená ze severského smrku.

V lázních se u dospělých léčí onemocnění dýchacího ústrojí, poruchy pohybového aparátu, trávicího ústrojí, cukrovka, nemoci oběhového ústrojí nebo onkologická onemocnění.