Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kroměříži a okolí plánují společnou ochranu před povodněmi

  9:14aktualizováno  9:14
Hráze a rozlivové plochy mají na Kroměřížsku pomoct proti povodním. Kroměříž, Vážany a Střížovice chtějí ochranu postavit tak, aby si nehnaly vodu navzájem z jedné obce do druhé.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když před rokem a půl postavili u Skaštic protipovodňové hráze, lidé v obci si pochvalovali, že jsou před velkou vodou v bezpečí. V sousedních obcích ale takové individuální řešení kritizovali.

"Chceme se vyhnout tomu, abychom si hnali vodu navzájem jeden druhému," řekla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová. "Když kolem města postavíme zdi, voda se rozlije u sousedů," dodala.

A právě to podle kroměřížského místostarosty Miloše Malého udělal starosta Skaštic, když postavil hráze na ochranu obce. Mezi Kroměříží a Skašticemi je totiž rovina, lesy a pole. "Tam měla voda dost prostoru. Když ale u Skaštic postavili hráze, rozlivové území se zmenšilo," řekl Malý.

Ve Skašticích se ale brání. "To zmenšení není nijak podstatné, hráze máme těsně u obce. Důležitější roli v té lokalitě hraje Wolfův splávek," sdělil Richard Novák. To je příkop, většinu roku suchý. Když přijde voda, má ji stáhnout a odvést do Moravy.

"Jeho koryto ale musí správce, kterým je Povodí Moravy, vyčistit, rostou v něm náletové stromy a křoví," dodal Novák.

Obce peníze na opatření nemají. Musí je sehnat

Po společném postupu sousedících obcí začal už před lety volat starosta Vážan Lubomír Musil. Nyní se dohodl s vedením Kroměříže, přizvat chtějí i Střížovice.

"Povodně v roce 1997 nám jasně ukázaly, kde se voda rozlije. Z toho musíme vycházet a vymyslet ochranu tak, abychom neohrozili okolní obce," říká Musil.

Ochranu mají podle něj zajistit hráze a rozlivová územích. "Nejvíc nás ohrožují bleskové povodně," dodal Musil. Ty v regionu páchají škody za desítky milionů korun.

Například vydatné deště loni v květnu během pár dnů naplnily koryta potoků a do promáčené země se voda nevsakovala.  "Jde hlavně o to, aby se měla kde rozlít. Jinak se vrátí proti proudu potoka a zaplaví obec," vysvětlil Musil.

V odhadech, kdy může být ochrana tří obcí hotová, je ale skeptický. "Jen projektová práce a povolování potrvá nejméně rok. Kromě toho musíme sehnat peníze, v obecních pokladnách nejsou," upozornil.

Město chce zemědělcům přispívat na pojistku

V Kroměříži zatím plánují i další práce jako například zvyšování hrází kolem řeky Moravy. Někde až o víc než půl metru.

Povodí Moravy slíbilo, že práce zaplatí, když radnice dodá projekt. Ve hře je zhruba šest milionů korun. "V úseku od silničního mostu přes řeku Moravu k železničnímu jsou místa, která zvládnou tisíciletou vodou. Jinde ale schází i 60 centimetrů," nastínil Malý. V místní části Bílany se zase počítá s mobilními stěnami a hrázemi.

Vedení města uvažuje i o tom, že se dohodne se zemědělci, kteří vlastní pole v okolí. "Mohli bychom jim částečně přispívat na pojistku a voda by se měla kde rozlít," vysvětlil Malý.

Reálné to je, už teď totiž pole leží v záplavovém území, s rozlivem vody tedy majitelé počítají.

Městská opatření by měla být hotová do dvou let. "Od roku 1997 se hodně změnilo a udělalo. Pořád ale nemáme hotovo," připomněla Hebnarová. "A například ochrana Kotojed a Vážan při vylití říčky Kotojedky zatím nebyla řešena vůbec," dodala.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz