Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradišti, sídle Synot Tipu, nechtějí od heren peníze za videoterminály

  15:59aktualizováno  15:59
Zastupitelstvo Uherského Hradiště udělalo na svém posledním zasedání velmi neobvyklý krok. Schválilo vyhlášku o poplatcích za provoz automatů, nezahrnulo do ní však videoterminály. Město, ve kterém sídlí loterijní společnost Synot Tip, je tímto postupem v kraji i zemi ojedinělé, jinde za ně radnice získávají miliony.
Radnice v Uherském Hradišti nezahrnula do vyhlášky o poplatcích za automaty i videoterminály. Zákon je podle ní nejasný. Ilustrační foto

Radnice v Uherském Hradišti nezahrnula do vyhlášky o poplatcích za automaty i videoterminály. Zákon je podle ní nejasný. Ilustrační foto | foto: Martin Mráz

Obě města dělí třicet kilometrů, ale přitom mohou sloužit jako ukázkový rozdíl v přístupu radnic v kraji k hazardu. Posuďte sami: zatímco magistrát ve Zlíně za provoz videoterminálů požaduje nejvyšší možnou výši poplatků a vydělal tak už 3,6 milionu korun, Uherské Hradiště je na tom jinak.

Politici tu do vyhlášky o poplatcích za hrací přístroje videoterminály nezahrnuli. Právě tyto přístroje přitom v posledních letech zaplavily města v Česku. Přímo v Uherském Hradišti navíc sídlí holding Synot, jehož Synot Tip provozuje v České republice asi tři tisíce videoterminálů, z toho zhruba 500 ve Zlínském kraji. Radnice ale tvrdí, že kolem poplatků za videoterminály existují právní spory.

"Novelizace zákona se jeví nejednoznačná a neurčitá, a umožňuje tak různé právní výklady," řekl starosta Květoslav Tichavský, který odmítá, že by město záměrně vycházelo provozovatelům videoterminálů vstříc.

S jeho argumentací ale nesouhlasí například senátor a teplický starosta Přemysl Kubera, který platbu poplatků prosadil. "Poplatky za videoterminály dala do vyhlášky skoro všechna města," řekl Kubera. "Provozovatelé hazardu mají své právní stanovisko, které si nechali účelově zpracovat. V něm tvrdí, že prý jim zákon neukládá povinnost poplatky platit," dodal.

MF DNES oslovila také holding Synot, pod jehož společnost Synot Tip spadají videoterminály ve městě. Ta ale na zaslané otázky týkající se vyhlášky v Uherském Hradišti neodpověděla.

"Rádi poskytneme odpovědi na vaše dotazy, ale pouze za předpokladu, že nám bude zaručena možnost plné autorizace finální podoby celého textu článku tak, aby nemohlo dojít k jeho zkreslené interpretaci," zprostředkovala mluvčí firmy reakci Iva Valenty, zakladatele Synot Tipu (MF DNES na vyžádání poskytuje autorizaci přímých citací, v žádném případě a nikomu ale celých článků - pozn. redakce).

Radnice prý čerpala zkušenosti odjinud. Odkud neřekla

O co ve sporu jde? Videoterminály mají pro provozovatele hazardních her mimo jiné tu výhodu, že do nedávné doby za ně nemuseli platit poplatky. Proto poslanci a senátoři přišli s novelou zákona, podle které mají zmiňovaní provozovatelé platit také za videoterminály. Jenže v zákoně není napsáno slovo videoterminál, ale slovní spojení "jiné technické zařízení".

A proto provozovatelé tvrdí, že za videoterminály poplatky platit nemusejí. Většina měst s tímto jejich výkladem nesouhlasí a poplatky po nich chce

Hradišťský starosta Tichavský se opírá o tvrzení Vladimíra Mošťka, vedoucího ekonomického odboru hradišťské radnice. "Podle informace od jednotlivých provozovatelů i od ostatních měst, která tu vyhlášku zkusila, není ze zákona o loteriích zřejmé, co to je jiné technické zařízení," prohlásil Moštěk.

"Tím pádem by nám nikdo neplatil," tvrdil na zastupitelstvu Moštěk. Když po něm MF DNES chtěla odpověď na otázku, která ostatní města myslel, reagoval, že prý nemá právo poskytovat informace přímo novinářům a žádné město nejmenoval.

Stejně tak jméno žádného města nesdělil v pozdější písemné odpovědi, kterou adresoval přes tiskové oddělení. V ní uvedl, že o problémech kolem poplatků za videoterminály i o právních nejasnostech se mluvilo v prosinci 2010 na Celostátní finanční konferenci Svazu měst a obcí ČR, které se účastnili zástupci několika set obcí a měst různé velikosti.

Ale ze zkušenosti kterých měst Moštěk vycházel, když vedení města přijetí vyhlášky s poplatky nedoporučil? "Není v naší kompetenci komentovat, které obce či města přijaly zmiňovanou vyhlášku a v jaké podobě," napsal MF DNES s tím, že myslel účastníky zmiňované konference.

V jiných městech vybírání nemalých poplatků funguje

Naopak ve Zlíně poplatky za videoterminály ve vyhlášce mají. "Město využilo možnosti a poplatek vyžaduje v maximální možné míře. Vybrané poplatky jsou zatím ve výši 3,6 milionu korun," uvedl mluvčí Zdeněk Dvořák.

Vedení Uherského Hradiště se přitom nemuselo inspirovat ani Teplicemi ani Zlínem ani řadou dalších měst. Stačilo, aby zajelo třeba do blízkého Uherského Brodu. Jeho vedení se chová v tomto diametrálně odlišně od Hradiště a poplatky za videoterminály do vyhlášky vepsalo.

"Považoval bych za nešťastné, kdybychom přijali vyhlášku bez poplatků za videoterminály, mimo jiné by nám propadla možnost inkasovat za ně poplatek," říká místostarosta Uherského Brodu Petr Vrána. "Navíc provozovatelům videoterminálů vzniká vyhláškou povinnost sdělit nám, kolik videoterminálů na území města mají," dodal.

Proč se podle vás radnice v Uherském Hradišti rozhodla nevybírat poplatky za videoterminály?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. února 2011. Anketa je uzavřena.

Vyšla vstříc společnosti Synot Tip 332
Kvůli nejasnému zákonu 108
Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Zlínští kandidáti na senátora mají na kampaň od 50 tisíc korun do milionu

Referendum o Vřídelní kolonádě se v Karlových Varech uskutečnilo v lednu spolu...

Před doplňujícími senátními volbami na Zlínsku, které se uskuteční 18. a 19. května, bude většina kandidátů sázet na...

Přípravy D49 už rok stojí, o žalobách aktivistů soud stále nerozhodl

Trasa plánované silnice R49 přes Zlínský kraj

Už rok stojí přípravy dálnice D49 z Hulína do Fryštáku. Důvodem jsou žaloby ekologických aktivistů, o nichž zatím...

Frekventovaný most mezi Otrokovicemi a Tlumačovem bude do října zavřený

(Ilustrační snímek)

Řidiče na Zlínsku zbrzdí opravy dvou důležitých cest. Silničáři částečně uzavřeli příjezd na největší zlínské sídliště...

Najdete na iDNES.cz