Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Holešově nechtějí, aby se průmyslová zóna přiblížila k domům

  9:54aktualizováno  9:54
Lidi na Holešovsku pobouřila nová studie průmyslové zóny. Dvě stovky z nich už podepsaly připomínky ke stavbě logistického centra, o kterém je v dokumentu řeč. Má jít o překladiště nutné k tomu, aby firmy v zóně využívaly pro dopravu zboží a materiálu vlaky namísto kamionů.

Strategická průmyslová zóna Holešov čeká na investory. Už je plně vybavena všemi inženýrskými sítěmi, dokončeny jsou i příjezdové komunikace. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Teď, kdy zóna zeje prázdnotou, je to však jen imaginární objekt. Stejně jako řada dalších staveb, které možná jednou budou lidé v zóně potřebovat. Těmi mohou být třeba pobočka pošty, banky nebo mateřská škola či zdravotnické středisko.

"Lidé reagují na neúplné a zkreslené informace," tvrdí Jiří Němec z krajské společnosti Industry Servis, která zónu spravuje. "Studie ukazuje, jak by se zóna a její okolí měly postupně rozvíjet. Při plném obsazení v ní totiž může pracovat až osm tisíc lidí," vysvětlil Němec.

Obyvatelům Holešovska na zamýšleném logistickém centru vadí především to, že má zasahovat větší částí mimo průmyslový areál. Ten se potom fakticky přiblíží k jejich domům. Raději by v těch místech viděli třeba stromy a trávu.

Překladiště by mělo být co nejblíže kolejím

Překladiště, které by zónu zvětšilo, by mělo vzniknout v místě, kde je hranice areálu nejblíže kolejím. "Je logické železnici takto využít. Výrazně to uleví silniční dopravě," řekl Němec.

Objevila se také kritika, že kraj bude muset znovu investovat do výkupu dalších pozemků. To ale nebude nutné. Už před lety totiž vykoupil víc, než kolik potřeboval na samotný areál. "Majitelé někdy odmítli prodat jen část pozemku s tím, že zbytek už nebudou moct využít. Několik takových míst máme právě tam, kde by stálo logistické centrum. Další pak můžeme směnit," vysvětlil Němec.

Logistické centrum nemá pevný termín stavby. "Jde o to, abychom vytipovali místo, kde může stát, až ho budou firmy potřebovat. Podobně studie počítá třeba také s autobusovými zastávkami nebo dalším přístupem pro pěší a cyklisty ve směru od Holešova," nastínil Němec.

Město s obyvateli souhlasí

Do rozhodnutí, jestli se jednou vlakový terminál opravdu postaví, budou zasahovat i obce v okolí zóny a také vedení Holešova. Museli by totiž změnit územní plány a na to je nutná shoda jejich zastupitelů. "V tuto chvíli je reakce města negativní. Nevadí nám centrum jako takové, ale lokalita, kde má stát," řekl starosta Holešova Zdeněk Janalík. "Je to příliš blízko místa, kde bydlí lidé, tam má být zeleň," dodal. Město bude s krajem jednat.

Souhlasíte s tím, aby se průmyslová zóna v Holešově rozšířila?

celkem hlasů: 1198

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 432
Ne 392
Ano, s ohledem na lidi z okolí 374Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Najdete na iDNES.cz