Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hluku ještě stále drží roráty. Tradici, která sahá až ke Karlu IV.

  11:07aktualizováno  11:07
Slovácké městečko Hluk je jedním z mála míst, kde se ještě stále drží dávná duchovní tradice rorátů, jejíž kořeny sahají až k vládě Karla IV. Lidé se tak brzy ráno schází v kostele ke zpěvu a mši.

(Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Helena Uhlířová sedí před sedmou hodinou ráno se svými vnučkami v hluckém kostele a čeká na okamžik, kdy ranní roráty začnou. "V dnešní době si nechce nikdo nic odepřít. Jestliže si děti ráno odepřou trochu spaní, tak alespoň začnou poznávat, že člověk nemůže v životě ničeho dosáhnout bez odříkání," vysvětluje, proč sem vnoučata vzala.

Ta, stejně jako další děti, přicházejí s lucerničkami, ve kterých mají svíčky. V přítmí kostela jim je mladí ministranti zapalují, a když se dá průvod dětí mezi kostelními lavicemi do pohybu směrem k oltáři, vidět jsou jen plápolající svíce. Lidé zpívají a postupně se rozsvěcují i světla v kostele.

Co jsou roráty

Roráty (z latinského rorate - „rosu dejte“) představují specifickou podobu ranní mariánské mše v době adventní. Označení „roráty“ pochází od mešního introitu 4. neděle adventní. Začíná se slovy: „Rorate coeli desuper“ (rosu dejte, nebesa, shůry).

Původ rorátních mší lze hledat v době vlády Karla IV. Panovník zavedl celoroční praxi votivních mší k Panně Marii. K těmto mším se připojila tradice liturgického zpěvu. Svého vrcholu dosáhla v 16. století.

zdroj: Wikipedia

"Děkuji vám, že jste se překonali a dokázali jste tak brzy vstát. Na některých z vás je vidět, že jste se museli přemáhat. O to záslužnější ale je, že jste přišli," vítá farář Jaroslav Kapuš děti, z nichž některé mají víčka ještě částečně zavřená.

Mše pokračuje, děti se například dozvídají zajímavosti o narození a životě Ježíše Krista, farář jim neopomene rovněž zdůraznit, jak je důležité mluvit v životě pravdu, a nakonec děti upozorní, aby ve škole poslouchaly paní učitelku.

Když mše končí, děti berou aktovky a spěšně utíkají na vedlejší faru. Na té mezitím několik místních tetiček připravilo snídani, a tak už na děti čeká stůl plný namazaných rohlíků a hrnků s čajem.

"Na snídani se těšíme nejvíc," usmívají se některé děti a hned dodávají, že se po ránu těší také na společně prožitý čas s kamarády. Pro letošní rok pro ně roráty skončily, příští začnou opět měsíc před Vánocemi.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Další z rubriky

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

Frekventovaný most mezi Otrokovicemi a Tlumačovem bude do října zavřený

(Ilustrační snímek)

Řidiče na Zlínsku zbrzdí opravy dvou důležitých cest. Silničáři částečně uzavřeli příjezd na největší zlínské sídliště...

Najdete na iDNES.cz