Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hluku ještě stále drží roráty. Tradici, která sahá až ke Karlu IV.

  11:07aktualizováno  11:07
Slovácké městečko Hluk je jedním z mála míst, kde se ještě stále drží dávná duchovní tradice rorátů, jejíž kořeny sahají až k vládě Karla IV. Lidé se tak brzy ráno schází v kostele ke zpěvu a mši.

(Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Helena Uhlířová sedí před sedmou hodinou ráno se svými vnučkami v hluckém kostele a čeká na okamžik, kdy ranní roráty začnou. "V dnešní době si nechce nikdo nic odepřít. Jestliže si děti ráno odepřou trochu spaní, tak alespoň začnou poznávat, že člověk nemůže v životě ničeho dosáhnout bez odříkání," vysvětluje, proč sem vnoučata vzala.

Ta, stejně jako další děti, přicházejí s lucerničkami, ve kterých mají svíčky. V přítmí kostela jim je mladí ministranti zapalují, a když se dá průvod dětí mezi kostelními lavicemi do pohybu směrem k oltáři, vidět jsou jen plápolající svíce. Lidé zpívají a postupně se rozsvěcují i světla v kostele.

Co jsou roráty

Roráty (z latinského rorate - „rosu dejte“) představují specifickou podobu ranní mariánské mše v době adventní. Označení „roráty“ pochází od mešního introitu 4. neděle adventní. Začíná se slovy: „Rorate coeli desuper“ (rosu dejte, nebesa, shůry).

Původ rorátních mší lze hledat v době vlády Karla IV. Panovník zavedl celoroční praxi votivních mší k Panně Marii. K těmto mším se připojila tradice liturgického zpěvu. Svého vrcholu dosáhla v 16. století.

zdroj: Wikipedia

"Děkuji vám, že jste se překonali a dokázali jste tak brzy vstát. Na některých z vás je vidět, že jste se museli přemáhat. O to záslužnější ale je, že jste přišli," vítá farář Jaroslav Kapuš děti, z nichž některé mají víčka ještě částečně zavřená.

Mše pokračuje, děti se například dozvídají zajímavosti o narození a životě Ježíše Krista, farář jim neopomene rovněž zdůraznit, jak je důležité mluvit v životě pravdu, a nakonec děti upozorní, aby ve škole poslouchaly paní učitelku.

Když mše končí, děti berou aktovky a spěšně utíkají na vedlejší faru. Na té mezitím několik místních tetiček připravilo snídani, a tak už na děti čeká stůl plný namazaných rohlíků a hrnků s čajem.

"Na snídani se těšíme nejvíc," usmívají se některé děti a hned dodávají, že se po ránu těší také na společně prožitý čas s kamarády. Pro letošní rok pro ně roráty skončily, příští začnou opět měsíc před Vánocemi.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou, říká lídr ČSSD

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Michael...

Na silnicích v kraji zemřelo v létě šest lidí, opilých viníků nehod ubylo

Ilustrační snímek

Šest pomyslných křížků přibylo po letošních prázdninách kolem silnic ve Zlínském kraji. Právě tolik lidí zemřelo během...

Vsetínské interně chybí lékaři, dočasně se musí zavřít

Pavilon interního oddělení Vsetínské nemocnice.

Internímu oddělení Vsetínské nemocnice chybí lékaři. Až do 8. října je proto omezený provoz příjmové ambulance....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz