Hotel Podhoran v centru Bystřice pod Hostýnem.

Hotel Podhoran v centru Bystřice pod Hostýnem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

O osudu ubytovny v Podhoranu rozhodnou obyvatelé Bystřice v anketě

  • 1
V Bystřici pod Hostýnem chystají mimořádnou anketu kvůli hotelu Podhoran. Majitel ho radnici nabízí za 19 a půl milionu korun. Pokud nepřijme, hodlá zvýšit jeho kapacitu a dál provozovat jako ubytovnu pro chudé.

Vedení města dalo přednost anketě před referendem. Je levnější a rychlejší.

"Plánujeme ji na duben. Anketní lístky půjdou do každé schránky a uděláme několik sběrných míst, aby to pro lidi bylo co nejpohodlnější," uvedl starosta Bystřice Zdeněk Pánek.

Výsledek není závazný, zastupitelé se ale názorem obyvatel řídit chtějí. Podstatné je, aby se jí zúčastnilo co nejvíc lidí.

Majitel hotelu, podnikatel Radovan Křemeček, nedávno budovu, v níž poslední rok a půl žije zhruba stovka Romů, nabídl městu k odkoupení za 19 a půl milionu.

"Pokud tuto mou nabídku radnice nevyužije, bude Podhoran dál ubytovnou pro sociálně slabé obyvatele," upozornil Křemeček. Nabídku dal proto, že si prý uvědomuje potíže, které z toho obyvatelům města plynou.

Za dobu, co ubytovna funguje, rapidně stoupla ve městě kriminalita. "Bohužel jiné využití pro objekt nemám a o sociální bydlení je zájem," dodal.

Z jeho pohledu má situace dvě řešení - buď hotel prodá městu, nebo v něm navýší kapacitu ze současných 96 na 122 lůžek a bude jej dále provozovat jako ubytovnu. "Každý týden nás žádají sociální pracovnice nejen z Moravy, zda nepřijmeme další lidi," upozornil Křemeček.

Bystřice chce změnu od politiků

Téměř přesně se tak opakuje situace, která byla ve městě před dvěma lety. Tehdy byla požadovaná cena vyšší o 5,5 milionu. Majitel argumentoval tím, že má kupce, který chce hotel koupit a provozovat v něm ubytovnu.

Zastupitelé to však odmítli a po sérii vyhrocených jednání nabídli podnikateli 13 milionů. Vzápětí se začali do hotelu stěhovat první Romové, přestože Křemeček budovu neprodal. I nyní tvrdí, že kupec je.

"Existují i jiní zájemci o objekt, ale využití by asi zůstalo beze změny," potvrdil Křemeček.

Kromě obyvatel Bystřice hodlá radnice zatáhnout do dění kolem Podhoranu i poslance a senátory ze Zlínského kraje. "Za situaci, ve které jsme, může špatný zákon. Chci vědět, kdy to zákonodárci napraví," konstatoval Pánek.

V parlamentu momentálně jeden zákon, který upraví čerpání sociálních dávek, je a druhý vzniká. "Zákon jsme připravili, schválili a nyní je ve Sněmovně. Kdyby byla vůle, mohl by platit za tři měsíce," prohlásil lidovecký senátor Jiří Čunek.

Je v něm třeba horní hranice částky, kterou může úřad v dané lokalitě vyplatit. V Bystřici jde dnes zhruba o 3 500 korun na dospělého, o něco menší částku inkasuje ubytovatel za dítě.

Hotel rozdělil město, vztahy jsou napjaté

Zásadní změnou je i to, že příspěvek na bydlení nepřiznává každému jednotlivci, ale bude se vyplácet na byt, v případě ubytovny na pokoj.

Na dalším návrhu zákona nyní pracuje ministerstvo pro místní rozvoj. "Jsou teprve na začátku, takže se nedá říct, co v zákoně bude. Zavázali jsme se ale k tomu, že byznys s chudobou zastavíme, a neumím si představit, že bychom to neudělali," reagoval lidovecký poslanec Ondřej Benešík.

Výsledek ankety se dá předvídat jen velmi těžko, lidé ve městě jsou od samého počátku rozděleni do dvou táborů.

Zatímco jedni emotivně volali po záchraně Bystřice, druzí byli přesvědčeni, že se majitel hotelu snaží radnici vydírat, aby se zbavil jinak neprodejné budovy.

Proti koupi byl i dlouhodobý kritik vedení města zastupitel TOP 09 Jan Pořízka. Teď tvrdí, že by se mělo rozhodnutí nechat na příštím zastupitelstvu, o kterém rozhodnou voliči letos na podzim. "Na koupi nemáme peníze, a než by se vyřídil úvěr, bude do voleb zbývat už jen málo," potvrdil.