Údaje na reklamním poutači u silnice z Přerova do Hulína napovídají, že benzinka byla pro řidiče lákadlem svými nízkými cenami. | foto: Karel Toman, MF DNES

Benzinku v Břestu uzavřel zásah policie, která zkoumá podvody s palivy

  • 4
Policejní oddíl až z Karlových Varů zasahoval na čerpací stanici společnosti Q group v Břestu na Kroměřížsku. Zástupci České obchodní inspekce ji přitom v minulosti několikrát pokutovali za nekvalitní palivo.

Prázdno, zamčené dveře a nápis: Dne 19. 11. 2013 zavřeno. Tak to v úterý vypadalo na benzince společnosti Q group v Břestu, kde o den dříve zasahovala policie.

Ta řeší stamilionové daňové podvody s pohonnými hmotami ve dvou rozsáhlých akcích po celé zemi. Není přitom schopná potvrdit, zda spolu obě souvisejí.

Akci Pavučina spustilo v pondělí na Nymbursku Generální finanční ředitelství, Finančně analytický útvar ministerstva financí a Celní správa (více čtěte zde). V Břestu ale zasahovala policie až z Karlovarského kraje, která spustila svou vlastní rozsáhlou operaci.

"Byl jsem tam od rána do půl třetí. Byla to velká akce," řekl starosta Břestu Jaromír Navrátil, kterého si policie přizvala jako oficiálního nezávislého pozorovatele.

"Víc říct nemůžu," opakuje starosta větu všech uvedených institucí. Podle zákona se totiž podrobnosti o daňovém subjektu nesmí sdělovat.

Ze třetiny tam byla voda, tvrdí jeden ze zákazníků

Místní zásah policie nepřekvapil. Čerpací stanice nemá v Břestu dobrou pověst.

"I když jsem s nimi měl špatné zkušenosti, před rokem jsem to risknul, načerpal tam a za opravy dal pět tisíc," uvedl břestský podnikatel Milan Komínek.

"Když se to samé stalo i bratrovi, stočili jsme benzin z nádrže auta do lahví od okurek. Třetina byla voda," tvrdí.

Výkonný ředitel Q group Martin Šatánek podobné praktiky odmítá.

"Samozřejmě, že do toho nic nemícháme," uvedl. "Pokud bude chtít jednatelka společnosti vydat prohlášení, tak ho vydá. Jinak je to bez komentáře," dodal ještě a položil telefon.

Česká obchodní inspekce ovšem už v roce 2005 umístila břestskou benzinku na seznam pump s nekvalitními palivy. Když ji kontrolovala loni v dubnu, palivo neprošlo a společnost dostala pokutu 450 tisíc korun. Přesně rok poté, letos v květnu, neprošlo palivo z benzinky znovu a firmě hrozila pokuta pět milionů. V pondělí pak dorazila policie.

"V pátek jsem tam jel na cigarety a bylo mi divné, proč tam stojí cisterna s nápisem minerální oleje. Ale říkal jsem si cisterna jak cisterna, asi uvnitř veze benzin," tvrdí svědek, jenž nechce být jmenován, ale redakce jeho totožnost zná.

Policie: Dovezli minerální olej, prodali ho jako naftu

Podle policie měl přitom údajný podvod spočívat právě v tom, že organizátoři dovezli minerální olej, který podléhá nižší dani, a pak ho prodali jako naftu. Jen v rámci akce Pavučina je odhadovaný daňový únik tři čtvrtě miliardy korun.

Policie už obvinila šest organizátorů, podle karlovarské policejní mluvčí jich ale možná časem výrazně přibude. Do distribuce mělo být zapojeno na 40 stanic.

Jednatelkou firmy Q group je třiapadesátiletá Jana Šatánková, která má spolu s o tři roky starším Janem Šatánkem podle obchodního rejstříku trvalé bydliště v Hranicích.

Jestli i tam policie prováděla domovní prohlídku, zabavovala majetek, nebo snad zatýkala, není možné zjistit. Kontakt na jednatelku se nepodařilo získat.

"Věc není skončená," opakuje mluvčí karlovarské policie Zuzana Týřová.