Oblíbená tržnice v Hradišti nekončí, i když radnici vadí slabé využití

  13:38aktualizováno  13:38
Drobní pěstitelé ovoce, zeleniny, ale i chovatelé okrasného ptactva se obávají uzavření oblíbené městské tržnice v Uherském Hradišti. Podle radnice sice není potenciál místa u vlakového nádraží plně využitý, lidé se ale konce trhů obávat nemusí.

Při oblíbeném zeleninovém trhu se do Uherského Hradiště každou středu a sobotu ráno sjíždějí drobní pěstitelé z okolí. | foto: MěÚ Uherské Hradiště

Každou středu a sobotu je plná drobných zahrádkářů z nedalekého okolí, kteří nabízejí ovoce, zeleninu, květiny a sazenice. Pověstná je také mezi chovateli. Vždyť Městská tržnice v Uherském Hradišti je s burzami ptactva spojená dlouhé roky.

A prozatím tyto akce nic neohrožuje. Přesto se mezi chovateli i pěstiteli, kteří se tam střídají, mluví o jejím uzavření.

"Vím, že to lidé probírají, diskutujeme o tom i na radnici, ale žádná studie nebo plán zatím neexistují," ujistil městský architekt Aleš Holý. Majitelem pozemku pod tržnicí je totiž město.

Chovatelé o kasárna neměli zájem

Debatu zřejmě vzbudila nabídka odboru dopravy. Její pracovníci podle Holého nabídli chovatelům, aby burzy pořádali v opraveném areálu bývalých kasáren na Studentském náměstí. Byli by tak na jednom místě, zatímco nyní se scházejí na třech prostranstvích.

Fotogalerie

V městské tržnici naproti nádraží, na parkovišti u nádraží a v areálu nedaleko restaurace Koruna. "Bylo by to pro ně komfortnější, ale nepřijali to a my je nijak nenutíme," konstatoval Holý.

Obavy mohou u lidí vyvolávat i takzvané Selské trhy, které radnice začala loni pořádat v centru města. Své výrobky na nich nabízejí místní i okolní pěstitelé. Ale spíše ti ověření a větší.

Přijíždějí i chovatelé z Polska a Rakouska

Naproti tomu v tržnici u vlakového nádraží se scházejí obyvatelé z Hradiště a okolí a prodávají výpěstky z vlastních zahrádek a sadů. Na trzích je možné pořídit vajíčka, sádlo, květiny, zeleninu i bylinky.

Každou třetí neděli v měsíci tržnice patří stovkám chovatelů papoušků. "Je to vyhlášené místo," prohlásil hradišťský chovatel Josef Slavík. "Scházejí se tady Češi, Poláci, Rakušané i Slováci. Mají to trochu jako rituál nebo společenskou akci," vysvětlil.

V tržnici nabízejí ptáky, naproti na parkovišti zase krmiva a potřeby pro chovatele.

Zástupci radnice však ujišťují, že obě akce, tedy Selské trhy a trhy u nádraží, si nekonkurují. "Myslím, že nově pořádané trhy nemohou ty tradiční nahradit. Chceme je udržet," naznačil starosta Květoslav Tichavský.

Architekt: Potenciál místa není využitý

Město ovšem i tak nezastírá, že prostor u nádraží není ideální. Je totiž desítky let starý a naplněný jen dva až tři dny v týdnu.

"Navíc je to hodně exponované místo, ale jeho potenciál není využitý," doplnil Holý.

Až se radnice začne tržnicí více zabývat, ve hře by mohla být nová stavba, možná krytá a vícepodlažní a využívaná každý den.

Souhlasí s tím i opoziční radniční zastupitel Antonín Seďa. "V přízemí by byla krytá tržnice s rozšířenými službami prodeje zeleniny a ovoce, a to celoročně," upřesnil.

Druhou možností by podle něho byla modernizace současných prostor. Minimálně celý letošní rok by však k žádným změnám dojít nemělo.

Autor:


Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Medvěd na Kroměřížsku znovu zaútočil na ovce. Dvě zabil, zničil také včelín

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

Medvěd, který se ve Zlínském kraji pohybuje od září, zabil v noci dvě ovce na Trojáku, součásti obce Rajnochovice na...

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda.

Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje...

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Najdete na iDNES.cz