Hana Míčová s jedním z pejsků z útulku ve Zlíně na Vršavě. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Útulky jsou po svátcích poloprázdné, nadšenci venčili psy i v mrazu

  • 4
Útulky ve Zlínském kraji prožívají nejlepší zimní období za poslední roky. Minimum zvířat v nich skončilo i po Vánocích. Lidé jsou solidární a počet psů v jednotlivých zařízeních se snižuje.

Stále větší pomoci se dostává regionálním útulkům. Lidé zvířatům pomáhají překonat tradičně svízelné zimní časy.

„Jsou úžasní, nanosili obrovskou spoustu granulí, dek a matrací. Dokonce i v mrazech chodili pejsky venčit,“ potěšilo Šárku Kolaříkovou z kroměřížského útulku Čápka.

Provozovatelé útulků si navíc pochvalují, že se jim přes Vánoce nijak nezvýšil počet psů a koček.

„První rok po deseti letech, co jsme měli poloprázdno. Čím to? Netuším. Lidé nejspíš dostali rozum,“ usmál se Jakub Hába ze vsetínského útulku.

Sám býval zvyklý, že se dříve přes Vánoce lidé zvířat zbavovali nebo si pod stromeček pořídili dárek, který byl nad jejich síly.

Ani silvestrovské ohňostroje, při nichž psi pravidelně utíkají z domů, tentokrát útulky příliš nepoznamenaly. „Asi šest psů tu přibylo, ale je to polovina toho, co obvykle. Do jednoho až dvou dní si pro ně majitelé přišli,“ popsal Hába.

Ve zlínském útulku na Vršavě se během Vánoc počet psů dokonce snížil. Ještě v půlce prosince tam měli výrazný nadstav a nemohli přijímat další zvířata, nyní už jsou opět na normálním stavu.

„Zamluvit si zvíře přes Facebook? To u nás nejde“

Pro psa ze vsetínského útulku si přijeli zájemci až z Českých Budějovic. Někomu to může znít jako nesmysl, přesně to se ale nedávno stalo.

„V tom je kouzlo sociálních sítí,“ vysvětluje Jakub Hába, který se o zvířata ve Vsetíně stará.

Lidé si z nabídky útulku na internetu vyberou psa, který se jim nejvíc líbí, a jedou si pro něj třeba přes celou republiku. „Už jsme tu měli několik takových případů,“ potvrdil Hába.

Podobnou zkušenost mají i v kroměřížském útulku Čápka. „Pejsci od nás občas cestují třeba do Prahy či do Brna,“ vysvětlila tamní ošetřovatelka Šárka Kolaříková. Sociální sítě navíc mají ještě jednu velikou výhodu.

„Úžasně pomáhají při hledání ztracených psů. Tohle funguje bezvadně a majitel si opravdu pro psa často přijde,“ popsala.

Jenže internetová síť má i nevýhody. „Nevíte, s kým vlastně komunikujete. Z konstatování, že má někdo o psa zájem, nepoznáte vůbec nic,“ říká Kolaříková. Proto útulky trvají na osobním kontaktu.

„Není možné, aby si někdo psa na Facebooku přímo zamluvil. Chceme vždy s dotyčným mluvit osobně, abychom zjistili, jak je schopný se o zvíře postarat,“ upozornila Eva Poiselová ze zlínského útulku na Vršavě. Běžně se stává, že pracovníci útulku zájemcům vymlouvají, aby si zvíře pořídili. „Když například někdo nemá dořešené bydlení, vůbec neuvažoval nad tím, jaké u něj bude mít zvíře zázemí. V těchto případech jim prostě musíme říct, ať si psa neberou, dokud si tyto věci nevyřeší,“ podotkla Poiselová.

Zároveň platí, že člověk, který nepochodí v útulku, si stejně občas psa pořídí přes inzerát. Navíc ani v případech, kdy si lidé z útulku člověka „proklepnou“, není jisté, že pes u majitele zůstane. Jen během prvního letošního týdne lidé vrátili do útulku na Vršavě tři psy, které si předtím osvojili.

„Jeden honil kočky a slepice, jednou zase lidé zjistili, že musejí kupovat léky a to je finančně náročné,“ povzdechla si Poiselová.

Sociální sítě přesto budou nejen ve Zlíně využívat dál.

„Přináší to spoustu pozitivních věcí. Například když dáme vědět, že potřebujeme piškoty, lidé je hned začnou nosit. Když napíšeme, že jednoho psa čeká operace, začnou posílat peníze. Za to jsme velmi vděční,“ poděkovala Poiselová.

„Bylo tu několik zamluvených štěňat, možná si lidé řekli, že si na Vánoce nějakého pejska pořídí. Ale nebyly to žádné neuvážené odběry,“ řekla vedoucí zlínského útulku na Vršavě Eva Poiselová.

Zájem je o veřejné venčení psů

Pracovníky útulků také těší, že zvířata zatím velmi dobře snášela i mrazivé počasí. Příliš velké teplo ale také není nejlepší. „Když je vlhko a teplo, nahrává to nemocem. Mírný mrazík nevadí, kotce máme vyhřívané,“ sdělila Poiselová.

Ve Valašském Meziříčí sice vytápění nemají, ale přes zimu dávají zvířatům slaměnou podestýlku, která na rozdíl od dek a molitanů nenasákne. Psi dostávají speciální granule, aby zvládali vyšší zátěž.

„Ty, kteří jsou na tom hůř, dáváme do teplejšího prostředí. Jednou denně taky dostanou teplé jídlo,“ uvedla Veronika Kremelová, která má meziříčský útulek na starosti.

Lidé mohou zvířatům zimní pobyt zpříjemnit. Stačí přinést krmivo, deky, ručníky či dezinfekční prostředky nebo se prostě jen tak zastavit v útulku a zeptat se, co je třeba.

„Samozřejmě jsme rádi za cokoliv, ale můžeme doporučit, které granule jsou vhodnější a podobně,“ vysvětlila Poiselová.

Téměř všechny útulky také umožňují veřejné venčení. I lidé, kteří si z nejrůznějších důvodů psa pořídit nemohou, mají možnost strávit se zvířetem aspoň pár chvilek na procházce. Ne každý pes je však na venčení vhodný.

„Při procházce často projeví svůj temperament a ne všichni dobře snášejí venčení od cizích lidí. Pokud však je k dispozici pejsek vhodný pro venčení, rádi ho lidem svěříme,“ naznačila Kremelová.

„Každý, kdo má zájem o venčení, se musí prokázat občanským průkazem,“ upřesnila její kroměřížská kolegyně Kolaříková. Psa lze totiž svěřit jen dospělým osobám.