Miroslav Maslák u zlínského soudu.

Miroslav Maslák u zlínského soudu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Gangster Maslák sepsal mimořádně obsáhlou ústavní stížnost, soud ji odmítl

  • 3
Tolik námitek, že na označování jednotlivých bodů padla téměř všechna písmena abecedy, uplatnila obhajoba Miroslava Masláka v ústavní stížnosti proti desetiletému trestu za vydírání podnikatelů na Zlínsku. Soud mimořádně obsáhlou stížnost slovenského šéfa mafie odmítl jako zjevně neopodstatněnou.

Maslák už si trest odpykává ve své vlasti, tamní média jej označovala jako bosse slovenského podsvětí.

Ve své stížnosti tvrdil, že česká justice hodnotila v jeho případu důkazy svévolně, nepřipouštěla důkazní návrhy obhajoby a nevyloučila veškeré pochybnosti o vině.

Maslák měl také řadu procesních připomínek, například vůči dvojímu vykázání z jednací síně.

Kauza Maslák přehledně

Ústavní soud nakonec žádné porušení základních práv nezjistil. Soudy podle něj postupovaly v souladu s ústavou a uložily i přiměřený trest.

„Pokud jde o údajnou exemplárnost trestu, tato námitka v ústavněprávní rovině neobstojí,“ stojí v usnesení, které zároveň připomíná závažnost, sofistikovanost i rozsah trestné činnosti.

Vydírali podnikatele

Gang podle pravomocného rozsudku vymáhal oprávněné i vymyšlené pohledávky, podnikatelům vyhrožoval, zapaloval auta, střílel na jejich domy i vozy. Způsobená škoda u 25 lidí a firem činí nejméně 1,25 milionu korun.

Vyděračstvím chtěli muži dosáhnout zaplacení více než 11 milionů korun. V České republice působili asi od jara do listopadu 2012, kdy je pozatýkala česká policie.

V kauze kromě Masláka figurovali také další dva Češi a dva Slováci. Jan Surý, Radovan Helis, Tomáš Ďuriš a Vladimír Haviar si mají odpykat tresty od tří do 8,5 roku vězení. Loni jejich dovolání odmítl Nejvyšší soud, stejně dopadl i Maslák.

,