Uherské Hradiště musí začít výrazně šetřit (Ilustrační snímek).

Uherské Hradiště musí začít výrazně šetřit (Ilustrační snímek). | foto: SXC.hu

Uherské Hradiště si žilo nad poměry, teď musí ušetřit 20 milionů ročně

  • 3
Uherské Hradiště má před sebou "hubené" roky. Až do roku 2018 by město potřebovalo každý rok ušetřit dvacet milionů korun. V minulosti radnice štědře přispívala na stavební akce ve městě, jako byla modernizace akvaparku. Nyní bude naopak samo město spoléhat na pomoc sponzorů. Prodávat bude také své akcie.

Žádné velké budovatelské akce, naopak maximální možné úspory. Tak vypadá situace Uherského Hradiště a radnice varuje: Může být hůř. "Výhled do budoucnosti je špatný," přiznal místostarosta Evžen Uher, který má na starosti městskou pokladnu.

Pohled do ní i na všechny účty dává radnici jednoznačné sdělení: Hradiště potřebuje příští rok ušetřit v průměru dvacet milionů korun a stejnou částku musí "naspořit" každý další rok. Minimálně až do roku 2018. Celkem by mělo jít až o 120 milionů korun.

"Bude to bolet, bude to krutá cesta, ale my do toho boje půjdeme," prohlásil Uher, který míní, že by Hradiště mělo 60 milionů ušetřit na budování města a stejnou částku na penězích, které dává radnice na provoz.

Ne že by taková situace byla pro Hradiště zcela nová, v minulosti ale přece jen bylo víc možností, kde peníze brát. "Dnes se nacházíme v odlišné situaci," říká Uher a argumentuje tím, že hospodářská recese bude dlouhá a čekat více peněz například z daní nelze.

Dříve se stavělo a peníze chybí

Jak je možné, že je město v takové situaci? Jedním z hlavních důvodů je dřívější štědrá podpora různých stavebních akcí: například velká rekonstrukce jezuitských kolejí, modernizace akvaparku, kina či rozšíření centrální křižovatky.

Všechny tyto akce stojí dohromady stovky milionů korun, které musí radnice platit i splácet - v první fázi například prodejem akcií. "Do dvou měsíců snížíme portfolio cenných papírů o 90 milionů korun," sdělil vedoucí ekonomického odboru Vladimír Moštěk.

Hradiště má přitom štěstí, že i přes vysoké investice hospodařilo dobře, a jeho ztráty tak nejsou ještě podstatně větší.

Opozici se nelíbí například to, že oslavy získání titulu Historické město stály 260 tisíc korun, sociologický průzkum názorů obyvatel Jarošova, kteří chtějí od Hradiště, 90 tisíc korun a plánované slavnostní otevírání opravených jezuitských kolejí na konci srpna má vyjít na 400 tisíc korun.

"Čtyři sta tisíc korun je pracovní částka, budeme se snažit šetřit," uklidňuje kritiky starosta Květoslav Tichavský a slibuje, že je to na dlouho možná poslední velká stavební akce v Hradišti.

O co méně peněz je v pokladně, o to více vyhlížejí radní sponzory. Místostarosta Stanislav Blaha tvrdí, že už oslavy získání titulu Historické město roku částečně zaplatili sponzoři. A podobně to má být s otevřením bývalých kolejí.

"Výraznou část nákladů můžeme zmírnit s pomocí sponzorů, kteří se můžou výborně prezentovat, zcela jistě budeme v tomto úspěšní," věří Blaha. "Sám jsem si dal závazek, abych oslovil co nejvíc firem. Jestliže nám krize ukrajuje ročně z rozpočtu až šedesát milionů korun ročně, tak to jsou peníze, které chybí," uvedl.