Švestková úrodu podle sadařů zatím vypadá nadějně, jestli ale bude letos v pálenicích plno, se ale podle nich ještě říct nedá. (ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Třešňovou bídu může vynahradit úroda švestek, pokud ale neudeří kroupy

  • 6
Úroda trnek a ovoce může být letos ve Zlínském kraji mírně nadprůměrná. Po loňské neúrodě způsobené pozdním jarním mrazem a letním suchem tak mají letos pěstitelé šanci obnovit tenčící se zásoby domácí pálenky. Zato třešní letos sadaři moc neposbírali.

"Očekáváme dobrou úrodu," říká například Jiří Koňařík, výrobně-technický ředitel vizovické likérky Jelínek, která má vlastní sady modravého ovoce.

Optimistickou předpověď ovšem nesmí zhatit počasí.

"Nic nepomrzlo. Počasí sice bylo deštivější, to ale ze začátku nevadí, naopak - ovoce získá na objemu. Rozhodovat tak bude počasí v srpnu a hlavně v září. Dokud však není sklizeno, těžko se dá odhadovat, jak to dopadne. Můžou přijít bouřky nebo do toho vletí kroupy," naznačuje ředitel.

Průměr, možná nadprůměr

"Na naší straně to vypadá pěkně. Co se tak bavím s lidmi, dá se čekat průměrná úroda, možná maličko nadprůměr. Pokud nedojde nějaká hrůza v podobě krup nebo sucha. Je to ještě všechno daleko," potvrzuje obavy z extrémního počasí i Petr Daněk, provozovatel pálenice v Sulimově na Kroměřížsku.

Vyhlídky na úrodu pro ministerstvo zemědělství pravidelně celorepublikově sleduje Ovocnářská unie, které dodávají data profesionální producenti ovoce.

V polovině června unie z odhadu sklizně předvídala o pětinu až čtvrtinu větší úrodu.

Kvůli počasí však nově své prognózy trochu mírní. Aktuální odhad sklizně zní 6 837 tun švestek.

"Letošní úroda švestek bude spíš průměrná. Původně to vypadalo, že bude vyšší, deštivé a chladné počasí se na ní ale trochu projevilo," vysvětlil předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Na Moravě více než v Čechách

"Obecně bude letos úroda na Moravě lepší než v Čechách," připomněl Ludvík, že srážky, které nakonec přinesly také povodně, se letos vytrvale držely hlavně nad českou kotlinou.

Úroda se tak bude podle něho lišit nejen podle regionů, ale i odrůd. "Zdá se, že rané a středně pozdní odrůdy budou lepší než ty pozdní," vysvětluje expert.

Pozdní odrůdy totiž kvetly v době, kdy víc pršelo, což neprospívá opylování. Lepší šance na vyšší úrodu jsou také tam, kde se loni neurodilo skoro vůbec, a stromy jsou tam proto "odpočaté".

Produkce švestek podle předsedy Ludvíka v posledních letech roste s tím, jak pěstitelé vysazují nové sady. Ty však podle něho nenesou ovoce určené ke zpracování do palíren, ale hlavně ke konzumaci. Podobná je i situace u hrušek.

"U ostatního ovoce očekáváme proti pětiletému průměru mírně nadprůměrnou úrodu, tento pětiletý průměr byl ale ovlivněn velmi špatnou úrodou posledních dvou let. U meruněk se čeká dokonce velmi pěkná úroda. Nejhůř jsou na tom třešně, kde je úroda špatná," dodává Ludvík.

Průměrnou úrodu čeká unie také u jablek. "Zdálo se, že bude nadprůměrná, srážky ale způsobily, že plůdky ještě stále propadávají," vysvětlil Ludvík, proč se pod jabloněmi válejí malá nedozrálá jablka.

"Navíc je na řadě míst problém s houbovými chorobami, takže uvidíme, jak se to ještě bude všechno vyvíjet. Začátkem září budeme odhad upřesňovat,"dodává Ludvík.