Výroba ovocných šťáv ve firmě Linea Nivnice.

Výroba ovocných šťáv ve firmě Linea Nivnice. | foto: MAFRA

Neúroda jablek v Česku zdraží výrobu, dojde i na dovoz z Číny

  • 39
Čeští pěstitelé ovoce přišli o velkou část letošní úrody. Například firma Linea Nivnice vyrábějící džusy a přesnídávky musí chybějící ovoce dokoupit i v jihovýchodní Asii. Na kvalitě by se to projevit nemělo.

Dva roky nazpátek utržili zahrádkáři za kilogram prodaných padaných jablek korunu a padesát haléřů. Teď se cena vyšplhala až na více než dvojnásobek. U některých odrůd i výš.

„Letos byl totiž problémový rok. Úrody je čtvrtina a podle toho se zvedla i výkupní cena,“ potvrdil Gabriel Slanicay, ředitel firmy Linea Nivnice, která je jedním z největších tuzemských zpracovatelů ovoce a jablka také od drobných pěstitelů dlouhodobě vykupuje.

Od větších i menších pěstitelů získá letos kolem dvou tisíc tun jablek. Na své džusy, přesnídávky a další výrobky jich přitom potřebuje kolem 18 tisíc tun.

Na dovoz ovoce dohlíží inspekce

Firma má sice zásoby z loňska, ale nedostatek jablek postihl i okolní státy, jako je Německo, Rakousko nebo Polsko. Proto musí náhradu hledat dál, více na východ.

„Jablečnou dřeň a koncentrát koupíme například v Číně nebo Moldávii,“ potvrdil Slanicay.

Zároveň ujistil, že na kvalitě se to neprojeví. Zpracování ovoce na koncentrát je totiž ve všech zemích prakticky stejné a při dovozu je nutné dodržet dané parametry. Podniky navíc musejí takový obchod oznamovat Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

„Je pravda, že u surovin z jihovýchodní Asie bývá zjištěná nadlimitní přítomnost pesticidů, ale to ještě neznamená, že jsou takové všechny. Řada z nich předpisy splňuje,“ vysvětlil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Ze zahraničí musí část zeleniny a ovoce dovézt i kunovická firma Hamé, která je jedním z největších výkupců v zemi.

Například na kojenecké výživy a ovocné nápoje potřebuje každý rok tisíce tun jablek. A když nenakoupí doma, musí hledat jinde, aby splnila poptávku zákazníků.

„I v současné situaci více než tři čtvrtiny potřebného množství bereme od českých pěstitelů, ale je to rok od roku obtížnější. Je problém sehnat je v dostatečném množství a kvalitě,“ poukázal mluvčí společnosti Petr Kopáček.

Zdražení jen v řádu haléřů

Ovocnářská unie odhaduje letošní sklizeň jablek na zhruba 96 tisíc tun, přičemž loni to bylo téměř o třetinu více. Podobně jsou na tom i hrušky.

Sady totiž poškodily dubnové a květnové mrazy. Na některých místech ve Zlínském kraji pěstitelé přišli až o polovinu úrody. Zažívají tak problém z druhé strany než zpracovatelské firmy.

Kousek od Nivnice má italská firma Bissolo Gabriele sady na téměř 190 hektarech a ovoce většinou dováží do Spojených arabských emirátů, Libye nebo Sýrie. Sklizeň sice ještě neskončila, ale už teď odhaduje škody na 40 až 80 procent.

Ta relativně pozitivnější se týká jablek, druhá třešní, meruněk a broskví. Zatímco obvykle sklidí každý rok až 6,5 tisíce tun ovoce, letos bude celková úroda o desítky procent nižší.

„Volala nám dokonce firma z Rakouska, která chtěla vykoupit jablka nebo si je zarezervovat. To se nám s tímto státem ještě nikdy nestalo. A bohužel jsme jim nemohli vyhovět,“ upozornil Pavel Drga z italské společnosti.

Vážný nedostatek ovoce automaticky zvedl jeho cenu. Pokud loni nakupovali zpracovatelé kilogram padaných jablek, ze kterých vyrábějí džusy, přesnídávky a další výrobky, za cenu 2,30 až 2,60 koruny, letos musejí zaplatit dvojnásobek.

I proto výrobci přiznávají, že budou muset své zboží zdražit. V případě nivnické společnosti by mělo jít o haléře a zákazník by vlastně nemusel poznat rozdíl. Konečnou cenu na pultech ale tvoří sami prodejci.