Ve Zlíně vznikne urgentní příjem. Skončí váhání, kam s akutním problémem

  13:51aktualizováno  13:51
Zlínská Baťova nemocnice upraví úrazovku na nový urgentní příjem. Pro pacienty to bude znatelná a pravděpodobně pozitivní změna. Ať budou mít jakýkoliv akutní problém, zamíří do jedné budovy. Akce za 11 milionů korun není jediná. Stavebníci se chystají i na porodnici nebo hematologii.

Významnější proměnou projde centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně, který sídlí ve 23. budově. | foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně

Největší krajská nemocnice ve Zlíně se konečně zařadí mezi velká moderní zařízení, která soustřeďují veškeré akutní případy na jedno místo. Všechny problémy vyřeší lékaři na úrazovce, tedy v přízemí chirurgických oborů v budově 23, z níž začíná vznikat nový urgentní příjem.

„Pacient přijde na recepci, kde ho vyšetří sestra, změří mu základní vitální funkce, vyptá se ho na potíže a poté ho zařadí do jedné z ambulancí. Na jednom místě bude traumatologická, chirurgická, urologická, neurologická a interní ambulance včetně pohotovosti pro dospělé,“ přiblížil primář urgentního příjmu Baťovy nemocnice Michal Pisár.

Dosud totiž pacienti museli přemýšlet, zda jít s problémem na úrazovku, internu, nebo pohotovost, které sídlí každá na jiném místě. Denně jimi projde dohromady na 160 pacientů, kteří se po stavebních úpravách přesunou na místo nového urgentního příjmu.

Práce za plného provozu

Přízemí 23. budovy proto musí projít rekonstrukcí, po jejím dokončení bude čekárna pro pacienty modernější a větší.

Více prostoru získá zrušením současných chirurgických ambulancí, jež se přesunou do třetího patra a budou sloužit lidem, kteří nepřicházejí s akutním úrazem, ale na kontrolu.

Stavbaři by měli v přízemí budovy začít s pracemi letos na podzim a v únoru příštího roku je v plánu kompletní dokončení.

Veškeré práce ale musejí firmy provádět za úplného provozu tak, aby se centrální příjem dal stále používat. Akutní péči totiž nelze nijak omezit.

„Prosíme proto příchozí, aby byli shovívaví a trpěliví. Výsledkem pak pro ně bude daleko větší komfort, bezpečí i kratší čekací doby,“ věří primář Pisár.

„Součástí urgentního příjmu budou také expektační lůžka pro pacienty, kteří nemohou sedět v čekárně, mají velké bolesti a podobně. Budou v oddělených prostorách na monitorovaném lůžku a lékaři přijdou za nimi,“ dodal.

Větší komfort pro dárce krve

V těchto dnech už firma upravuje prostory ambulancí a čekáren pro chirurgické oddělení ve třetím patře. Proto je v budově slyšet stavební hluk.

Ten by měl na podzim odstartovat i v blízkosti hlavního vjezdu do areálu. Stavebníci se pustí do opravy protější budovy č. 8, která je využívaná pouze pro občerstvení. Vedení ji potřebuje opravit a přestěhovat do ní hematologické ambulance z protější budovy č. 13.

Tu pak v příštím roce zrekonstruuje, aby v ní zdravotníci měli odpovídající prostor a zázemí pro zpracování krve a také dárci krve větší pohodlí.

„Rekonstrukce už je vyloženě nutnost. Hrozilo by totiž zavření transfuzní stanice a my bychom krev museli kupovat, což nechceme, protože máme skvělé dárce krve a neradi bychom o ně přišli,“ vysvětlil ekonomicko-provozní náměstek Vlastimil Vajdák.

Přestěhování hematologických ambulancí bude stát kolem 10 milionů korun, rekonstrukce transfuzní stanice kolem 65 milionů.

Už v těchto dnech vybírá nemocnice firmu, která opraví střechu porodnice, část budovy zateplí a zrekonstruuje balkony ve čtvrtém, pátém a šestém patře. Náklady se pohybují kolem 7,5 milionu korun a hotovo by mělo být ještě letos.

Stavebníky čeká začátkem příštího roku také rekonstrukce oddělení dialýzy nebo výměna oken interního oddělení.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Plzeň má náhradu za Krmenčíka, vybrala si Beauguela ze Zlína

Jean-David Beauguel ze Zlína má radost ze vstřeleného gólu.

Fotbalisty Plzně v zimě posílí francouzský útočník Jean-David Beauguel. Druhý nejlepší ligový střelec má na západě Čech...

Medvěd se přesunul do hor, pátrá po něm i odborník na uspání střelou

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Medvědí tulák, který v minulých týdnech škodil na Valašsku a v Hostýnských vrších, se zřejmě přesunul do oblasti...

V 91 letech řídil muž auto podnapilý, těžce zranil seniora na kole

Nehoda se stala u nákupního střediska Lidl ve zlínské části Podvesná.

Dvaaosmdesátiletý cyklista se těžce zranil poté, co ho ve Zlíně srazilo auto. To podle policie řídil o devět let starší...

Další z rubriky

Nemocnice v Uherském Hradišti má nový park i vstup za 22 milionů

Vznik nového vstupu centrálního pavilonu byl nutný kvůli tomu, že jej budou...

Uherskohradišťská nemocnice investovala 22,5 milionu korun do rozšířeného vstupu do centrálního pavilonu a na vytvoření...

Za dotační podvody padly peněžité tresty, další obžalované soud zprostil

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Peněžitými tresty pro dva hlavní aktéry uzavřel krajský soud kauzu nelegálního čerpání eurodotací na hotely na Zlínsku....

Čepice Santa Clause použité při krádeži propadly státu, skončily v koši

Masky Santa Clause, které lupiči použili, musel úřad zlikvidovat.

Čepice Santa Clause s vousy, černá kukla a pepřový sprej. Kuriózní věci propadly státu po akci, při které dvojice...

Adecco spol. s r.o.
Elektromontér, elektrikář – Hranice, R+O směny, přímo pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz