Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Zlíně vznikne urgentní příjem. Skončí váhání, kam s akutním problémem

  13:51aktualizováno  13:51
Zlínská Baťova nemocnice upraví úrazovku na nový urgentní příjem. Pro pacienty to bude znatelná a pravděpodobně pozitivní změna. Ať budou mít jakýkoliv akutní problém, zamíří do jedné budovy. Akce za 11 milionů korun není jediná. Stavebníci se chystají i na porodnici nebo hematologii.

Významnější proměnou projde centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně, který sídlí ve 23. budově. | foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně

Největší krajská nemocnice ve Zlíně se konečně zařadí mezi velká moderní zařízení, která soustřeďují veškeré akutní případy na jedno místo. Všechny problémy vyřeší lékaři na úrazovce, tedy v přízemí chirurgických oborů v budově 23, z níž začíná vznikat nový urgentní příjem.

„Pacient přijde na recepci, kde ho vyšetří sestra, změří mu základní vitální funkce, vyptá se ho na potíže a poté ho zařadí do jedné z ambulancí. Na jednom místě bude traumatologická, chirurgická, urologická, neurologická a interní ambulance včetně pohotovosti pro dospělé,“ přiblížil primář urgentního příjmu Baťovy nemocnice Michal Pisár.

Dosud totiž pacienti museli přemýšlet, zda jít s problémem na úrazovku, internu, nebo pohotovost, které sídlí každá na jiném místě. Denně jimi projde dohromady na 160 pacientů, kteří se po stavebních úpravách přesunou na místo nového urgentního příjmu.

Práce za plného provozu

Přízemí 23. budovy proto musí projít rekonstrukcí, po jejím dokončení bude čekárna pro pacienty modernější a větší.

Více prostoru získá zrušením současných chirurgických ambulancí, jež se přesunou do třetího patra a budou sloužit lidem, kteří nepřicházejí s akutním úrazem, ale na kontrolu.

Stavbaři by měli v přízemí budovy začít s pracemi letos na podzim a v únoru příštího roku je v plánu kompletní dokončení.

Veškeré práce ale musejí firmy provádět za úplného provozu tak, aby se centrální příjem dal stále používat. Akutní péči totiž nelze nijak omezit.

„Prosíme proto příchozí, aby byli shovívaví a trpěliví. Výsledkem pak pro ně bude daleko větší komfort, bezpečí i kratší čekací doby,“ věří primář Pisár.

„Součástí urgentního příjmu budou také expektační lůžka pro pacienty, kteří nemohou sedět v čekárně, mají velké bolesti a podobně. Budou v oddělených prostorách na monitorovaném lůžku a lékaři přijdou za nimi,“ dodal.

Větší komfort pro dárce krve

V těchto dnech už firma upravuje prostory ambulancí a čekáren pro chirurgické oddělení ve třetím patře. Proto je v budově slyšet stavební hluk.

Ten by měl na podzim odstartovat i v blízkosti hlavního vjezdu do areálu. Stavebníci se pustí do opravy protější budovy č. 8, která je využívaná pouze pro občerstvení. Vedení ji potřebuje opravit a přestěhovat do ní hematologické ambulance z protější budovy č. 13.

Tu pak v příštím roce zrekonstruuje, aby v ní zdravotníci měli odpovídající prostor a zázemí pro zpracování krve a také dárci krve větší pohodlí.

„Rekonstrukce už je vyloženě nutnost. Hrozilo by totiž zavření transfuzní stanice a my bychom krev museli kupovat, což nechceme, protože máme skvělé dárce krve a neradi bychom o ně přišli,“ vysvětlil ekonomicko-provozní náměstek Vlastimil Vajdák.

Přestěhování hematologických ambulancí bude stát kolem 10 milionů korun, rekonstrukce transfuzní stanice kolem 65 milionů.

Už v těchto dnech vybírá nemocnice firmu, která opraví střechu porodnice, část budovy zateplí a zrekonstruuje balkony ve čtvrtém, pátém a šestém patře. Náklady se pohybují kolem 7,5 milionu korun a hotovo by mělo být ještě letos.

Stavebníky čeká začátkem příštího roku také rekonstrukce oddělení dialýzy nebo výměna oken interního oddělení.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Další z rubriky

Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic, říká lídr lidovců

Lídrem kandidátky KDU-ČSL pro komunální volby ve Zlíně je právník Aleš Dufek.

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Aleš Dufek,...

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Vsetínské interně chybí lékaři, dočasně se musí zavřít

Pavilon interního oddělení Vsetínské nemocnice.

Internímu oddělení Vsetínské nemocnice chybí lékaři. Až do 8. října je proto omezený provoz příjmové ambulance....

Najdete na iDNES.cz