Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Stavební firmy napálily zlínskou policii, dostaly pokutu za kartel

  • 0
Vítěz ztratil o zakázku zájem, druhý v pořadí tak uspěl s mnohem vyšší cenou. Tímto trikem napálily dvě stavební společnosti hned ve dvou případech vedení zlínské policie. Antimonopolní úřad firmy za kartelovou dohodu potrestal několikamilionovou pokutou.

Stavební společnosti BS Vsetín a Nosta z Nového Jičína se v roce 2011 účastnily zadávacího řízení Krajského ředitelství policie Zlínského kraje na práce na policejních služebnách v Bystřici pod Hostýnem, Holešově, Horní Lidči, Kroměříži a ve Vsetíně, zakázka byla proto rozdělena na pět dílčích částí.

V částech Horní Lideč a Kroměříž se společnosti BS Vsetín a Nosta umístily střídavě na prvním a druhém místě. Při výzvě k podpisu smlouvy však vítězové odmítli smlouvu uzavřít, čímž si zakázky fakticky prohodili. Policejní ředitelství totiž kvůli jejich postupu muselo uzavřít smlouvy s druhým v pořadí, a proto za vyšší ceny.

Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se podařilo zajistit důkazy o tom, že firmy BS Vsetín a Nosta o průběhu zadávacího řízení mezi sebou čile komunikovaly.

„Úřad zadržel e-maily i ručně psané poznámky, z nichž vyplývá, že se obě společnosti navzájem informovaly například o pořadí uchazečů po otevírání obálek, o odstoupení ze zadávacího řízení a podobně,“ uvedl předseda úřadu Petr Rafaj.

Postup firem byl podle závěru antimonopolního úřadu vzájemně koordinovaný a účelový, s úmyslem rozdělit si zakázku prostřednictvím „prohození“ konkrétních vysoutěžených částí. Zadavatele, kterým bylo krajské policejní ředitelství, tak stavební práce stály víc peněz.

Státní rozpočet by však o peníze přijít nemusel. Zatímco za práce v každé ze služeben policie zaplatila přes čtyři miliony korun, úřad nyní udělil oběma firmám pokuty: BS Vsetín zaplatí za účast v kartelové dohodě 1,826 milionu korun, Nosta pak 4,052 milionu korun.

Na pochybné počínání firem přitom antimonopolní úřad neupozornilo tehdejší vedení krajské policie v čele s ředitelem Bedřichem Koutným.

„Kontrolní orgán, nikoliv zadavatel, zaslal úřadu podnět s podezřením, že k odstoupení vítězů zadávacích řízení došlo účelově. Řízení bylo zahájeno v dubnu 2013,“ sdělil na dotaz iDNES.cz šéf úřadu Rafaj.

Rozhodnutí zatím není pravomocné, firmy proti němu mohou podat rozklad.