Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové sídlo fakulty v centru Zlína roste rychle, za rok bude hotovo

  12:34aktualizováno  12:34
Frekventovaná Štefánikova ulice v centru Zlína dostává novou dominantu. Podle návrhu architektky Evy Jiřičné tady vyrůstá nová budova Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati. Stát bude přes 400 milionů korun. Za rok má být hotovo.

Nová budova Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati roste ve Štefánikově ulici ve Zlíně. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Nepřehlédnutelné jsou už teď. A to jim ještě dvě patra chybí. Dvě rozestavěné budovy univerzitního Vzdělávacího centra poblíž středu Zlína budí pozornost. Možná i proto, že vyrostly nezvykle rychle.

„Nejdříve se zdálo, že to jde pomalu. Ale stavební firma se hodně věnovala základům. Teď už jsou asi v měsíčním předstihu oproti plánu,“ potvrdil kvestor Univerzity Tomáše Bati Alexander Černý.

Fotogalerie

Nad frekventovanou zastávkou MHD na Štefánikově ulici staví univerzita sídlo pro Fakultu humanitních studií (FHS), která jako jediná nemá vlastní budovu. Její studenti jsou teď roztroušení na několika místech, jež pro ně navíc nejsou příliš uzpůsobená.

FHS má nejvíce studentů, dohromady skoro tři tisíce. Do nového komplexu se vejdou všichni. Světoznámá architektka Eva Jiřičná ho totiž navrhla velkoryse. Jako dvě šestipatrové budovy, které spojí centrální prosklená část.

Obří jámu zaplnilo dvoupodlažní podzemní parkoviště

Už teď mají stavebníci za sebou velkou část práce. Vzhledem k tomu, že budovy budou mít dvoupodlažní podzemní parkoviště, museli vyhloubit obrovskou jámu. Na železobetonové základové skelety pod úrovní terénu použili speciální beton, který ochrání domy proti vlhkosti a spodní tlakové vodě.

Práce na tak frekventovaném prostoru ale nejsou jednoduché.

„Je to složitá stavba, protože tady máme omezené možnosti zásobování materiálem, musíme dodržovat vysoké nároky na bezpečí lidí v okolí i přísné podmínky, které souvisejí s hlukem, prašností nebo vibracemi,“ poukázal Jiří Stacke, předseda představenstva společnosti Zlínstav, která komplex staví.

Firma už kromě podzemních podlaží postavila čtyři patra obou budov, napojila je na parovod, začala stavět příčky i schodiště a chystá se na střechu. V zimě už by se odborníci měli přesunout dovnitř.

Stavbu pravidelně kontroluje i architektka Jiřičná. Teď například řeší vzhled fasády, venkovní plochy nebo vybavení interiéru.

V příštím roce se změní i okolí včetně zastávky MHD

Cestující i řidiči, kteří se hlavní dopravní tepně na Štefánikově ulici nevyhnou, musejí počítat s tím, že stavebníci je občas omezí.

„Některé práce nás zasáhnou více, jiné méně. Kdy a jak, to momentálně nevíme,“ konstatoval ředitel Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice Josef Kocháň.

Zastávka Školní totiž patří k nejfrekventovanějším a denně na ní zastavují desítky vozů MHD. Pohyb stovek dětí a rodičů je o to větší, že v těsné blízkosti stojí mateřská, základní i střední škola a univerzita.

Spolu se stavbou nového centra se ale v příštím roce změní i jeho okolí. Tedy příjezd ke školám a do podzemního parkoviště, okolní zeleň, průchodnost nebo samotná zastávka.

„Stát bude ve stejných místech jako dosud, ale rozhodně by měla vypadat hezky a moderně,“ ujistil Karel Říha, vedoucí odboru koncepce a realizace dopravních staveb zlínského magistrátu.

Největší posluchárna pro 250 studentů

Vzdělávací centrum by mělo být hotové do podzimu příštího roku. Zázemí v něm najde na čtyři tisíce studentů a 150 pedagogů. Kromě FHS bude totiž sloužit také Fakultě logistiky a krizového řízení a Fakultě multimediálních komunikací.

Odborníci pro ně postaví čtyři posluchárny, z nichž největší bude mít až 250 míst. K tomu dvanáct seminárních učeben, pět multimediálních jazykových učeben, odborné učebny pro zdravotníky i místnost pro samostudium jazyků.

Mezi budovami navrhla Jiřičná přízemní prosklenou kruhovou část s velkým přednáškovým sálem zapuštěným pod terén.

Náklady mají dosáhnout 415 milionů korun, stát zaplatí 80 procent, o zbytek se postará univerzita.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Referendum o bazénu ve Valašském Meziříčí nebude, rozhodnout mají volby

Krytý bazén ve Valašském Meziříčí.

Na mimořádném jednání měli zastupitelé Valašského Meziříčí rozhodnout, zda ve městě uspořádají referendum o rozšíření...

Najdete na iDNES.cz