Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové sídlo fakulty v centru Zlína roste rychle, za rok bude hotovo

  12:34aktualizováno  12:34
Frekventovaná Štefánikova ulice v centru Zlína dostává novou dominantu. Podle návrhu architektky Evy Jiřičné tady vyrůstá nová budova Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati. Stát bude přes 400 milionů korun. Za rok má být hotovo.

Nová budova Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati roste ve Štefánikově ulici ve Zlíně. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Nepřehlédnutelné jsou už teď. A to jim ještě dvě patra chybí. Dvě rozestavěné budovy univerzitního Vzdělávacího centra poblíž středu Zlína budí pozornost. Možná i proto, že vyrostly nezvykle rychle.

„Nejdříve se zdálo, že to jde pomalu. Ale stavební firma se hodně věnovala základům. Teď už jsou asi v měsíčním předstihu oproti plánu,“ potvrdil kvestor Univerzity Tomáše Bati Alexander Černý.

Fotogalerie

Nad frekventovanou zastávkou MHD na Štefánikově ulici staví univerzita sídlo pro Fakultu humanitních studií (FHS), která jako jediná nemá vlastní budovu. Její studenti jsou teď roztroušení na několika místech, jež pro ně navíc nejsou příliš uzpůsobená.

FHS má nejvíce studentů, dohromady skoro tři tisíce. Do nového komplexu se vejdou všichni. Světoznámá architektka Eva Jiřičná ho totiž navrhla velkoryse. Jako dvě šestipatrové budovy, které spojí centrální prosklená část.

Obří jámu zaplnilo dvoupodlažní podzemní parkoviště

Už teď mají stavebníci za sebou velkou část práce. Vzhledem k tomu, že budovy budou mít dvoupodlažní podzemní parkoviště, museli vyhloubit obrovskou jámu. Na železobetonové základové skelety pod úrovní terénu použili speciální beton, který ochrání domy proti vlhkosti a spodní tlakové vodě.

Práce na tak frekventovaném prostoru ale nejsou jednoduché.

„Je to složitá stavba, protože tady máme omezené možnosti zásobování materiálem, musíme dodržovat vysoké nároky na bezpečí lidí v okolí i přísné podmínky, které souvisejí s hlukem, prašností nebo vibracemi,“ poukázal Jiří Stacke, předseda představenstva společnosti Zlínstav, která komplex staví.

Firma už kromě podzemních podlaží postavila čtyři patra obou budov, napojila je na parovod, začala stavět příčky i schodiště a chystá se na střechu. V zimě už by se odborníci měli přesunout dovnitř.

Stavbu pravidelně kontroluje i architektka Jiřičná. Teď například řeší vzhled fasády, venkovní plochy nebo vybavení interiéru.

V příštím roce se změní i okolí včetně zastávky MHD

Cestující i řidiči, kteří se hlavní dopravní tepně na Štefánikově ulici nevyhnou, musejí počítat s tím, že stavebníci je občas omezí.

„Některé práce nás zasáhnou více, jiné méně. Kdy a jak, to momentálně nevíme,“ konstatoval ředitel Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice Josef Kocháň.

Zastávka Školní totiž patří k nejfrekventovanějším a denně na ní zastavují desítky vozů MHD. Pohyb stovek dětí a rodičů je o to větší, že v těsné blízkosti stojí mateřská, základní i střední škola a univerzita.

Spolu se stavbou nového centra se ale v příštím roce změní i jeho okolí. Tedy příjezd ke školám a do podzemního parkoviště, okolní zeleň, průchodnost nebo samotná zastávka.

„Stát bude ve stejných místech jako dosud, ale rozhodně by měla vypadat hezky a moderně,“ ujistil Karel Říha, vedoucí odboru koncepce a realizace dopravních staveb zlínského magistrátu.

Největší posluchárna pro 250 studentů

Vzdělávací centrum by mělo být hotové do podzimu příštího roku. Zázemí v něm najde na čtyři tisíce studentů a 150 pedagogů. Kromě FHS bude totiž sloužit také Fakultě logistiky a krizového řízení a Fakultě multimediálních komunikací.

Odborníci pro ně postaví čtyři posluchárny, z nichž největší bude mít až 250 míst. K tomu dvanáct seminárních učeben, pět multimediálních jazykových učeben, odborné učebny pro zdravotníky i místnost pro samostudium jazyků.

Mezi budovami navrhla Jiřičná přízemní prosklenou kruhovou část s velkým přednáškovým sálem zapuštěným pod terén.

Náklady mají dosáhnout 415 milionů korun, stát zaplatí 80 procent, o zbytek se postará univerzita.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Felicia s propadlou technickou skončila na střeše, řidiče našli opilého

Škoda Felicia skončila na střeše na silnici poblíž obce Modrá na...

Policistům se podařilo vypátrat řidiče, který s autem havaroval na Uherskohradišťsku a poté z místa utekl. Nezranil se,...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Najdete na iDNES.cz