Vizualizace Centra polymerních systémů, které vzniká ve Zlíně.

Vizualizace Centra polymerních systémů, které vzniká ve Zlíně. | foto: vizualizace UTB

Zlínská univerzita nabízí nové obory, někde ještě přijímá studenty

  • 1
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně od letošního roku rozšířila nabídku studijních oborů, láká na specializace v informatice, technologiích nebo managementu. Zlín znovu zaplní téměř dvanáct tisíc studentů.

Je nejstarší a k dispozici má zatím nejnovější laboratorní centrum školy. Technologická fakulta Univerzity Tomáše Bati stále zve nové zájemce o studium v letošním akademickém roce. Mohou se hlásit ještě celý měsíc, druhé kolo přijímacího řízení končí až 10. října. Vybírat si lze rovněž z více oborů než loni.

„Všechno se vyvíjí a tradiční obory, které tato fakulta nabízí už skoro půl století, potřebují inovaci,“ vysvětlil rektor univerzity Petr Sáha.

Budoucí odborníci se tak mohou nově specializovat na výrobu tuků a kosmetiky, bezpečnost potravin nebo například medicínské materiály. Využívat přitom mohou i zbrusu nové Laboratorní centrum za půl miliardy korun (více zde).

„Snažíme se reagovat na zájem studentů a nabízet jiné obory, než mají ostatní školy,“ poznamenal Sáha.

Absolventů UTB bez práce je méně než pět procent

Nabídku letos nerozšířila jen technologická fakulta. Novinky jsou také v oborech aplikované informatiky, managementu a ekonomiky, v humanitních studiích nebo krizovém řízení. Týkají se bakalářského, magisterského i doktorandského studia.

V nových programech se tak objevuje pedagogika, učitelství pro mateřské školy, porodní asistentka, softwarové inženýrství nebo management ve zdravotnictví.

Důvod, proč univerzita každý rok doplňuje specializace, je zřejmý.

„Souvisí to i s uplatněním na trhu práce. Podle posledních statistik je u nás vynikající, mnohem lepší než dříve,“ zhodnotil Sáha.

Absolventů univerzity, kteří po odchodu ze školy nemohou najít zaměstnání nebo nezačnou sami podnikat, je podle statistik ani ne pět procent.

„Což je hluboce pod průměrem nezaměstnanosti ve Zlínském kraji. Potvrzuje se, že člověk s vyšší kvalifikací má i větší šanci najít práci,“ zdůraznil rektor.

Zájem je o multimediální obory

Šance se ještě zvyšuje v případě multimediálních oborů. A středoškoláci to podle všeho dobře vědí.

Nejvíc budoucích bakalářů totiž letos bude studovat obor marketingová komunikace - dohromady 625. Naopak odborníci na ekonomiku to s hledáním práce zase tak jednoduché nemají.

„Tyto obory totiž nabízí až příliš škol po celé republice a trh je mladými ekonomy přesycený. Takže absolventům dá více práce a času najít volné místo,“ konstatovala ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Absolutní počty studentů se ale pomalu snižují. Po mateřských, základních a středních školách totiž slabé ročníky přicházejí na vysoké školy.

Zlínská škola zatím s poklesem problémy nemá a v budoucnu by případný výpadek mohli nahradit zahraniční studenti. Těch je na univerzitě už teď kolem tisícovky a přijíždějí z 43 zemí světa.

Většinou se jedná o doktorandy, kteří si ve Zlíně zvyšují vzdělání nebo se podílejí na výzkumných projektech. I kvůli nim zlínská škola nyní staví Centrum polymerních systémů (více zde).