Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Zlínská univerzita pomáhá handicapovaným studentům, nabídne jim asistenta

  • 0
Zlínská Univerzita Tomáše Bati bude nově nabízet pomoc studentům se zdravotním postižením. K dispozici jim bude asistent či různé pomůcky. Škola tím chce přilákat i nové uchazeče.

Bez doprovodu a asistence se ve škole neobejde. Studentka Magdalena Hanková se kvůli svému zdravotnímu postižení pohybuje na vozíku. A během šestiletého studia překonává různé bariéry.

„Faktem je, že i v nových budovách se člověk setká s řadou bariér, které ostatní ani nevnímají,“ upozornila.

„Mám na mysli například těžké vstupní dveře do budov, k výtahům anebo na toalety. Pokud bych do školy nedocházela s doprovodem, musela bych spoléhat na ochotu druhých lidí,“ popsala studentka.

Připravují síť asistentů

Jako doktorandka fakulty humanitních studií by měla například trávit čas na budově U 10 nad obchodním domem Prior.

„Samotná budova je ale naprosto bariérová, a pro vozíčkáře tedy nekomfortní,“ vysvětlila.

Současně ale zdůraznila, že škola pro ni našla řešení, díky němuž teď může ke své práci využívat jiné, lépe dostupné budovy.

Vzhledem k tomu, že není jediná s handicapem, rozhodla se univerzita rozšířit své služby o nové centrum. Takové, které bude právě lidem s různými typy zdravotních postižení a poruch nabízet pomoc.

„Víme o tom, že na škole je kolem dvacítky lidí se specifickými potřebami. Další ale mohou přicházet a my chceme, aby měli rovné podmínky s ostatními,“ vysvětlila vznik centra Hana Záhorovská z rektorátu školy.

Nabízet bude takovou pomoc, již budou studenti potřebovat. „Například budeme mít síť asistentů, kteří budou fungovat jako doprovod,“ upřesnila.

O potřeby si mají říct i samotní studenti

Centrum bude mít k dispozici i kompenzační pomůcky pro studenty s postižením zraku. Také nabídne radu a spolupráci při tvoření rozvrhu nebo zprostředkuje kontakty s pedagogy.

Další potřeby zřejmě vyplynou i z požadavků samotných studentů.

„Bude to obrovský přínos. Obraceli se na nás rodiče studentů, kteří měli zájem o naše služby, protože škola nic podobného nenabízela,“ prohlásil ředitel zlínské organizace Handicap(?) Aleš Chudárek.

Jeho pracovníci například jednoho ze studentů do školy vozili a asistovali mu dohromady pět let.

„Pokud na to bude mít univerzita systém a bude si to hlídat sama, je to lepší varianta,“ konstatoval.

Podle Hankové může nové centrum přilákat i řadu nových studentů. I proto bude zájem zjišťovat škola od příštího roku už při přihlašování zájemců.